Książka to świetny prezent dla osoby w każdym wieku, szczególnie dla dzieci i nastolatków. Przed wyborem idealnej pozycji, którą możemy podarować młodej osobie, warto zaznajomić się z najchętniej wybieranymi przez młodych ludzi gatunkami literackimi.

Zalety czytania książek

Odpowiednie lektury dla dziecka pozwalają na rozwój kreatywności i wyobraźni zarówno wśród najmłodszych, jak i nastolatków. Czytelnictwo pomaga poszerzyć horyzonty również osobom dorosłym. Powszechnie wiadomo, że regularne czytanie książek pomaga osiągać wysoki poziom umiejętności krytycznego myślenia. W dzisiejszych czasach coraz bardziej potrzebnego między innymi na rynku pracy.

“Zaprzyjaźnienie się” z literaturą już od najmłodszych lat to doskonały sposób na pogłębienie więzi pomiędzy dziećmi a rodzicami. Wspólne czytanie bajek to nie tylko trening kreatywności, ale również wspaniała forma wspólnego spędzania czasu, co skutkuje rozwojem poczucia bezpieczeństwa u dziecka, co jest szczególnie ważne w pierwszych latach życia. Rozwój więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicami ma ogromny wpływ na późniejsze relacje rodzinne! Warto o tym pamiętać, jeśli stoi przed nami wyzwanie tego, jakie książki czytać przedszkolakowi, gdyż u dzieci w wieku 3-4 lat bardzo silnie rozwija się przywiązanie do rodziny.

Czytanie książek rozwija też empatię i wrażliwość na krzywdę, gdyż wczuwając się w historię przedstawione na kartach powieści, dzieci uczą się rozumienia cudzych emocji i uczuć. Podczas stopniowego zagłębiania się w świat literacki dzieci przeżywają historię wraz z bohaterami.

Książki rozwijające wyobraźnie dziecka pomagają również w późniejszym procesie odnajdywania się w życiu szkolnym, gdyż dzięki nauce krytycznego myślenia i rozwojowi kreatywności dzieciom łatwiej jest tworzyć prace pisemne, które są częstą metodą sprawdzania wiedzy w szkole podstawowej i średniej. Dzięki czytaniu książek poszerzony zostaje również zasób słownictwa.

Książki o wychowaniu dziecka często odnoszą się do jednego, istotnego faktu: dzieci przejmują wiele zachowań od swoich rodziców. Z tego względu należy pamiętać, że jeśli pragniemy, aby nasze dziecko dużo czytało, powinniśmy jako rodzice wybierać raczej wieczór z dobrą książką niż kolejny wieczorny seans filmowy czy spędzanie wieczoru na przeglądaniu social mediów.

fot. Pexels.com

Książka jako prezent dla dziecka

Książka to świetny prezent dla dziecka, jeśli jest dopasowana do wieku danej osoby i jej zainteresowań. Dla najmłodszych dzieci w wieku 2 do 3 lat najlepiej wybierać niewielkie książeczki tekturowe lub interaktywne. Maluch może nimi potrząsać, dotykać i poznawać je na swój sposób, co doskonale wpływa na rozwój dziecka. Ponadto czytanie prostych historyjek i wierszyków zawartych w takich publikacjach pomaga w kształtowaniu się relacji pomiędzy dziećmi i rodzicami, do czego nawiązano już powyżej.

Przedszkolaki w wieku 4 do 5 lat najlepiej odnajdują się wśród książek ułatwiających im poznawanie świata. To właśnie w tym okresie życia dzieci zadają bardzo dużo pytań na temat otaczającego ich świata! W przedszkolu kształtują się również pierwsze zainteresowania dzieci. Z tego powodu warto wybierać edukacyjne publikacje na temat dinozaurów czy zwierzątek, które często są przedmiotem zainteresowań najmłodszych. Warto sięgać również po pozycję tłumaczące maluchom działanie emocji oraz uczulające je na tolerancję dla inności.

Starsze dzieci powinny poznawać klasyczne pozycje dla najmłodszych, takie jak “Dzieci z Bullerbyn” albo “Pippi Pończoszanka”.

fot. Pexels.com

Książka jako prezent dla nastolatka

Wielu dorosłych narzeka na to, że osoby w wieku nastoletnim nie chcą czytać i wolą rozrywkę płynącą z ekranu telefonu lub komputera. To nieprawda! Po prostu nastolatkom warto podsuwać pozycje zgodne z ich zainteresowaniami, a nie przestarzałe pozycje znane z kanonu szkolnych lektur.

Książka dla licealisty powinna poruszać problemy dobrze znane osobom w wieku nastoletnim. Doskonałym wyborem mogą być pozycje gatunku literackiego znanego jako Young Adult lub YA. To określenie dotyczy powieści, które są skierowane przede wszystkim do osób w wieku 12-18 lat. Ich tematyką jest zazwyczaj poszukiwanie własnej tożsamości, rozterki związane z pierwszymi poważnymi relacjami miłosnymi, problemy z rodzicami. Najbardziej znanym autorem piszącym takie powieści jest John Green, który stworzył bestsellery takie jak “Szukając Alaski” i “Papierowe Miasta”. Inną szeroko znaną autorką jest Colleen Hoover, autorka hitów znanych pod tytułami “Maybe Someday”, “Pułapka uczuć” czy “Ugly love”. 

Innym gatunkiem charakterystycznym dla zainteresowań młodzieży jest fantasy. Fantastyka od wielu lat porywa serca wielu młodych ludzi, zmieniają się tylko popularne tytuły. Dzisiejsze nastolatki chętnie zaczytują się w tytułach takich jak cykl “Czerwona królowa” autorki Victorii Aveyard czy “Zwiadowcach” Johna Flanagana. 

Ogromną popularnością wśród nastolatków cieszą się również dystopie, czyli książki z akcją osadzoną w świecie po ogromnym kataklizmie lub wyniszczającej wojnie i zorganizowanym według restrykcyjnych zasad. Najpopularniejszymi seriami w takim klimacie są “Igrzyska śmierci” oraz “Niezgodna”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here