Książki o wychowaniu dziecka są bardzo popularną pomocą dla rodziców, zwłaszcza po narodzinach pierwszego dziecka. Z jakich warto korzystać?

Najlepsze książki dla rodziców

Na rynku znajduje się bardzo dużo pozycji, które dotyczą rodzicielstwa. Najpopularniejsze mają na celu przede wszystkim nauczenie rodziców, jak radzić sobie z trudnymi dziećmi. 

Warto wymienić kilka popularnych i polecanych przez rodziców pozycji, takich jak:

    • “Dialog zamiast kar” Zofii Aleksandry Żuczkowskiej, która opisała wnioski z wieloletniej pracy z rodzicami i dziećmi. Autorka w swojej książce porusza kwestię kształtowania się relacji z dzieckiem i wzajemnej komunikacji, wyznaczania granic przez rodzica.
    • “Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, aby dzieci do nas mówiły” Adele Faber to pozycja obowiązkowa dla każdego świadomego rodzica. To doskonała pozycja zwłaszcza dla opiekunów młodych nastolatków, dzieci wchodzących w burzliwy okres dojrzewania. Książka zawiera praktyczne wskazówki dotyczące komunikacji w rodzinie.
    • “Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” Joanny Faber i Julie King to książka przeznaczona dla rodziców maluchów w wieku od 2 do 7 lat. Sprawiają rodzicom wiele problemów. Autorki dzielą się z czytelnikami spostrzeżeniami po wielu latach pracy z dziećmi i wnioskami z rozmów zarówno z rodzicami, jak i specjalistami.
    • Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców” to zbiorowe opracowanie. Dotyczy mechanizmów powstawania rodzicielskiej frustracji i o tym, jak radzić sobie z trudnymi emocjami bez wywierania negatywnego wpływu na rozwój i samoocenę dziecka.
    • Wszystkie dzieci są zdolne. Jak marnujemy wrodzone talenty” autorstwa Geralda Hüthera i Uli Hauser opowiada o patologiach tradycyjnego systemu edukacji i ich negatywnym wpływie na nasze dzieci.

To oczywiście tylko kilka z setek tytułów, które są dostępne na polskim rynku wydawniczym. Powyższe pięć propozycji to źródła wysokiej jakości, które mogą pomóc niektórym ludziom w poprawieniu swoich zachowań i pozyskaniu nowych metod do pracy z dzieckiem.

fot. Pexels.com

Gdzie warto szukać sprawdzonej wiedzy?

Większość książek dotyczących świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa czerpie garściami z dokonań psychologii nurtu behawioralnego, opisującego mechanizmy stojące za ludzkim zachowaniem. Jeśli czujesz, że wiedza dostarczana przez typowe książki kierowane do rodziców jest zbyt okrojona. Warto podjąć próbę zainteresowania się kwestią wychowania dzieci od strony naukowej. Warto sprawdzać publikacje psychologów behawioralnych na ten temat oraz zgłębić pokrewne nurty.

Czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży

Utarło się, że młode pokolenie nie czyta książek. Nic bardziej mylnego! Dzieci i młodzież czytają, jednakże zamiast skostniałych pozycji znanych nam z kanonów szkolnych lektur. Często wybierają pozycje, które są zwyczajnie bardziej interesujące.

Przegląd gatunków młodzieżowych książek pokazuje, że nastolatkowie chętnie sięgają po powieści z gatunku Young Adult, które poruszają ich własne problemy. Równie popularna jest fantastyka, która rozbudza wyobraźnię młodych osób. Książki rozwijające wyobraźnię dziecka lub nastolatka bardzo często zawierają wiele magii i legendarnych stworzeń, które pozwalają młodym ludziom na pewnego rodzaju ucieczkę od codziennego życia i wgłębienie się w świat fikcyjny, co doskonale pobudza wyobraźnię. Książki dla licealisty muszą mieć ciekawe przesłanie, a zawarte w nich przesłanie powinno być opisane w autentyczny sposób, co pozwala młodym ludziom na wczucie się w akcję powieści.

fot. Pexels.com

W odniesieniu do młodszych grup wiekowych, odpowiedzialne lektury dla dziecka powinny być dostosowane do wieku maluchów. Gdy zastanawiamy się nad tym, jakie książki czytać przedszkolakowi, powinniśmy dojść do innych wniosków gdy mamy do czynienia z trzylatkiem, do innych gdy wychowujemy cztero- lub sześciolatka. Najmłodsze dzieci powinny mieć kontakt z krótkimi, prostymi historyjkami w formie możliwej do zbadania poprzez dziecięcy aparat poznawczy. Czyli poprzez dotykanie, potrząsanie książeczką czy oglądanie dużych obrazków. Nieco starszym dzieciom dobrze zaproponować pozycje dopasowane do ich zainteresowań. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here