Czytanie książek to wspaniały sposób na rozwój kreatywności, wyobraźni i umiejętności krytycznego myślenia u najmłodszych. Jakie pozycje warto rozważyć, jeśli chcemy kupić dziecku książkę, która wspomoże jego kreatywność?

Zalety czytania książek

Odpowiednie lektury dla dziecka rozwijają kreatywność i wyobraźnię najmłodszych. Ponadto, taki efekt jest zauważalny nawet u dorosłych osoby, które regularnie czytają, wykazują się wyższymi możliwościami w zakresie abstrakcyjnego myślenia

Warto zaznajamiać dzieci z literaturą od najmłodszych lat, zwłaszcza że to doskonały sposób na budowanie więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Rytuał wspólnego czytania bajek i kojący głos rodzica to nie tylko doskonała okazja do spędzania wspólnego czasu, ale również tworzenie się poczucia bezpieczeństwa, bardzo ważnego dla najmłodszych. Z pozoru nieistotne czytanie pozwala na umacnianie i rozwijanie relacji między rodzicem a dzieckiem, co przekłada się na kontakty między członkami rodziny w późniejszym okresie życia. Należy o tym pamiętać, jeśli stoi przed nami wyzwanie tego, jakie książki czytać przedszkolakowi. To w tym okresie bardzo intensywnie kształtują się więzi rodzinne.

Ponadto książki pozwalają dzieciom na rozwijanie zainteresowań, zwłaszcza jeśli dobieramy lektury z dziedzin, które naprawdę podobają się dziecku. Kilkulatkowie zainteresowani dinozaurami stają się prawdziwymi ekspertami w zakresie wiedzy o tych dawnych mieszkańcach ziemi. Jeśli pomożemy im zdobywać informację na ich temat – a książki i atlasy dostosowane do wieku dzieci to najlepsze źródła wiedzy!

Czytanie rozwija też wrażliwość na problemy innych ludzi, gdyż dzieci utożsamiają się z bohaterami poznawanych opowieści i wczuwają się w przedstawiane zawirowania fabuły. 

fot. Pexels.com

Tytuły rozwijające wyobraźnię dla dzieci w każdym wieku

Najważniejszym aspektem, który pomaga nam w doborze lektury odpowiedniej dla konkretnego dziecka, jest… wiek! Przecież innymi kryteriami będziemy kierować się podczas wyboru książki odpowiedniej dla siedmiolatka, innymi – gdy osobą, którą chcemy obdarować dobrą książką jest piętnastolatek. W tym przypadku warto wykonać przegląd gatunków młodzieżowych książek.

Czym warto kierować się przy wybieraniu pozycji idealnych dla dzieci w różnym wieku?

  • dla dzieci w wieku 2-3 lat warto wybrać niewielkie książeczki o tekturowych stronach, którymi dziecko może się bawić, potrząsać, dotykać. Najczęściej takie publikacje opowiadają krótkie, proste historie lub ilustrują znane wierszyki. To pozwala małym dzieciom zaznajomić się z książką.
  • dla kategorii wiekowej 4-5 lat najlepiej dopasowywać książki do zainteresowań dzieci; to w tym wieku można spróbować pokazywać maluchom atlasy i interaktywne książki o zwierzętach, dinozaurach czy przyrodzie. Dobrym pomysłem będą również proste opowieści o innych dzieciach, na przykład “Ziuzia”, czyli książka o pięciolatce ze zwariowanymi pomysłami i jej rodzicach. Świetnym wyborem może okazać się również książka “Mój młodszy brat”. Opowiadająca o tolerancji i otwartości do innych dzieci (ale nie tylko!).
  • dzieci w wieku 6-7 lat czytają już samodzielnie. W tym wieku warto zaznajomić dzieci między innymi z klasycznymi pozycjami dla dzieci, takimi jak dzieła Astrid Lindgren.
  • kategoria wiekowa 8-9 lat to dzieci, którym warto podsunąć ilustrowane wydania mitów greckich albo opowieści o herosach z innych mitologii – nordyckiej, a może nawet słowiańskiej, tak jak głośna książka “ART. Mitologia. Przygody słowiańskich bogów”.
  • osobom w wieku 10-14 lat warto podsuwać ciekawe serie fabularne, takie jak na przykład “Percy Jackson” amerykańskiego autora Ricka Riordana.
  • książki dla licealisty to ostatnia kategoria. Jest najbardziej zróżnicowana, gdyż młodzież w okresie licealnym najczęściej ma sprecyzowany gust co do książek niektórzy mogą lubić publikacje popularnonaukowe, inni – zaczytywać się w literaturze pięknej. W przypadku młodzieży najlepiej zapytać o ulubiony gatunek książek!

    fot. Pexels.com

Książki dla rodziców

Książki o wychowaniu dziecka w ostatnich latach zdobywają ogromną popularność. Większość z nich czerpie informacje z behawioralnego nurtu psychologii, który odpowiada na pytania o mechanizmy ludzkich działań.

Jako rodzic warto zainteresować się tematyką książek o zdrowych relacjach z dziećmi i komunikacji, gdyż wciąż w wielu polskich domach to ogromny problem. Wspólne czytanie  bajek dla dzieci może być pierwszym krokiem do poprawienia wzajemnych relacji. Wzmacnia efekt czytania książek o wychowaniu kierowanych do rodziców!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here