Sposobów na powrót do kondycji sprzed ciąży szuka wiele kobiet. Sięgają one po różne, nie zawsze racjonalne sposoby. Czy odpowiednią dietą można sobie pomóc w osiągnięciu lepszej formy?

Zdrowa dieta to podstawa 

Pytania jak będzie wyglądała moja kondycja po ciąży? Jakie są najlepsze ćwiczenia na poprawę kondycji po ciąży czy jaką stosować dietę, aby wrócić do formy, zadaje sobie wiele ciężarnych i kobiet niedługo po porodach. Aby sięgnąć po upragnioną sylwetkę, lepszą kondycję i zdrowy wygląd warto zastosować kilka działań jednocześnie. Dieta dla kobiet po ciąży jest oczywiście podstawą, ale odrobina ruchu i zastosowanie skutecznych sposobów na dbanie o skórę po ciąży zastosowane razem dadzą dużo lepsze efekty. Pamiętaj, żeby nie demonizować diety – nie musisz sięgać po drastyczne rozwiązania. Wystarczy racjonalne podejście do tematu żywienia. Warto też pamiętać, że każdy organizm wraca do formy we własnym tempie, ale stosowanie racjonalnej diety, nawet gdyby nie przynosiło efektów w postaci utraty wagi, będzie dla Ciebie po prostu dobre. Zdrowe nawyki żywieniowe powinny być z Tobą zawsze, nie tylko wtedy, gdy zależy Ci na utracie zbędnych kilogramów

fot. Pexels.com

Dieta mamy karmiącej

Wiele młodych mam decyduje się na karmienie swoich maluchów piersią. Jak powinno wyglądać racjonalne żywienie w tym przypadku? W diecie mamy karmiącej nie powinno zabraknąć świeżych owoców i warzyw, mięsa i ryb, a także produktów zbożowych. Zaleca się, aby nie korzystać z wysoko przetworzonych produktów. Karmienie piersią ma wiele zalet dla dziecka – dostarcza mu najlepszych składników, ale ma także istotny wpływ dla mamy. Zapotrzebowanie kaloryczne podczas karmienia piersią wzrasta o około 500 kcal. W efekcie mamy karmiące piersią najczęściej szybciej odzyskują dawną wagę, a nawet mocno ją obniżają w porównaniu do stanu przed ciążą.  Nie oznacza to od razu, że karmiąc, na pewno schudniesz. Żeby doszło do chudnięcia, organizm musi przyjąć mniej kalorii, niż wynika to z jego zapotrzebowania. Pamiętaj o racjonalnym żywieniu, ale daj sobie też możliwość czerpania przyjemności z jedzenia. Katowanie się restrykcyjnymi dietami nie jest tu dobrym rozwiązaniem. Lepszym pomysłem jest umiar.

W przypadku karmienia piersią można się spotkać z zaleceniami unikania różnych produktów, zwłaszcza tych, które wywołać mogą reakcję alergiczną – na przykład są to orzechy. Tutaj też warto podejść do sprawy racjonalnie. W diecie powinny się pojawiać praktycznie wszystkie produkty, ale nie należy przesadzać z ich ilością. Kilka sztuk orzechów smakuje dokładnie tak samo jak cała ich paczka, warto więc mieć przemyślane podejście do diety. Przekroczenie granicy może skutkować silną reakcją alergiczną u dziecka. Nie ma też sensu demonizowanie różnych grup produktowych i ich eliminacja z góry. Mamy karmiące powinny eliminować produkty, dopiero gdy zauważą reakcję alergiczną u dziecka. Uważne obserwowanie dziecka i racjonalne porcje wystarczą do bezpiecznego odżywiania się zarówno mamy jak i malucha. 

Jakich rozwiązań nie warto stosować?

O tym, że nie warto sięgać po restrykcyjne diety, już wiesz. Na pewno nie wybieraj też głodówek, ani diet eliminujących całe grupy produktów. Dieta dla kobiet po ciąży musi być przemyślana. Pamiętaj, że ciąża i poród obciążyły w pewien sposób Twój organizm, daj mu szansę zregenerować się w swoim tempie. Jeżeli jesteś po cesarskim cięciu, warto, żebyś pamiętała, że jesteś po operacji, a Twój organizm wymaga rekonwalescencji. Rezygnacja z pełnowartościowych produktów tylko dlatego, że są kaloryczne, nie jest dobrym rozwiązaniem. Sprawdzi się tutaj dobrze regularne spożywanie posiłków, kontrola nad podjadaniem czy rezygnacja z niezdrowych przekąsek.

Pamiętaj także o ograniczeniu spożywania cukrów. Nie zawsze uświadamiamy sobie, że w wielu spożywanych przez nas produktach znajduje się naturalnie występujący cukier lub dodane jego formy. Nie warto więc dodatkowo wprowadzać go do diety słodkimi napojami czy słodzeniem kawy i herbaty. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po konsultacje dietetyczne. Wykwalifikowana osoba najlepiej doradzi Ci, jak powinien wyglądać Twój jadłospis w oparciu o wyliczenie Twojego zapotrzebowania kalorycznego. Zawsze możesz też poszukać zdrowych przepisów sama. Na pewno pomoże Ci w tym artykuł na temat 10 najlepszych przepisów dla młodych mam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here