Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić swoją kondycję, prawdopodobnie powinieneś rozważyć zakup bieżni do domu. Bieganie w domowym zaciszu może spodobać się nawet największym przeciwnikom tej formy sportu!

Dlaczego bieżnia do domu?

Jeśli chcemy zrzucić na wadze lub po prostu zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Najlepiej zacząć od zwiększenia ilości aktywności fizycznej. Sport pozwala na dotlenienie organizmu, wzrost tempa przemiany materii, poprawia również funkcjonowanie układu krwionośnego. Istnieje silna korelacja między aktywnością fizyczną i  ogólnym zadowoleniem z życia oraz poziomem stresu podczas uprawiania aktywności fizycznej w mózgu wydzielają się hormony takie jak adrenalina, endorfiny i dopamina, które wpływają pozytywnie na nastrój i funkcjonowanie ludzkiego umysłu.

Jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej jest bieganie prosty sport, który może uprawiać większość osób – poza tymi, które cierpią na choroby stawów lub dużą nadwagę (nie poleca się biegania osobom otyłym właśnie ze względu na ryzyko uszkodzenia stawów). Bieżnia do domu to zakup, który może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko w przypadku zapalonych biegaczy, ale również osób, którym z tą formą aktywności fizycznej nigdy nie było po drodze!

Największą zaletą bieżni do domu jest fakt, że w przeciwieństwie do tradycyjnego biegania w plenerze nie wymaga od nas wystawiania się na ciężkie warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy wiatr. Jeśli zaopatrzymy się w ten sprzęt gimnastyczny do ćwiczeń, niezależnie od pory roku i pogody za oknem będziemy w stanie skrupulatnie realizować plan treningowy.

W nowoczesnych bieżniach producenci umieszczają różne udogodnienia. Takie jak na przykład obsługa trybów biegowych (takich jak bieg pod górę) i funkcje monitorujące puls, ilość spalonych kalorii czy przebyty dystans. Ponadto wielkim plusem dla wielu osób jest możliwość trenowania podczas oglądania odcinka ulubionego serialu albo porywającego filmu.

Wybór odpowiedniej bieżni

Bieżnia do domu to zakup, który warto dokładnie przemyśleć. Przed podjęciem decyzji o zakupie odpowiedniej dla nas bieżni, warto sprawdzić następujące kwestie:

  • rodzaj bieżni: na rynku dostępne są bieżnie mechaniczne, czyli pas biegowy jest wprawiany w ruch za pomocą ludzkiej siły. Bieżnie elektryczne wyposażone są w silnik, dzięki temu mamy możliwość regulacji prędkości. Ciekawą opcją są bieżnie antygrawitacyjne, które odciążają organizm, polecane dla osób po kontuzjach.
  • rozmiar pasa biegowego zbyt krótki pas może być niekomfortowym rozwiązaniem, parametry sprzętu warto dopasować do naszego wzrostu.
  • prędkość, do jakiej można się rozpędzić na pasie biegowym.
  • dodatkowe wyposażenie i funkcje, takie jak pomiar pulsu, spalonych kalorii, pokonanego dystansu.

Ponadto w przypadku bieżni elektrycznych warto zwrócić uwagę na moc silnika. 

Alternatywne przyrządy do ćwiczeń

Pomimo ogromu zalet, bieżnia do domu to nie sprzęt dla każdego. Nie warto się jednak zrażać do sprzętu do ćwiczeń w domu. Z powodu pandemii siłownie mogą pozostać zamknięte jeszcze przez wiele miesięcy. Jeśli preferujemy trening siłowy, o wiele lepszym wyborem okażą się ekspandery, które pozwalają na domowy trening nastawiony na budowanie mięśni. 

Jeżeli jesteśmy nastawieni na aktywność, która wprowadzi nas w świat sportu, poprawi wydolność i nastrój, warto rozważyć zakup, jakim jest step do aerobikuaerobik to jedna z najpopularniejszych wśród kobiet form aktywności fizycznej, którą można z powodzeniem wykonywać w domu. Inną ciekawą opcją dla takich osób jest orbitrek. Trening na tym przyrządzie mogą wykonywać osoby w każdym wieku. O każdym stopniu sprawności, a angażuje mięśnie niemal całego ciała.

Dla amatorów kolarstwa świetnym przyrządem do ćwiczyć w domu jest rower stacjonarny, na którym można wykonywać zarówno trening cardio, jak i interwałowy czy traktować przejażdżkę na rowerku stacjonarnym jako rozgrzewkę przed treningiem siłowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here