Są na świecie ludzie z natury aktywni fizycznie, którzy zaczynają źle się czuć właśnie wtedy, gdy z jakiegoś powodu muszą siedzieć w domu. Bierność bardzo ich przytłacza, dlatego każdą wolną chwilę przeznaczają na ruch. Nie musi on wcale polegać na uprawianiu wymyślnych dyscyplin sportowych.

Ruchem jest nawet zwykły spacer, który można odbyć w każdej chwili i w dowolnym miejscu – wystarczy wyjść z domu albo zrezygnować z samochodu i przejść się na piechotę do pracy lub szkoły. Takie osoby zyskują dużo więcej nawet od stałych adeptów siłowni.

Spacery a odchudzanie – ten temat poruszany jest już od dawna, ale dopiero paru lat sami dietetycy, trenerzy personalni, a nawet naukowcy zaczęli widzieć prawdziwy związek pomiędzy aktywnym trybem życia a utrzymywaniem prawidłowej masy ciała. To też oznacza, że nie trzeba wcale jakoś okrutnie się męczyć i wylewać z siebie siódmych potów na siłowni, by powoli chudnąć i przy okazji zachowywać właściwe zdrowie i właściwy stan organizmu. Spacery mogą pomóc każdemu. Każdy też może je praktykować, niezależnie od swojego wieku czy aktualnej masy ciała. Jest to zdecydowanie najlepsza forma aktywności fizycznej, dlatego szkoda, że tak rzadko wspomina się o niej w kontekście walki ze zbędnymi kilogramami.

Spacer a odchudzanie – jak to więc wygląda w praktyce? Dlaczego lepiej zdecydować się na codzienne, chociażby krótkie wędrówki, zamiast uczęszczać na siłownię trzy lub dwa razy w tygodniu? Powodem nr 1 jest prostota. Spacer to zdecydowanie najprostsza forma aktywności fizycznej spośród wszystkich. Każdy może go uprawiać i każdy wie, jak to robić – w tym przypadku nie trzeba akurat na niczym się znać, w przeciwieństwie do sportów walki, kulturystyki czy nawet zwykłego fitnessu na dywanie.

Spacer jest przy tym jedną z najmniej forsownych form ruchu. Każdy może dostosować jego tempo, długość i ogólny typ do swoich własnych możliwości – kondycji, wieku, wagi oraz wytrenowania. Nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę. Nie trzeba zakładać, że każdego dnia będzie się pokonywać przynajmniej piętnaście kilometrów, bo dla przeciętnego człowieka jest to cel nieosiągalny z uwagi na pracę, szkołę oraz inne obowiązki. Badania naukowe pokazały jednak, że wystarczy codziennie robić przynajmniej osiem tysięcy kroków, aby zachować prawidłowe zdrowie i sprawność. Specjalistyczne zegarki i opaski na rękę pozwalają kontrolować poziom aktywności. Na pewno warto w nie zainwestować, aby pilnować tych ośmiu tysięcy kroków dziennie i dzięki nim chudnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here