Kiełki roślinne to częsty wybór Polaków, którzy podążają za modnym ostatnio zdrowym odżywianiem się. Jak jednak dostarczać sobie kiełków – kupować je gotowe w sklepie czy hodować sobie samodzielnie w domu?

Kiełki – potężne bomby witaminowe mogą być i Twoją bronią

W ostatnich latach w naszym kraju znacząco zyskał na popularności zdrowy tryb życia, a co za tym idzie zdrowa dieta. Kolejne osoby szukają sposobów, by dostarczać swojemu organizmowi regularnych dawek cennych naturalnych substancji. Wpływa też na to rozwój i upowszechnianie się wiedzy o witaminach, minerałach i składnikach odżywczych, które zawierają produkty pochodzenia roślinnego, a także o rozmaitych schorzeniach i dolegliwościach, które mogą być wywołane brakiem tego rodzaju mikroelementów, a zatem właśnie z ich pomocą najlepiej je leczyć. Diety bogate w rośliny pozwalają na poprawę naszego stanu zdrowia, sylwetki i samopoczucia. Niemałą popularnością cieszą się również opracowane na podstawie roślin produkty uzupełniające naszą dietę, takie jak roślinne suplementy diety. Jednym z najprostszych elementów licznych i bardzo różnorodnych – tak jak różnorodna jest sama natura – diet bogatych w rośliny są właśnie kiełki roślinne.

fot. Pexels.com

Im bliżej natury, tym więcej zdrowych składników

Chyba każdy, kto rozważa przejście w znacznym stopniu na dietę roślinną, przynajmniej intuicyjnie wyczuwa, że wynikające z niej korzyści biorą się z naturalności spożywanych pokarmów. Już samo wrażenie odbudowywania w ten sposób więzi z naturą skłania wiele osób do wyboru tej ścieżki. Istotne często są też argumenty moralne i chęć przynajmniej częściowego zdystansowania się od zabijania zwierząt na mięso. Jedząc kiełki, możemy kupić je gotowe w sklepie. Zostaną wtedy będą zapakowane w specjalnych tackach. Albo kupić jedynie nasiona, które następnie sami wyhodujemy. W oczywisty sposób to te drugie są bardziej wartościowe. Według tej samej zasady, którą kierujemy się, decydując się na jedzenie roślin, lepiej dla naszego zdrowia jest wybrać nasiona kiełków. Ważne jest też, by zakupu dokonać w odpowiednim miejscu.

Powinniśmy raczej unikać kupowania kiełków w marketach ogrodniczych oraz innych sklepach specjalizujących się w nasionach. Tam mamy bowiem do czynienia z nasionami przeznaczonymi do zasiania. Często będą one zawierały rozmaite chemikalia, takie jak zaprawy nasienne przeznaczone do zwalczania chorób i szkodników. Należy starannie upewnić się, że nasiona, które kupujemy, są przeznaczone do spożycia. Na taki artykuł najprościej trafić w jednym z licznych sklepów ze zdrową żywnością. Choć ostatnio wraz z rosnącą popularnością hodowania kiełków w domu coraz częściej możemy je kupić również w niektórych centrach ogrodniczych.

fot. Pixabay.com

Uprawa kiełków w domu naprawdę nie jest trudna

Oczywiście samodzielna hodowla kiełków w domu będzie od nas wymagała poświęcenia czasu – kupując gotowy produkt możemy go oszczędzić. Każdy powinien sam określić swoje priorytety. Kupione kiełki też są koniec końców stosunkowo zdrowym produktem. Bez porównania lepszym dla naszego organizmu niż wiele innych dostępnych na rynku popularnych artykułów. Warto jednak wiedzieć, że uprawa kiełków roślinnych we własnych czterech ścianach leży w zasięgu każdego z nas. Wystarczy nam do tego jedynie nieco cierpliwości, woda, garnek, sito oraz słoik lub specjalna kiełkownica.

Cały proces wyhodowania kiełków składa się z kilku prostych kroków. Pokrótce mówiąc, umycia ich, pozostawienia w wodzie by napęczniały, a następnie wyjęcia, umieszczenia w słoiku lub na kiełkownicy i opłukiwania dwa razy dziennie. To wszystko, co wystarczy, by po kilku dniach cieszyć się samodzielnie wyhodowanymi świeżymi i zdrowymi kiełkami. Oczywiście powinniśmy też zapewnić kiełkom odpowiednie warunki, takie jak temperatura w okolicach 20 stopni Celsjusza i odpowiedni dostęp do tlenu. Trzeba też pilnować, by na żadnym etapie nie zgniły. Żadna z tych czynności nie jest jednak skomplikowana i nie leży poza zasięgiem zwykłego entuzjasty wprowadzania do swojej diety elementów roślinnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here