Nasz dom stał się ostatnio naszą bezpieczną przystanią. To tutaj przeniosły się wszystkie aktywności, co przed pandemią koronawirusa było wręcz nie do pomyślenia. Niestety stawia nas to w całkiem nowej sytuacji, która tworzy przed nami nowe wyzwania. Musimy pogodzić pracę z domu z jednoczesną opieką nad dzieckiem. Jednak wspólny czas z dzieckiem na kwarantannie wcale nie musi być zły.

Przez pandemię koronawirusa musimy się zmagać z wieloma nowymi problemami. Pomijając kwestie zdrowotne, obawy o najbliższych, żeby się nie zarazili – ogromnym wyzwaniem stała się opieka nad dziećmi. Zostaliśmy postawieni w bardzo trudnej sytuacji. Przedszkola i szkoły bywają zamknięte, więc mamy automatycznie mniej możliwości, żeby zorganizować czas najmłodszym.

Wspólne zamknięcie w domu może sprawić, że się do siebie zbliżymy. Im większe dzieci, tym szybciej oddalają się od swoich staruszków. Dlatego okres lockdownu może być idealnym pretekstem, żeby zacząć wspólnie spędzać czas, a może nawet rozpocząć jakieś rodzinne rytuały, które będziecie mogli kultywować przez lata. Podpowiadamy, jak kreatywnie spędzić wspólny czas z dzieckiem i dobrze się przy tym bawić.

fot. Pexels.com

Zróbcie własną bazę!

Każdy rodzic, kiedy sam jeszcze był dzieckiem, chociaż raz w swoim życiu zbudował bazę. Wspólny czas z dzieckiem to idealna okazja, żeby opowiedzieć mu o czasach, kiedy sami mieliśmy kilka lat i jak wtedy spędzaliśmy nasz wolny czas. Takie sytuacje mają wyjątkową moc. Dzięki nim rodzi się więź, która zostaje z dzieckiem już na zawsze.

Poza tym budowanie bazy to świetna rozrywka, która nie wymaga posiadania drogich zabawek. Może powstać dzięki kilku koców, prześcieradeł, stabilnego stołu i kilku krzeseł. Jej tworzenie to niezwykle rozwijające zajęcie i właściwie w jej tworzeniu ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Każda baza świetnie sprawdzi się z dodatkiem kilku poduszek i kolorowych światełek. Być może zamontujecie w niej tajną biblioteczkę lub schowek na słodycze? Z pewnością każda godzina będzie świetnie spędzona, a dzieci w przyszłości będą wspominać te wspólnie spędzone chwile.

fot. Pexels.com

Kreatywne zajęcia? Postaw na DIY

Niestety przez przedłużające się zamknięcie i zdalne nauczanie – dzieci spędzają coraz więcej czasu przed ekranem monitora. Nie tylko nie jest to dla nich zdrowe, ale na dłuższą metę zabija kreatywność i może prowadzić do uzależnienia.

Żeby zrównoważyć monotonne zajęcia, postawcie na coś kreatywnego! W tym przypadku świetnie sprawdzi się DIY, czyli z języka angielskiego: zrób to sam. To seria porad, dotycząca rzeczy, które możemy wykonać sami w domu. Ostatnio często przebywamy w domu – możemy wspólnie z dzieckiem stworzyć nowe ozdoby. Pomysłów jest naprawdę wiele, a jeśli brakuje nam kreatywności, możemy poszukać inspiracji w internecie.

Wspólne gotowanie

Nic tak nie łączy rodziny, jak wspólne gotowanie! Każdy lubi dobrze zjeść, a własnoręcznie przygotowany posiłek z pewnością znajdzie jeszcze większe uznanie wśród kucharzy. Niektórzy uważają, że dzieci w kuchni to nie jest dobry pomysł. Warto jednak integrować się właśnie na tym polu. Wspólny czas z dzieckiem w kuchni może nauczyć je wielu potrzebnych umiejętności, które przydadzą się w przyszłości.

Wspólne gotowanie może także sprawić, że niejadki mogą przekonać się do jedzenia. W końcu kto nie chciałby jeść własnoręcznie zrobionych potraw? Dzięki temu najmłodsi mają także okazję, żeby zapoznać się z warzywami i ziołami. Żeby dzieci lubiły wszystkie potrawy, musimy nauczyć je ich smaku oraz przygotowania. Kto wie, może odkryjecie przy okazji jakiś samorodny talent?

Wspólne seanse filmowe

Wspólny czas może umilić planowanie wspólnych seansów filmowych. Obecnie mamy bardzo bogatą ofertę wśród platform streamingowych, więc bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Możecie urządzać wieczory tematyczne: akcja, komedia, a może serial dokumentalny? Wspólny czas z dzieckiem wcale nie musi być nudny, a przy okazji samo możemy się nauczyć czegoś nowego. Najważniejsze, żeby znaleźć wspólne tematy i móc je realizować razem z dzieckiem. W przyszłości będzie bardzo wdzięczne za tak wspaniałe i ciekawe dzieciństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here