Pandemia wprowadziła dużo chaosu w nasze życia. Wszystko musieliśmy zaplanować od nowa i na nowo przyzwyczajać się do nowej rzeczywistości. Zmiany w dużym stopniu dotknęły także naszych dzieci. Musiały zmienić edukację na zdalną i na jakiś czas pożegnać się ze swoimi kolegami i koleżankami. Teraz większość czasu spędzają w domu i żeby nie marnowały go przed komputerem, musimy odpowiednio go zaplanować.

Nowa rzeczywistość wymaga od nas bardzo wiele. Musieliśmy całkowicie podporządkować nasze życie większej sprawie. Siedzimy w domach, żeby jak najlepiej zminimalizować ryzyko zachorowania i zarażania innych. Niestety wiążę się to również z tym, że musieliśmy wypracować sobie całkiem nowe nawyki życiowe, dostosowane do życia w nowych warunkach. W rzeczywistości największym wyzwaniem może być przystosowanie naszych dzieci do zupełnie nowych warunków.

Pandemia również na nich odcisnęła ogromne piętno. Konieczność zrezygnowanie z chodzenia do szkoły, codziennego spotykania się ze znajomymi, widywanie się z dziadkami – to wszystko bardzo negatywnie wpłynęło na ich rozwój. Dodatkowo nauczanie zdalne sprawia, że spędzają dużo czasu przed komputerem, a później domagają się tego samego, żeby porozmawiać z koleżankami i kolegami. Wolny czas dziecka powinien być odpowiednio zaplanowany, żeby nie spędzał go w całości przed monitorem.

fot. Pexels.com

Plan zajęć

Wszystkim rodzicom zależy na tym, żeby ich dzieci miały udane dzieciństwo, a zarazem były jak najlepiej wykształcone. Trzeba uważać, żeby te naciski z naszej strony nie były zbyt duże na dziecko, bo wtedy możemy doprowadzić do tego, że szybko się zniechęcą, a zamiast słuchać naszych rad, przestaną nas słuchać w ogóle. We wszystkim trzeba mieć umieć zachować umiar i zachować zasadę równowagi.

Jeśli mamy problem z zapanowaniem nad tym, co robią nasze dzieci, warto zastanowić się nad wprowadzeniem planu zajęć. W zależności od potrzeb może być bardziej lub mniej szczegółowy. Wyraźnie zaznaczone powinny być w nim pory nauki, zabawy, jedzenia i snu. Musimy pamiętać, żeby planować naszym dzieciom odpoczynek, zwłaszcza jeśli mają dużo do nauki. Dzieci powinny mieć przerwy od komputera, a wolny czas dziecka nie powinien być wypełniony korzystaniem z elektronicznych gadżetów.

Plan zajęć możecie tworzyć razem z dziećmi. Razem możecie wybierać rozrywkę na dany dzień, wspólnie planować jaki film obejrzeć lub w jaką grę planszową zagrać. To także świetna okazja, żeby nauczyć swoje pociechy zarządzania czasem, co zdecydowanie przyda im się w przyszłości.

Zdalne nauczanie

To jeden z najgorętszych tematów wśród rodziców. Nauka zdalna wprowadziła wiele chaosu w życie nasze i naszych dzieci. Często mamy wrażenie, że jest nieefektywna i wszyscy tracą na braku normalnych lekcji. Musimy pamiętać, że sprawia to, że nasze pociechy muszę spędzać więcej czasu na dokształcaniu się na własną rękę. Powinniśmy to uwzględnić, planując wolny czas dziecka. Więcej przerw, nagradzanie dodatkowego wysiłku – to elementy, których nie wolno pomijać.

Rodzice powinni także pamiętać, aby nie wyręczać swoich dzieci. Równoległa nauka i praca, w tym samym pomieszczeniu, sprawia, że możemy chcieć pomóc naszym dzieciom. Pamiętajmy jednak, że to ich indywidualna wiedza będzie prowadzić je w przyszłości.

Nie zapominajcie o aktywności fizycznej

Obecnie mamy bardzo niewiele możliwości do tego, aby się poruszać. Osiadły tryb życia, który wywarła na nas pandemia, sprawił, że znacznie ograniczyliśmy nasze codzienne poruszanie. Ruch jest bardzo istotny, zwłaszcza dla dzieci i ich rozwoju. Planując wolny czas dziecka, warto wziąć pod uwagę, czy ma zapewnioną odpowiednią ilość aktywności fizycznej.

Warto wpleść elementy ćwiczeń lub zabawy angażujących kreatywnie nasze dzieci. Nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy przez pandemie i brak aktywności przybrały na wadze. Najmłodsi mogą podejść z duży dystansem do wprowadzenia przymusowych ćwiczeń, więc warto pomyśleć nad czymś kreatywnym. Można pomyśleć o zabawkach w stylu Twister. Wolny czas dziecka automatycznie stanie się bardzo ciekawy, zaangażuje do zabawy całą rodzinę i pozwoli wszystkim się wyszaleć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here