Witaminy to cenne substancje, które są naszemu organizmowi po prostu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Musimy dostarczać mu je z zewnątrz, by być zdrowe i sprawne. W jaki sposób robić to właściwie?

Witaminy – bez nich się nie obędziesz

Najprostszym sposobem dostarczania sobie koniecznych organizmowi witamin jest oczywiście dbanie o to, by znalazły się w tym, co jemy i pijemy. Wraz z rozwojem medycyny, badań nad odżywianiem się człowieka oraz procesów zachodzących w ludzkich organizmach stan wiedzy na ten temat stał się naprawdę imponujący. Każda z nas ma dziś szansę łatwo zorientować się w tym, które produkty żywnościowe są zdrowe, a których lepiej unikać. Mamy dostęp do dokładnych danych na temat zawartości danych pokarmów. Dzięki temu wszystkiemu możemy dość łatwo i skutecznie reagować na wszelkie występujące u nas dolegliwości. A do swoich indywidualnych potrzeb oraz postawionych sobie celów dopasowywać właściwe rozwiązania.

To co naturalne jak zwykle wygrywa

Obecny stan wiedzy pozwala łatwo zdiagnozować niedobór witamin jako przyczynę z której wynikają nasze konkretne dolegliwości czy problemy. Dzięki prowadzonym przez lata i stale aktualizowanym badaniom wiemy dokładnie, jak kluczowe są witaminy dla kobiety i w jakich sytuacjach to one są brakującym elementem naszej diety. To właśnie dbając o zawartość witamin w naszym jedzeniu i piciu odsuwamy od siebie wiele przykrych dla samoświadomej kobiety problemów. Takich jak choroby warg, afty, suchość i przypadłości skóry, wysoka łamliwość paznokci, rozdwajanie się włosów, szybsze siwienie i starzenie się całego organizmu. Jednocześnie dbamy o stan naszych zębów, ostrość wzroku i zdrowie psychiczne. Niedobory niektórych witamin łączy się z bladością, anemią i uczuciami depresji. Rozmawiając na temat wagi witamin weźmy sobie do serca prostą, zdroworozsądkową prawdę. Żadne sztuczne suplementy nie są w stanie całkowicie zastąpić pełnowartościowego posiłku złożonego z owoców czy warzyw. 

witaminy
fot. Pexels.com

Oczywiście nie oznacza to, że suplementy są złe. Nie warto popadać ani w jedną, ani w drugą skrajność. Tak jak powinniśmy dopasowywać do naszych indywidualnych potrzeb, słabszych i silniejszych stron naszego organizmu konkretne warzywa i owoce, którymi będziemy się odżywiać. Tak również ilość i rodzaj stosowanych suplementów możemy dobierać do własnych warunków i sytuacji. Generalnie jednak jeśli to możliwe, to lepiej dostarczać sobie witaminy w naturalny sposób. Suplementy mogą się przydać w przypadku poważnych chorób lub schorzeń, kobiet w średnim i starszym wieku (po pięćdziesiątce), a także tych będących aktualnie w ciąży oraz starających się, by w nią zajść. Mogą z nich skorzystać również osoby mające niewielki apetyt albo będące świeżo po zabiegu obejmującym ich układ pokarmowy.

A dlaczego zwykłe owoce i warzywa są lepsze? Są bardziej złożone – zawierają wiele różnych potrzebnych Ci substancji jednocześnie. Łatwiej przyswajalne dla naszego organizmu. Dodatkowo zawierają niezbędny naszemu ciału błonnik, który zmniejsza szansę między innymi zawału, chorób serca i cukrzycy typu drugiego. Dodatkowo znajdziemy w nich również naturalne przeciwutleniacze, które opóźniają proces starzenia się i śmierci komórek w naszym organizmie.

witaminy
fot. Pexels.com

Koktajle – potrzebna Ci dawka witamin w atrakcyjnej formie

Obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów przyjmowania witamin są domowe koktajle. Wymieszanie owoców i warzyw we własnych czterech ścianach nie stanowi problemu ani pod względem technicznym ani finansowym. Jest proste, szybkie i przyjemne. Do przygotowania koktajlu wystarczy zwykły blender, który powinnyśmy znaleźć w praktycznie każdej kuchni. Wyjątkową popularnością koktajle witaminowe cieszą się wśród osób dbających o zdrowie, cerę czy włosy, niechętne. Warto też zwrócić uwagę, że domowe koktajle możemy brać ze sobą wszędzie – w podróż, na spacer, do pracy, na uczelnię. W Internecie, w tym na naszym portalu, znajdziecie dziesiątki sprawdzonych przepisów na pyszne i zdrowe koktajle. Możecie w nich przebierać, następnie sprawdzając w praktyce działanie kolejnych z nich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here