Chcemy dla naszych czworonożnych przyjaciół jak najlepiej. Dbamy o ich odpowiednie pożywienie, o bezpieczeństwo, zajmujemy się nimi, kiedy się czegoś boją albo mają gorszy dzień. Dbamy także o ich prawidłowy rozwój – dlatego też nie zdziwi nikogo, że od jakiegoś czasu dostępne są w sklepach zoologicznych kreatywne zabawki dla psa. 

Zabawka kreatywna, czyli jaka?

Zabawki kreatywne to takie, które rozwijają inteligencję naszego pupila. Pełnią one wielorakie funkcje – uczą, rozwijają, zajmują psa na czas nudy, wpływają pozytywnie na inteligencję psa. To, że zwierzęta to istoty inteligentne nikomu, nie trzeba tłumaczyć, zatem możemy pracować nad ich rozwojem. Zabawki dla psa, które są kreatywne nazwać możemy także interaktywnymi – zajmują one psiaka podczas samodzielnej zabawy. Najczęściej nagrodą za rozwiązanie danego zadania jest przysmak, zwierzak samodzielnie dochodzi do tego, jak ją uzyskać. Przysmak staje się motorem zapalnym do sprostania zadaniu. Zabawki takie bardzo często wykorzystywane przez behawiorystów oraz przez psich terapeutów do zajęć dogoterapeutycznych.

fot. Pexels.com

Rodzaje zabawek kreatywnych

W sklepie zoologicznym oprócz zakupu karmy, przekąsek czy mat do treningów czystości zaopatrzymy się także w zabawki interaktywne dla psa. Wyróżnia się kilka rodzajów tego typu zabawek w zależności od tego, jakie zachowanie psa chcemy uzyskać.

Zabawki dla psa. Wyciszenie, pobudzenie, rozwój zaradności

Zabawki gumowe, w których możemy schować pożywienie zaliczane, są do wyciszających zabawek kreatywnych. Aktywność psa ukierunkowana jest na wydobyciu smakołyku. Jeżeli chcemy zaktywizować psa do działania, zachęcamy do zakupu zabawki pobudzającej. Zabawa polega na wprawieniu w ruch zabawki tak, aby wypadł z nich smakołyk. Możemy zaproponować zabawkę pobudzającą wtedy, kiedy nie mamy zbyt wiele czasu na zabawę, a chcemy zająć czymś naszego psa. Tego typu zabawka sprawdzi się także, kiedy pies utrudnia nam wyjście z domu w nadziei, że zabierzemy go ze sobą. Wrzucając do zabawki smakołyki, zwrócimy jego uwagę na inne tory. Wszelkiego typu zabawki z przegródkami, w których schowany jest smakołyk to zabawki stricte na inteligencje. Pies ma za zadanie za pomocą zmysłu węchu odnaleźć wśród przegródek czy kieszonek, w której z nich schowany jest ulubiony przysmak naszego zwierzaka.

fot. Pexels.com

Zabawki szarpane i przytulanki

Do zabawek kreatywnych zaliczamy także zabawki na szarpanie – tutaj już stawiamy na wspólną zabawę. Dość często są to sznurki, które ty trzymasz z jednej strony, z drugiej twój pies wchodzi z Tobą w rywalizację, typu kto jest silniejszy. Możemy też także spotkać się z zabawkami, które przypominają piłkę zaczepioną na sznurku, w tym przypadku też bawimy się z psem w podobny sposób – ukierunkowujemy się na wspólną zabawę. W asortymencie sklepów zoologicznych spotkamy także zabawki – przytulanki. Kiedy nasz pies będzie już zmęczony aktywnością, zaproponujmy zabawki pluszowe do przytulania. Wyciszą, uspokoją oraz zaspokoją ciekawość psa. Zwrócić należy także uwagę, że maskotki dla psów są nad wyraz bardzo ładne. Spodobają się z pewnością nie tylko psu, ale także sprostają wymaganiom właścicieli. Możemy także postawić na własną kreatywność i samodzielnie stworzyć pole do popisu psu. Wykorzystać do tego można dostępne w domu materiały. Wszystko może zainteresować psa, należy mu jedynie to w odpowiedni sposób zaprezentować.

Część zabawek kreatywnych możemy zabrać ze sobą na spacer i bawić się z psem na świeżym powietrzu o każdej porze roku. Na zimowe wyjścia  zachęcamy do odpowiedniego przygotowania psa na niższe temperatury w postaci specjalnych ubrań. Zabawki kreatywne wykorzystać możemy także podczas nauki posłuszeństwa na spacerze, kiedy przyuczamy psa do chodzenia na smyczy przy właścicielu.

Wspólna zabawa nade wszystko

Nie zapominajmy przede wszystkim o tym, że nasz pies łaknie przede wszystkim naszej obecności oraz wspólnego obcowania. Starajmy się w miarę naszych możliwości czasowych poświęcić im czas. Nie tylko odpowiednie wyżywienie, ubranka, czy smakołyki dadzą naszemu psu świadomość, że jest dla nas ważny. Część zabawek kreatywnych dają możliwość zabawy razem z właścicielem. W takie zabawki także warto się zaopatrzyć, a co za tym idzie wzbogacić podstawową wyprawkę dla psa. A po wspólnych harcach dajmy psu szansę na odpoczynek we własnym, cieplutkim legowisku, być może z ulubioną maskotką czworonoga. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here