Wielu dorosłych często narzeka, że nastolatkowie nie czytają książek, ale to nieprawda! Nastolatkowie nie czytają głównie przestarzałych pozycji z kanonu lektur, co nie znaczy, że omijają interesujące pozycje skierowane do młodzieży.
Dlaczego warto podsuwać książki dzieciom już od najmłodszych lat?
Decydowanie się na odpowiednie lektury dla dziecka to podstawa wychowania oczytanej i elokwentnej osoby. Czytanie książek dzieciom pozwala na budowania silniejszej więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Także uczy najmłodszych wrażliwości na problemy innych ludzi.
Poza zastanowieniem się, jakie książki czytać przedszkolakowi, a jakie dzieciom w klasach 1-3, warto zastanowić się nad faktem naszych własnych zachowań. Wszystkie książki o wychowaniu dziecka pokazują, że istotną sprawą w kontekście budowania przyzwyczajeń czytelniczych jest dawanie przykładu dziecku. Jeśli w naszym domu normalnym jest, że rodzice wieczorami wybierają raczej książkę niż seans na Netflixie, dziecko z łatwością przejmie nasze przyzwyczajenia.
Zalety czytania książek dla młodzieży
Wiele mówi się o tym, że czytanie książek rozwija wyobraźnię, ale co to właściwie oznacza? Można rzec, że dzięki regularnemu czytaniu książek, jesteśmy w stanie rozwinąć umiejętność krytycznego myślenia. To bardzo istotne w dzisiejszym świecie, gdyż taka umiejętność jest bardzo ceniona przez wykładowców akademickich oraz pracodawców. Przecież licealiści to osoby, które za kilka lat będą uczyć się w szkołach wyższych albo wchodzić na rynek pracy. Z tego względu rozwijanie krytycznego spojrzenia na świat jest świetnym treningiem dla umysłów nastolatków.
Warto wspomnieć, że czytelnicy z reguły dysponują o wiele szerszym zasobem słownictwa niż osoby, które nie czytają żadnych książek. Dla licealistów to wielki plus w kontekście przygotowań do matury lub innych istotnych egzaminów. Rozwój znajomości słownictwa pomaga w pisaniu tekstów takich jak rozprawki i wypowiedzi argumentacyjne, które są istotną częścią egzaminów maturalnych.
Książki rozwijające wyobraźnię dziecka, a raczej nastolatka w wieku 15 do 18 lat, to nie tylko dodatkowa pomoc dydaktyczna, ale również świetna rozrywka. Na rynku dostępnych jest wiele interesujących pozycji książkowych, odpowiednio dostosowanych do potrzeb i preferencji licealistów.
TOP 3 gatunków książek dla licealistów
Przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego tytułu na prezent dla licealisty, warto zdecydować się na szybki przegląd gatunków młodzieżowych książek. W XXI wieku na rynku wydawniczym jest wiele bardzo interesujących pozycji dla młodzieży, a każdy nastolatek ma odmienne zainteresowania, więc najlepiej przed zakupem prezentu spróbować zorientować się w zainteresowaniach osoby, którą chcemy obdarować. Wskazówką może być, że jednymi z najpopularniejszych gatunków są:
- fantasy – od wielu lat popularny wśród młodzieży (chociaż znajduje również starszych fanów!) gatunek literacki, który związany jest z występowaniem legendarnych stworzeń i różnego typu magii. Najczęściej książki fantasy opierają się na wartkiej akcji, instydze i świetnie wykreowanym, pełnym niebezpieczeństw uniwersum. Przykładem serii fanstasy popularnej wśród młodzieży licealnej jest na przykład seria “Szklany Tron” albo “Czerwona królowa” Victorii Aveyard.
- non-fiction – w ostatnich latach polska młodzież zyskuje coraz więcej świadomości dotyczącej różnych problemów i nierówności społecznych. Z tego względu coraz więcej nastoletnich osób jest zainteresowanych literaturą non-fiction. Czyli reportażami i komentarzami do otaczającej nas rzeczywistości, takimi jak “To nie jest propaganda. Przygody na wojnie z rzeczywistością”.
- young adult, YA – gatunek powieści kierowanych do młodzieży w wieku 12-18 lat. Tematyka tych książek porusza problemy typowe dla nastolatków, takie jak brak akceptacji w grupie rówieśniczej, pierwsze miłości, poszukiwanie własnego miejsca na świecie. Czołowymi pisarzami tworzącymi powieści klasyfikowane w gatunku YA są Colleen Hoover oraz John Green.