Aby schudnąć bez efektu jo-jo, należy wprowadzić do swojego życia zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną. Jedną z najlepszych form treningu aerobowego, pomocnego przy zrzucaniu wagi, może być jazda na rowerze stacjonarnym.

Jak zgubić zbędne kilogramy?

W naszym społeczeństwie utarło się, że schudnięcie jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki restrykcyjnej diecie i wielu wyrzeczeniom. To tak nie działa. Co prawda, niska kaloryka powoduje szybką utratę masy ciała. Jednak powrót do normalnej ilości kalorii po pełnej zakazów diecie najczęściej kończy się efektem jo-jo. Dużo skuteczniejszą taktyką w walce z nadprogramowymi kilogramami jest niewielki deficyt kaloryczny. Można obliczyć na stronach internetowych lub – najlepiej – u wykwalifikowanego dietetyka. Odchudzając się, powinniśmy jeść około 300 kalorii mniej, niż nasze zapotrzebowanie potrzebne do utrzymania obecnej wagi. Ponadto podczas procesu odchudzania powinno się spożywać dużą ilość błonnika, warzyw i owoców oraz wysokiej jakości białka. 

Kluczowym aspektem przy odchudzaniu jest włączenie do codziennego planu dnia aktywności fizycznej. Z racji na ostracyzm społeczny skierowany w kierunku osób o wadze przekraczającej normę. Wiele ludzi zmagających się z nadwagą i otyłością boi się ćwiczyć na siłowni lub w plenerze. Sprzęt gimnastyczny do domu może okazać się idealnym wyjściem, gdyż dzięki ćwiczeniu w domowym zaciszu można łatwo podnieść swoją kondycję, spalić nadprogramowe kalorie i podnieść swoją samoocenę, co może pozwolić osobom objawiającym się reakcji społeczeństwa na więcej odwagi i oswojenie się również z ćwiczeniami poza domem. Rower stacjonarny to wyjście idealne nawet dla osób, które zmagają się z dużą nadwagą – trening na tym urządzeniu jest dużo bezpieczniejszy dla stawów, niż na przykład bieganie – chociaż dla zapalonych biegaczy równie atrakcyjnym wyjściem będzie bieżnia do domu! 

Inną aktywnością, która świetnie sprawdza się przy chęci zrzucenia zbędnych kilogramów i poprawienia kondycji fizycznej, jest trening siłowy – w przypadku wykonywania tego rodzaju aktywności przydatne mogą okazać się ekspendery. Co ciekawe, rower stacjonarny warto włączyć również do treningu siłowego, na przykład w formie rozgrzewki przed innymi ćwiczeniami.  

Warto zaznaczyć, że podczas walki z nadwagą czy otyłością jest wskazana każda możliwa aktywność fizyczna, nawet ta niekojarzona zazwyczaj z intensywnym odchudzaniem – ciekawą opcją dla osób, które nie lubią klasycznych treningów cardio może okazać się trening wykorzystujący step do aerobiku. 

fot. Pixabay.com

Rower stacjonarny – rodzaje

Przed wyborem roweru stacjonarnego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dostępne na rynku urządzenia. Możemy je podzielić na dwa podstawowe typy tych urządzeń, czyli rower stacjonarny pionowy i rower stacjonarny poziomy.

Pierwszy typ charakteryzuje się podobieństwem do zwykłego roweru. Gdy z niego korzystamy, przyjmujemy identyczną pozycję, z plecami lekko pochylonymi do przodu. Trening na takim urządzeniu kształtuje mięśnie ud, brzucha i pośladków, a ponadto poprawia wydajność. Warto polecić rower stacjonarny osobom, które zmagają się z problemami z kręgosłupem. Ćwiczenia na tym typie roweru odbywają się w pozycji półleżącej. Wyróżniamy również rowery stacjonarne spinningowe, które są idealne dla osób ćwiczących swoją wytrzymałość i zainteresowanych prawdziwym treningiem kolarskim.

Dla początkujących najbardziej polecany jest trening na rowerze stacjonarnym pionowym, który pozwala na poprawę kondycji, spalenie dużej ilości kalorii oraz rzeźbienie mięśni.

fot. Pexels.com

Rower stacjonarny a trening interwałowy

Ten rodzaj treningu polega na seriach intensywnych ćwiczeń przeplatanych spokojniejszymi epizodami aktywności. W praktyce na rowerze stacjonarnym polega on najczęściej na serii szybszej jazdy lub jazdy w trybie górskim. Po której następuje czas na spokojniejszą jazdę. 

Trening interwałowy na rowerze stacjonarnym jest polecany osobom, które nabrały już nieco kondycji. To świetny sposób na wyrzeźbienie mięśni nóg, jak również na przyspieszenie przemiany materii. Gdyż treningi interwałowe wpływają na zwiększenie szybkości metabolizmu nawet do 24 godzin po treningu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here