Kobiety ciężarne często martwią się, jak będzie wyglądać ich sylwetka, a przede wszystkim ich brzuch po porodzie. Każdy organizm inaczej zareaguje na zmiany, jakie wywoła ciąża. Istnieją jednak sposoby, które znacząco poprawiają kondycję skóry.

Lepiej przeciwdziałać niż leczyć

Dbanie o skórę po ciąży i jej wygląd powinno rozpocząć się już w jej trakcie. W wielu sklepach znajdziemy bez problemu linie kosmetyków dedykowane kobietom w ciąży, kobietom karmiącym czy kobietom po porodach. Jedną z często stosowanych metod jest też korzystanie z oliwki, którą ciężarne powinny regularnie wsmarowywać przede wszystkim w okolice brzucha i biustu, ale także ud i pośladków.  Te miejsca są szczególnie wrażliwe na powstawanie rozstępów związanych z dodatkowymi kilogramami. Rozciągania się skóry na brzuchu i piersiach nikomu nie trzeba tłumaczyć. Co jest takiego dobrego w działaniu oliwki? Chodzi o nawilżenie skóry – dobrze nawilżona jest mniej skłonna do rozstępów. Oliwka ma jeszcze jedną ważną zaletę – jej stosowanie jest stosunkowo tanie.

W nawilżaniu poleca się także stosowanie naturalnych olejów takich jak olej z awokado, z pestek malin czy słodkich migdałów i orzechów makadamia. Takie oleje chronią przed utratą wody i są też naturalnymi emolientami. Nieocenione jest również działanie peelingów. We wszystkim pamiętaj o regularności – działania jednorazowe czy niesystematyczne najprawdopodobniej nie przyniosą żadnych rezultatów. 

fot. Pexels.com

Dobór odpowiednich ćwiczeń

Twoja kondycja po ciąży może na początku pozostawiać wiele do życzenia. Istnieją jednak skuteczne sposoby na jej polepszenie. Jakie są najlepsze ćwiczenia na poprawę kondycji po ciąży? Przede wszystkim bezpieczne! Powrót do formy warto zacząć od spacerowania, a po odpowiednim czasie (przynajmniej 6 tygodni w przypadku porodu naturalnego i przynajmniej 12 w przypadku cięcia cesarskiego) można rozpocząć delikatne ćwiczenia. Do wyboru pozostają między innymi grupowe ćwiczenia dedykowane kobietom po ciąży czy pływanie. Nie zaleca się szybkiego powrotu na siłownię czy wręcz rozpoczynania z nią przygody chwilę po porodzie. Elastyczność skóry stopniowo wraca do normy także samoistnie, ale musi to trochę potrwać.

Warto pamiętać, że jeszcze kilka tygodni po ciąży niektóre kobiety mają niemal ciążowy brzuszek. Organizm musi mieć chwilę na obkurczenie macicy i powrót do działania jak przed ciążą. Czasami kobiety sięgają po pasy poporodowe, które mają zmniejszać ryzyko pojawienia się przepukliny i wzmacniać osłabione ciążą powłoki brzucha, a także pomagać w redukcji rozstępów. Pasów nie zaleca się stosować wcześniej niż po 2 tygodniach od porodu siłami natury i po 4 tygodniach po cięciu cesarskim. Korzystanie z nich zawsze warto skonsultować z lekarzem. Dbanie o skórę po ciąży i zdrowy wygląd musi być racjonalne!

fot. Pexels.com

Pielęgnacja biustu

W trakcie ciąży i karmienia piersią zmienia się znacznie rozmiar biustu. Taka sytuacja zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów właśnie na piersiach.  Tu również można postawić na odpowiednią pielęgnację, oczywiście im wcześniej tym lepiej. Musisz pamiętać, że produkt do pielęgnacji biustu powinien być bezpieczny zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka w przypadku karmienia go piersią. Sprawdzaj, czy dane preparaty może stosować kobieta w ciąży i mama karmiąca. Sięgaj po sprawdzone i przetestowane rozwiązania. Wybierać możesz z serii produktów dedykowanym właśnie mamom. 

Nie ma rozwiązania idealnego

Warto uświadomić sobie, że nie ma sposobu, który zagwarantuje, że po ciąży nie pozostaną rozstępy, a sama skóra nie będzie obwisła. Oprócz zastosowanych preparatów czy zabiegów na skłonność do nich będą mieć także spory wpływ ilość dodatkowych kilogramów, wytrzymałość i elastyczność skóry czy burza hormonów, jaka zachodzi w organizmie matki w czasie ciąży. Skłonność do rozstępów w dużej mierze jest uwarunkowana genetycznie. Jeżeli decydujesz się na zajście w ciążę, nie ma raczej dla Ciebie nic ważniejszego niż zdrowie dziecka. Twoje potrzeby zwłaszcza w pierwszych chwilach życia odchodzą na dalszy plan. Nie oznacza to, że masz przestać o siebie dbać, ale na pewno inaczej spojrzysz na ewentualne rozstępy, wiedząc, że nie pojawiły się one bez powodu.

Na świat przyszedł Twój maluszek i kilka rozstępów czy dodatkowych kilogramów nie jest już tak wielkim zmartwieniem. Daj sobie czas na dojście do siebie i regenerację. Pamiętaj też, żeby dbać o organizm od wewnątrz – odpowiednia dieta dla kobiet po ciąży ma ogromne znaczenie. Przydatny będzie dla Ciebie na pewno artykuł na temat 10 najlepszych przepisów dla młodych mam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here