Bądźmy szczerzy – desery jemy raczej dla przyjemności niż dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że tych dwóch rzeczy nie da się połączyć! Przedstawiamy pomysły na desery, do których doskonale będą pasować ziarna: źródło wielu witamin i składników odżywczych.

Ciastka ze słonecznikiem

Jeśli lubisz piec i umiesz już robić ciastka. To świetnym pomysł na następny stworzony przez ciebie deser będą ciastka ze słonecznikiem. Ma on bowiem bardzo zdrowe ziarna: mają w sobie chociażby wiele witamin (A, E, D oraz witaminy z grupy B) i pierwiastki takie, jak cynk, żelazo, potas, wapń. Słonecznik będzie dobry dla każdego, ale szczególnie dla tych, którzy pragną poprawić swoją odporność, koncentrację oraz jakość snu.

Owocowy deser z czarnuszką i pestkami granatu

Ten przysmak jest nie dość, że bardzo zdrowy, to także nietrudny do przyrządzenia.

Potrzebujemy: ¾ puszki brzoskwini, 1 jabłko, 1/3 ananasa, ¼ granatu, 3 łodygi natki pietruszki, ½ łyżeczki startego imbiru, 1 łyżka nasion czarnuszki.

Brzoskwinie należy rozgnieść w blenderze, ananasa oraz jabłko pokroić w kostki. Natkę pietruszki kroimy na drobno, z granatu wyjmujemy ziarna. Mieszamy wszystko razem, na koniec dosypujemy do całości czarnuszkę oraz starty imbir. Przed podaniem deseru najlepiej będzie go schłodzić.

Zarówno nasiona granatu, jak i czarnuszki to bez wątpienia ziarna wspomagające zdrowie. Te pierwsze są bogate w witaminy C, A, E i B, a także w potas, krzem, wapń, magnez, fosfor i jod, kwas foliowy i błonnik. W praktyce oznacza to, że spożywanie ich niesie za sobą takie korzyści, jak: pomoc w odchudzaniu, lepszy metabolizm, zapobieganie starzeniu się skóry, zmniejszone ryzyko zachorowania na nowotwór, pomoc dla układu krwionośnego i serca.

Czarnuszka zaś wskazana jest dla osób z nadciśnieniem, depresją, cukrzycą, astmą i chorobami płuc, zbyt wysokim poziomem cholesterolu, trądzikiem czy łuszczycą. Znajdują się w niej między innymi kwasy omega-3 i omega-6, wapń, żelazo, fosfor, miedź, selen, cynk, magnez i potas.

fot. Pexels.com

Kisiel z siemienia lnianego

Do tych ziaren nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są one coraz bardziej popularne: ze względu na swoje niesamowite właściwości zdrowotne oraz fakt, że można dodawać je właściwie do wszystkiego: od kanapek po szeroki wybór musli. Zawierają między innymi kwasy omega-3, lecytynę, cynk czy błonnik.

Siemię lniane pomaga w odchudzaniu (dzięki zawartości błonnika), pomaga obniżyć poziom cholesterolu i cukru w organizmie, poprawia sprawność systemu immunologicznego – i a to tylko kilka przykładów tego, co potrafią robić owe ziarna.

Aby przyrządzić ten deser, potrzebujemy: 300 ml wody, 3 łyżki siemienia lnianego, 200 g owoców leśnych (dokładny wybór owoców wedle naszego uznania) oraz 2 łyżki miodu.

Proces przygotowywania jest bardzo krótki i prosty. Wodę należy wlać do garnka, a następnie dodać tam siemię lniane. Zagotować. Od momentu zagotowania trzymać na ogniu jeszcze przez 15 minut.

W tym samym czasie w drugim garnku należy podsmażyć owoce, a gdy te się rozpadną, dodać do nich miodu.

Po upływie piętnastu minut kleik powstały z siemienia lnianego i wody przelewamy do owoców oraz energicznie i dokładnie mieszamy.

fot. Pexels.com

Pudding z nasionami chia

To obecnie jeden z najpopularniejszych zdrowych deserów.

Nasiona chia w ciągu ostatnich lat na dobre zadomowiły się w naszych kuchniach – i nie powinno to dziwić. Mają one w sobie ogromną dawkę zdrowia: od witamin (A, C, E i witaminy z grupy B). Przez minerały (mangan, fosfor, miedź, selen, żelazo, magnez, wapń) aż do kwasów tłuszczowych omega-3. Nasiona te wspomagają pracę mózgu (na przykład poprawiają pamięć i koncentrację), układ nerwowy, spowalniają procesy demencji, łagodzą depresję, zapobiegają miażdżycy. Dodatkowo zawartość błonnika sprawia, że mogą pomóc nam przy odchudzaniu.

Dużym powodzeniem cieszą się puddingi z nasionami chia i, wbrew pozorom, nie muszą wcale być trudne do przyrządzenia.

Składniki do tego deseru to: 3 łyżki (30 g) nasion chia, 120 ml ciepłej wody lub mleka roślinnego (na przykład migdałowego), 150-200 ml mleka kokosowego (z puszki), łyżka miodu (jeśli zależy nam na słodkim smaku).

Nasiona zalewamy ciepłą wodą/mlekiem roślinnym, dokładnie mieszamy i odstawiamy na 5 minut. Następnie dodajemy mleko kokosowe, koniecznie schłodzone. Deser odstawiamy do lodówki na około 5 minut, następnie znów mieszamy. Po ostatnim zamieszaniu najlepiej jest odstawić pudding jeszcze na 15 minut – po tym czasie będzie on już idealny do spożycia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here