Niezależnie od tego, czy prowadzimy własny mały biznes, czy mamy na przykład firmę, która zajmuje się logistyką, to zawsze w takiej sytuacji potrzebny nam jest magazyn. Magazyn musi być funkcjonalny i generować możliwie małe koszty. Zazwyczaj zresztą idzie to w parze. Na jego funkcjonalność wpływa wiele rzeczy, ale jedną z podstawowych, na których się skupimy, są palety, skrzynie magazynowe oraz pojemniki magazynowe.

Palety, skrzynki magazynowe i pojemniki magazynowe – jaki standard

Najważniejsza sprawa, z którą wiąże się sprawne działanie na magazynie, to odpowiednia standaryzacja. Pojemnik magazynowy, paleta czy skrzynki magazynowe mogą mieć jakichkolwiek producentów oraz materiał, z jakiego są wykonane, również może być dowolny, byleby spełniały standard EURO.

Skrzynie magazynowe oraz palety, jeśli spełniają standard EURO, to mogą być sprawnie załadowywane i rozładowywane, zawsze z użyciem takiego samego wózka widłowego o takim samym rozstawie wideł. Dodatkowo większość naszych dostawców i klientów korzysta ze standardu EURO, więc będą oczekiwać, aby nasza skrzynia magazynowa, która do nich jedzie, również była w standardzie EURO.

Materiał, z jakiego są wykonywane magazynowe skrzynki oraz palety

Warto przejść teraz do tematu materiału, z jakiego są wykonywane palety oraz skrzynie. Zakładamy oczywiście, że są one w standardzie EURO. Jeśli idzie o materiał, to ma on wpływ na cztery główne aspekty, czyli na efektywne wykorzystanie tonażu załadunkowego, wytrzymałość palet i ich częstszą lub rzadszą podmianę, ekologię w odniesieniu do efektywnego zużycia paliwa oraz recykling.

Jeśli idzie o efektywne wykorzystywanie możliwego do wykorzystania tonażu załadunkowego oraz efektywnego zużycia paliwa, to cele te idą ze sobą w parze. Innymi słowy, im mniej w wadze ładunku ma udziału paleta lub skrzynia, tym lepiej. Tutaj najlepsze są palety plastikowe. Kolejny aspekt, czyli wytrzymałość palet idzie w parze z ich małą rotacją. Tutaj z kolei prym wiodą pojemniki i palety metalowe. Jeśli idzie o kwestię utylizacji, to oczywiście najlepsze są palety drewniane.

Jak widać każdy rodzaj palety czy pojemnika magazynowego, ma swoje plusy i minusy. Wiele zależy też od rodzaju towaru, który się przewija przez nasz magazyn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here