Te niewielkie ziarenka mają w sobie olbrzymią moc składników odżywczych. Przekonaj się, dlaczego warto wprowadzić siemię lniane do swojej codziennej diety.

Siemię lniane – co to jest?

Siemię lniane to po prostu drobne, nieduże ziarenka lnu pospolitego, wykorzystywane jako zielarski środek leczniczy. Najczęściej spotykana jest odmiana o brązowej barwie, istnieje jednak także siemię lniane złociste (budwigowe) – wyróżnia się ono nie tylko kolorem, ale także bogatszą zawartością składników odżywczych oraz, niestety, wyższą ceną. Brązowe siemię lniane jest więc powszechniejsze i znacznie częściej wykorzystywane. Jednak bez względu na barwę, ziarna te są zaliczane do tak zwanych „superfoods” – żywności o cennych właściwościach prozdrowotnych. Można je spożywać także w formie pitnej. Siemię lniane kupimy w sklepach w ziarnach lub w formie zmielonej.

fot. Freepic.com

Pozytywne działanie

Jakie będą pozytywy wprowadzenia tych zdrowych ziaren do naszej codziennej diety? Ich substancje odżywcze mają pozytywny wpływ na układ pokarmowy, oddechowy, sercowo-naczyniowy, pracę mózgu, a także na kondycję skóry, włosów i paznokci.

Właściwości siemienia lnianego przydadzą się także podczas problemów zdrowotnych takich, jak:

– stany zapalne błony śluzowej, jamy ustnej i gardła
– stany zapalne przewodu pokarmowego, wrzody żołądka i dwunastnicy
– problemy z wypróżnianiem, zaparcia
– dolegliwości skórne
– zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej.
Wykorzystuje się je także w profilaktyce chorób nowotworowych.

Siemię lniane to jednak nie tylko środek leczniczy, ale przede wszystkim ziarna wspomagające zdrowie (podobnie jak nasiona chia lub czarnuszka). Są one źródłem następujących wartości odżywczych:

– kwasów omega-3 (nasiona lnu posiadają bardzo korzystny stosunek kwasów omega 6 i omega 3)
białka – zawartość od 20% do 30%
błonnika pokarmowego: celuloza i ligniny (frakcja nierozpuszczalna w wodzie) oraz pektyny, śluzy oraz gumy (frakcja rozpuszczalna w wodzie)
lignanów – związków posiadających właściwości fitoestrogenów
witamin: C, E, B1, B2, B3, B5, B6
– kwasu foliowego
– wapnia
– magnezu
– miedzi
– cynku
– manganu
– fosforu.

Dla kogo?

Siemię lniane będzie pełniło ważną rolę w odpowiedniej diecie dla każdego. Oczywiście, są jednak osoby, dla których spożywanie tych ziaren jest szczególnie wskazane.

Na pewno przydają się one na odchudzanie – ze względu na dużą zawartość błonnika, który szybko daje uczucie sytości i hamuje apetyt.

Dzięki zawartości kwasów omega-3 (czyli kwasu linolenowego), siemię lniane przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, co sprawia, że jest ono dobre dla wszystkich osób zmagających się z nadciśnieniem.

Ziarna lnu polecane są również tym, którzy często zmagają się z zaparciami oraz problemami z żołądkiem.

fot. Freepic.com

Jak przyrządzać i spożywać?

Siemię lniane można przygotowywać w najróżniejszych formach: można zjeść je w pierwotnej formie, zmielić lub przyrządzić wywar i wypić.

Prawdopodobnie najpopularniejszą metodą jest po prostu używanie surowych ziaren do gotowych dań. Nie mają one żadnego specyficznego, wyraźnego smaku, dlatego możemy dodać je do niemal wszystkiego. Siemieniem lnianym możemy na przykład posypać kanapki, sałatkę, surówkę czy jogurt. To najprostszy i najszybszy sposób na wprowadzenie tych ziaren do naszej codziennej diety: przyrządzamy jakieś danie dokładnie tak, jak zazwyczaj, a na koniec sypiemy na nie trochę ziaren – i gotowe!

Dużym powodzeniem cieszą się także desery z ziarnami. Siemię lniane bez problemu możemy dodać także do ciasta, lodów, budyniu czy musli. W tym wypadku sprawdzi się również zmielenie ziaren. Najlepiej jest robić to samodzielnie, ze względu na to, że kwasy tłuszczowe w siemieniu lnianym często ulegają utlenieniu. Zmielony len można przechowywać w szczelnym opakowaniu w lodówce do trzech dni. Siemię lniane w postaci zmielonej możemy dodać do wszelkiego rodzaju deserów, na przykład ciastek lub koktajli. Wykorzystamy je także do przygotowywania naparów.

Do przyrządzenia naparu (którego nazywa się też kisielem) należy zalać zmielone ziarna siemienia lnianego ½ szklanki ciepłej wody, a następnie odstawić na dziesięć minut. Po upływie tego czasu ziarna spęcznieją, a napar stanie się kleisty – będzie to oznaczać, że jest on gotowy do spożycia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here