O idealnej sylwetce marzy wiele kobiet. Wiele z nich martwi się o swój wygląd po ciąży i szuka dla siebie odpowiednich rozwiązań. Istnieje wiele sprawdzonych metod, by powrócić do dawnej kondycji. 

Zdrowa dieta i odrobina ruchu często wystarcza

Wiele kobiet zadaje sobie pytania: jak będzie wyglądać ich kondycja po ciąży? Czy dieta dla kobiet po ciąży ma duże znaczenie? Przede wszystkim każda młoda mama powinna wiedzieć, że racjonalne odżywianie się i ruch są podstawą skutecznego powrotu do kondycji. W wielu przypadkach zdrowa dieta (związana także często z dbałością o pokarm dla malucha w przypadku karmienia piersią) i ruch związany z opieką nad maluchem wystarczają do szybkiego powrotu do kondycji sprzed kilku miesięcy. Jeżeli jednak jest to za mało, warto sięgnąć po sprawdzone ćwiczenia na poprawę kondycji.Pomocnych będzie także 10 najlepszych przepisów dla młodych mam.

Zalecenia treningowe

Rozpoczynając trening, musisz pamiętać, że należy dać organizmowi czas na regenerację. Zaleca się, by ćwiczenia na poprawę kondycji w przypadku porodu naturalnego nie rozpoczynały się szybciej niż po 6 tygodniach, a po cesarskim cięciu – nie wcześniej niż po 12 tygodniach. Każdy organizm jest też inny – warto o tym pamiętać i mądrze podejść do tematu. Na pewno nie można od razu zacząć dźwigać, ponieważ to może wywołać szereg komplikacji. Sprawdzoną formą powrotu do kondycji jest częste spacerowanie. 

fot. Pexels.com

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Trening warto rozpocząć od ćwiczeń dna miednicy, ponieważ osłabienie mięśni tego obszaru, a potem problemy z nietrzymaniem moczu są częstą zmianą u kobiet po porodzie. Punktem wyjścia w tych ćwiczeniach jest prawidłowe oddychanie torem przeponowym. Oddychając tak, na wydechu, należy zaciskać mięśnie, jak przy powstrzymywaniu strumienia moczu, a następnie podciągnąć dno miednicy do góry. Na wdechu należy rozluźnić mięśnie. Takie ćwiczenia powtarzaj po 10 razy i pamiętaj, że okresy rozluźnienia powinny trwać tyle samo, co okresy spięcia.

Ćwiczenia na jędrny brzuch

Utrata jędrności skóry na brzuchu i dodatkowe fałdki są częstą zmorą kobiet po porodach. Na jakie ćwiczenia warto postawić? Możesz wypróbować:

  1. ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha, kręgosłup i ujędrniające nogi: stań prosto, nogi postaw na szerokość bioder, weź głęboki oddech i wciągnij brzuch, a następnie zegnij nogi w kolanach i zrób skręt bioder. Wykonując skręty, powoli podnoś się i unoś ręce w górę. Powtórz 12 razy.
  2. wymachy rąk od klatki piersiowej: oprzyj się kolanami o podłogę, ręce rozłóż na podłodze na szerokość ramion, utrzymując prostą linię kręgosłupa. Weź oddech i utrzymując ciało w jednej linii, obniżaj klatkę piersiową ku podłodze. Wydychaj powietrze, podnosząc się, a następnie wyciągnij jedną rękę do boku i ku górze, otwierając klatkę piersiową. Wróć do środkowej pozycji i ćwiczenie powtórz na drugą stronę. Wykonaj je 12 razy na każdą ze stron.
  3. wymachy nóg: połóż się na boku, głowę podeprzyj ręką. Ugnij kolana, zachowując kąt 90 stopni, palce stóp naciągnij w stronę kolan. Napinając brzuch i pośladki, unoś jedną nogę. Powtórz 12 razy, a następnie zmień stronę.

    fot. Pexels.com

Ćwiczenia grupowe i czas dla siebie

Wiele kobiet chciałoby wrócić do formy sprzed ciąży, a jednocześnie narzeka na brak czasu, a zwłaszcza tego, który mogłyby poświęcić na kontakty towarzyskie. Można znaleźć tutaj sensowne rozwiązanie i zapisać się na specjalne zajęcia grupowe dla kobiet po ciąży. Często różne miejsca oferują pierwsze zajęcia gratis, więc łatwo będziesz mogła sprawdzić, czy są one odpowiednie dla Ciebie. Możesz oczywiście uczestniczyć także w standardowych zajęciach, takich jak zumba czy aerobik. Warto wtedy jednak powiedzieć prowadzącemu zajęcia, że jesteś po niedawnym porodzie. Jako specjalista będzie on wiedział, jeżeli jakiegoś ćwiczenia nie będziesz mogła wykonywać. W ten sposób Ty bezpiecznie i szybko wrócisz do formy, a i Twoje kontakty towarzyskie dużo na tym zyskają.

Jeżeli chciałbyś dodać blasku swojej twarzy i poprawić swój ogólny wygląd, warto też sięgnąć po sprawdzone sposoby na dbanie o skórę po ciąży. Tutaj wybór będzie naprawdę spory. Do dyspozycji będziesz mieć na przykład relaksujące i rewitalizujące skórę masaże, delikatne zabiegi przywracają zdrowy wygląd skórze twarzy czy też zabiegi na dłonie i stopy. Chcąc powrócić do kondycji fizycznej, warto też pamiętać o kondycji psychicznej. Tą na pewno poprawi czas tylko dla siebie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here