Pandemia koronawirusa na wielu wymusiła radykalną zmianę stylu życia. Zostaliśmy zamknięci w domach, nie wychodzimy do pracy, musieliśmy zrezygnować ze spotkań z przyjaciółmi, chodzenia na siłownię i wielu innych rzeczy, które sprawiały nam radość. Jeśli zastanawiacie się, czy da się utrzymać dobrą kondycję fizyczną podczas pandemii – odpowiadamy, że zdecydowanie tak! Jednak żeby się to udało, należy stosować się do kilku prostych zasad.

Kiedy niemal rok temu rozpoczęła się w Polsce pandemia koronawirusa, nikt nie spodziewał się, że zostanie z nami na aż tak długo, zmieniając po drodze całe nasze dotychczasowe życie. Nasze domy i mieszkania stały się centrum nowej rzeczywistości, w której musimy zorganizować sobie całe życie na nowo – pracę, naukę i rozrywkę.

Wiele osób obawia się, że utrzymanie kondycji fizycznej w czasie powszechnego zamknięcia jest niemożliwe. Nic bardziej błędnego! Ze względu na to, że większość czas spędzamy w domu, mamy go więcej na inne rzeczy. Żeby utrzymać swoją dotychczasową wagę, a być może nawet zrzucić kilka zbędnych kilogramów wystarczy nie popełniać błędów i wprowadzić do naszego życia kilka nowych nawyków, które sprawią, że zachowamy smukłą sylwetkę.

fot. Pexels.com

5 błędów żywieniowych, których trzeba się wystrzegać

Czasem może nam się wydawać, że właściwie nasz styl życia niewiele się zmienił, więc pojawienie się dodatkowych kilogramów jest dla nas szokujące. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak najmniejsze błędy wpływają na przybieranie na wadze. Utrzymanie kondycji fizycznej będzie znacznie łatwiejsze, jeśli nie będziecie popełniać takich błędów:

  • Nadużywanie napojów słodzących – często zamiast sięgnąć po wodę, wybieramy słodkie napoje gazowane, które zawierają niewiarygodną ilość cukru. Żeby zachować smukłą sylwetkę, należy je wyeliminować z diety.
  • Podjadanie między posiłkami – często z nudy lub stresu sięgamy po niezdrowe przekąski. To właśnie dlatego odkładają nam się dodatkowe kilogramy.
  • Nadużywanie chleba i węglowodanów – przyrządzenie makaronu to jedno z najprostszych możliwych dań, które króluje podczas kwarantanny. Warto jednak pamiętać, że to produkty bogate w węglowodany mogą się przyczynić do wzrostu wagi.
  • Nieregularne spożywanie posiłków – to największa przeszkoda w utrzymaniu kondycji fizycznej. Nasz organizm jest jak jeden wielki mechanizm – jeśli nie trzymamy się rutyny, ulega rozregulowaniu, przez co spada nasz metabolizm.
  • Nadużywanie alkoholu – alkohol to same puste kalorie, a jego spożywanie sprzyja podjadaniu niezdrowych przekąsek. W czasie kwarantanny warto go unikać.

    fot. Pexels.com

Ruch to zdrowie

Najprostszym sposobem, prowadzącym do utrzymania dobrej kondycji fizycznej jest oczywiście ruch i ćwiczenia. Niestety obecnie nie możemy sobie pozwolić na zorganizowane zajęcia albo wyjście na siłownie i musimy radzić sobie sami. To dla wielu stanowi duży problem, ponieważ trudniej samodzielnie zmotywować się do ćwiczeń, a nawet stworzyć odpowiedni program, który dotychczas przerabiamy z trenerem.

Jeśli nie potrafimy samodzielnie wymyślić sobie ćwiczeń, możemy sięgnąć do internetu. Wielu trenerów personalnych publikuje własne nagrania treningowe, które możemy wykonywać w domu, przed telewizorem lub laptopem. Może to odpowiedni czas, żeby sięgnąć po jogę lub znaleźć wyzwanie na zrobienie szpagatu? Obecnie mamy wiele możliwości, dzięki którym utrzymanie kondycji fizycznej stanie się proste i przyjemne.

Zimą trudno o ćwiczenia na świeżym powietrzu, jednak świetną alternatywą będzie codzienny spacer. Nie chodzi tutaj o tym, żeby wyrobić kilkanaście kilometrów, chodząc po parku. Wystarczy krótki, półgodzinny spacer, a momentalnie poprawi się nasze samopoczucie i zauważymy pozytywny wpływ na nasz metabolizm.

Rower zamiast samochodu

Chociaż większą część czasu spędzamy w domu – czasem musimy z niego wyjść, żeby dotrzeć do pracy, pójść na pocztę, czy zrobić drobne zakupy. Zamiast samochodu czy komunikacji miejskiej warto postawić na rower. Dzięki temu nie tylko przyczyniamy się do poprawy środowiska, ograniczamy wydatki na benzynę, a nasza kondycja niezauważalnie się poprawia. Przebywanie na świeżym powietrzu pozytywnie na nas wpłynie i nie będziemy narażenia na możliwość zarażenia wirusem, podczas podróży tramwajem z innymi pasażerami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here