Pandemia koronawirusa sprawiła, że musieliśmy radykalnie zmienić nasz tryb życia. Znacznie więcej czasu spędzamy w domu, a większość naszego życia dzieje się w internecie. Tak załatwiamy wszystko – zakupy, pracę, a nawet spotkania z najbliższymi. Jednak przez zbyt dużą ilość czasu spędzanego przed ekranem monitora zaczynamy odczuwać dokuczający ból pleców. Podpowiadamy, jak sobie z nim radzić.

Wielu z nas jest bardzo trudno odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości, w której znajdujemy się już od niemal roku. Zaczynamy przybierać na wadze, nasza kondycja jest coraz słabsza i czujemy, że ten zastój coraz gorzej na nas działa. Brak ruchu oznacza nie tylko znaczny spadek formy, ale i pogorszenie naszego nastroju. W końcu ruch to zdrowie, które wpływa pozytywnie także na naszą głowę.

Najbardziej dotkliwie zmianę trybu życia może odczuć nasz kręgosłup. To właśnie od bierze na siebie problemy wynikające ze znacznie rzadszej okazji to poruszania się. Przez pracę zdalną, czyli długotrwałe siedzenie bez ruchu przed komputerem, bardzo obciążamy nasze plecy. Zapewne wiele z nas po długotrwałym posiedzeniu przed laptopem, co jakiś czas przeciąga się z bólem. Jest na to rozwiązanie. 

fot. Pexels.com

Stretching a zdrowy kręgosłup

Wpływ stretchingu na kręgosłup jest coraz bardziej znany i doceniany przez trenerów i fizjoterapeutów. Dzięki prostym ćwiczeniom, które możemy uprawiać w domu nawet przez kilka minut dziennie – zauważymy świetny wpływ na nasz kręgosłup i zdrowie w ogóle.

Ze względu na brak ruchu nasze mięśnie się kurczą, a kondycja leci drastycznie w dół. Nasza elastyczność maksymalnie spada i nie trzeba długo czekać na negatywne efekty. Wpływ stretchingu na kręgosłup jest prosty. Dzięki niemu ponownie rozgrzewamy i rozciągamy mięśnie, które podtrzymują kręgosłup, a co za idzie – są bardziej elastyczne i znika uczucie tępego bólu i sztywność karku.

Istnieją różne rodzaje rozciągania, dostosowane do rodzaju uprawianego sportu i naszego zaawansowania w wykonywaniu ćwiczeń. Żeby zadbać o zdrowe plecy, dobrze jest wybrać ćwiczenia wzmacniające. Dzięki temu wpływ stretchingu na kręgosłup zwiększy się o jego wzmocnienie – będzie silniejszy, bardziej odporny na urazy i nie będzie bolał.

fot. Pexels.com

Wpływ rozciągania na organizm

Stretching ma zbawienny wpływ na całe nasze ciało, nie tylko kręgosłup. Dzięki niemu poprawia nam się elastyczność ciała, jesteśmy bardziej gibkie. Poza tym odpowiednie ćwiczenia sprawią, że organizm stanie się lepiej dotleniony, a układ krwionośny zostanie pobudzony do szybszego działania.

Poza tym, dzięki ćwiczeniom z zakresu treningu redukujemy stres w naszym organizmie. Ruch pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a dodatkowo zaczynają się wydzielać endorfiny i serotonina. Te tak zwane hormony szczęścia poprawiają nasz humor i pozwalają nam się rozluźnić.

Regularne uprawianie stretchingu sprawia, że podczas treningu nasz organizm produkuje znacznie mniejsze ilość kwasu mlekowego. To właśnie przez niego na następnym dzień odczuwamy ból mięśni, spowodowany zakwasami. Oczywiście nie nie zredukuje to całkowicie ich występowania, ale może je zmniejszyć.

Błędy popełniane podczas stretchingu

Jeśli przekonał Was pozytywny wpływ stretchingu na kręgosłup i już planujecie dodać codzienne ćwiczenia z rozciągania do swojego planu dnia, pamiętajcie, żeby robić to z głową. Nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę, ponieważ efekt może być odwrotny do zamierzonego. Możemy się zbyt szybko wypalić i zamiast oczekiwać na wymarzone efekty – szybko zrezygnujemy z postanowienia. Tak samo w przypadku osób z nadwagą. Warto o tym pamiętać by uniknąć kontuzji

Jeśli jednak chcemy, aby efekty były jak najlepsze, należy uważać na te błędy:

  • Brak rozgrzewki – każe ćwiczeni muszę być poprzedzone rozgrzewką. Inaczej możemy szybko nabawić się kontuzji.
  • Zbyt krótki lub zbyt długi czas trwania – musimy pamiętać, aby zachować złoty środek. Nie możemy się przeforsowywać, ale ćwiczenia muszą być wykonane dokładnie, angażując wszystkie partie mięśni.
  • Ćwiczenie niektórych partii mięśni – jeśli będziemy pomijać niektóre części ciała, może w tych miejscach dojść do kontuzji.
  • Brak stabilnej pozycji – podczas stretchingu musimy zadbać o prawidłową postawę ciała, żeby mięśnia rozciągały się w swobodny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here