Jeśli chcemy, by nasz przedpokój spełniał swoje podstawowe zadania, musimy zadbać o jego funkcjonalność. Będzie on nam potrzebny każdego dnia przy wchodzeniu i wychodzeniu z domu. Oczywiście nie możemy też pominąć aspektu estetycznego, ale warto zacząć od zastanowienia się. Co będzie nam rzeczywiście potrzebne w tym kluczowym miejscu w mieszkaniu?

Przedpokój – nasze wejście w każdy kolejny dzień

Przedpokój zazwyczaj kojarzy nam się z przyjmowaniem gości. Rzeczywiście, słusznie to właśnie to pomieszczenie nazywane jest wizytówką naszego mieszkania. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywa pierwsze wrażenie. Jakie na zaproszonym w odwiedziny gościu odgrywa moment, w którym przekracza nasz próg i w naturalny sposób rozgląda się dookoła. To szczególnie naturalne i zrozumiałe, gdy dana osoba gości u nas po raz pierwszy, ale również podczas kolejnej wizyty możemy zrobić bardzo pozytywne wrażenie. Na przykład wykorzystując tę okazję do wykonania wreszcie od dawna potrzebnych porządków, wyrzucenia zbędnych przedmiotów albo przemeblowania mieszkania.

Dla nas, mieszkańców, przedpokój będzie jednak najważniejszy nie jako pierwszy przystanek w mieszkaniu. Gdy to my wchodzimy do swojego domu, zazwyczaj właśnie wracamy ze swojej pracy czy innych obowiązków. Wtedy zaś kończymy dzień, nie zaczynamy pobyt. To luźniejsza chwila w ciągu dnia, podczas której możemy sobie pozwolić na lekką nonszalancję i nieszczególne przejmowanie się otoczeniem. Myślami jesteśmy już przy posiłku, czasie z najbliższymi, zwykłym relaksie. Przedpokój staje się jednak dla nas najważniejszy każdego dnia rano, kiedy zbieramy się do wyjścia z domu. Często to właśnie te poranne chwile ustawiają nam cały dzień. Jeśli wyjdziemy z domu zbyt późno, ryzykujemy wpakowanie się w korek albo spóźnienie się na autobus czy tramwaj – a nikt nie lubi przychodzić do pracy po czasie.

Jakie są kluczowe akcesoria potrzebne nam w przedpokoju?

Wydaje się, że najczęstszą obok niedospania przyczyną tego rodzaju przykrych sytuacji jest problem z odpowiednio szybkim zlokalizowaniem wszystkich przedmiotów niezbędnych nam po wyjściu z mieszkania. Przedpokój w domu odgrywa tak istotną rolę, bo to właśnie miejsca dla nich wszystkich. Począwszy od plecaka lub torby, które tu właśnie mogą czekać na kolejny dzień, po tym jak opróżnimy je z rzeczy potrzebnych nam w domu. Bez wątpienia również tylko przedpokój nadaje się do trzymania w nim butów. W przeciwnym razie ryzykowalibyśmy zabrudzenie podłogi w mieszkaniu przy każdych nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych. To tu je zdejmujemy, to tu je wybieramy i zakładamy. Jeśli mamy taką możliwość, sprawdzi się szafka na buty. To zawsze lepsze, praktyczniejsze i estetyczniejsze rozwiązanie niż rozległe nagromadzenie butów na podłodze.

fot. Pixabay.com

Niewątpliwie niezbędne będą nam także wierzchnie ubrania, które zakładamy jedynie opuszczając mieszkanie, takie jak szaliki, rękawiczki czy czapki. To właśnie w przedpokoju warto też odkładać te drobne akcesoria, których potrzebujemy wychodząc. Klucze do mieszkania, kluczyki do samochodu, portfel, chusteczki (zawsze mogą się przydać). Sprawdzi się tu też stojak na parasole.

Szafa i szafki – klucz do sukcesu

Zauważyliśmy już, że w przedpokoju jak mało gdzie potrzebujemy porządku. We wprowadzeniu i utrzymaniu go nic nie pomoże nam tak, jak meble, dzięki którym każdy z wymienionych przedmiotów będzie miał swoje miejsce. W ten sposób ułatwiamy sobie jednocześnie znalezienie szukanych rzeczy rano oraz zmniejszamy szansę, że o czymś zapomnimy. Wszyscy wiemy, że przypomnienie sobie po wyjściu z domu o czymś, co zostawiliśmy, a po co nie możemy już wrócić. Porządek w przedpokoju to najlepszy przyjaciel sprawnej codziennej rutyny.

Gdy zastanawiamy się, jak urządzić przedpokój, powinniśmy zacząć od szafy na kurtki i płaszcze – ogromnie przyda się zarówno nam jak i naszym gościom. Dorzucić do niej wypada szafki lub półki (być może zawarte w tej większej szafie), w której każdy z wymienionych przedmiotów będzie miał swoje miejsce. Czapki swoje, rękawiczki swoje, buty swoje. Odpowiedni kącik możemy też przeznaczyć dla akcesoriów pomocniczych, takich jak pasta czy szczotka do butów. Na koniec warto przypomnieć, że na naszym portalu znajdziecie wiele pożytecznych porad również na temat innych części domu. Niezależnie od tego, czy gnębi Was urządzanie salonu czy szukacie odpowiedzi na pytanie jak urządzić kuchnię lub jak urządzić sypialnię, będziemy w stanie Wam pomóc.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here