Leczenie trądziku w dzisiejszych czasach, nie jest tak trudne jak kiedyś. Dermatolodzy dość sprawnie radzą sobie z diagnozą i skutecznym leczeniem. Choroba przysparza nie tylko problemów skórnych, ale także ma swoje podłoże psychiczne. Wpływa na samopoczucie o obraz samego siebie współczesnego nastolatka. Czas dorastania jest wystarczająco trudnym już bez problemów z cerą, nie dokładamy zatem dodatkowego problemu. Wskażemy, jak skutecznie poradzić sobie z trądzikiem młodzieńczym.
Domowe sposoby w walce z trądzikiem
Pielęgnacja cery przy trądziku młodzieńczym opierać powinna się na prawidłowym oczyszczeniu i nawilżeniu. Nie należy stosować preparatów do pielęgnacji zawierających alkohol. Warto rozważyć preparaty ziołowe. Naturalne składniki przynoszą bardzo dobre efekty. Dodatkowo nie ma konieczności wydawania na nie dużo pieniędzy – można wykorzystać produkty dostępne w domu do stworzenia ekologicznego preparatu do pielęgnacji- typu okłady, maseczki. Preparaty złuszczające martwy naskórek oraz kremy ochronne, również przed promieniami słonecznymi powinny znaleźć się w kosmetyczce każdego nastolatka borykającego się z problemami skórnymi. Wzmocnijmy naszą walkę odpowiednią dietą. Badania dowodzą, że tłuszcze nasycone oraz cukry przyczyniają się do powstawania zmian skórnych. Warto ograniczyć spożywanie słodyczy, słodkich napojów. Wzbogaćmy dietę rybami, awokado i orzechami włoskimi. Pamiętajmy, że leczenie jest długotrwałe. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość.
Jak rozpoznać trądzik?
Zmiany skórne pojawiające się na twarzy naszej pociechy nie zawsze muszą świadczyć o pojawieniu się trądziku. Cera może być zmieniona ze względu na hormony, które rządzą młodym organizmem. Wypryski pojawiają się, ale są one pojedyncze i nie muszą zwiastować długotrwałych zmian. Może być też związane z nieprawidłowym oczyszczaniem twarzy z pudrów, podkładów i fluidów. Często wystarczy zainwestować w dobry płyn do demakijażu, najlepiej ekologiczny, który oczyści cerę. Ograniczyć w diecie młodego człowieka cukry, które doprowadzają do powstawania takich zmian. Z trądzikiem mamy do czynienia, kiedy na skórze występują otwarte i zamknięte zaskórniki oraz zmiany zapalne w postaci grudek i krostek. Lokalizowane są w miejscach typowych, tzn. na twarzy, ramionach, plecach, pośladkach.
Ekologiczne preparaty przeciwtrądzikowe
Szukając idealnego kosmetyku do walki z trądzikiem, warto bliżej przyjrzeć się ekologicznym preparatom. Coraz częściej dermatolodzy polecają tego typu produkty. Leczenie może potrwać dłużej, ale efekty będą długotrwałe. Skutecznie zażegnamy problem, jeżeli postawimy na naturę. W leczeniu cery trądzikowej poleca się naturalne brązowe mydło. Mocno nawilża, delikatnie peelinguje, odżywia i poprawia koloryt skóry. Jego skład opiera się na ziołowych składnikach – prażone zboże, mięta, rumianek, borowina. Opcją wartą rozważenia jest zielone mydło w płynie. Działa witalizująco na skórę, regeneruje naskórek. Podobnie jak poprzednia propozycja skomponowane jest z młodego jęczmienia oraz oleju laurowego. Pamiętajmy, że naturalne preparatu bazują na tym, że nie zawierają substancji chemicznych, parabenów, sztucznych barwników. W walce z trądzikiem możemy się wspomóc maseczkami – domowymi, bądź gotowymi, dostępnymi w aptekach. Jeżeli zdecydujemy się na zakup gotowych produktów – maseczka spirulinowa likwiduje niepożądane wypryski, przebarwienia oraz zaczerwienienia. Likwiduje zmiany spowodowane trądzikiem.
Pamiętajmy jednak, że daleko posunięty trądzik wymaga konsultacji z dermatologiem. Dobry lekarz zasugeruje naturalne preparaty, aby pomóc, a nie zaostrzyć ognisk zapalnych. Jednak niekiedy konieczne będzie wprowadzenie leczenia antybiotykami.
Wspierajmy nastolatka
Warto wspomnieć jak istotne jest wsparcie nastolatka w jego problemie. Powinniśmy myśleć nie tylko o zniwelowaniu zmian skórnych, ale także o zapewnieniu wsparcia psychicznego. Problemy współczesnych nastolatków są złożone. Dodatkowe problemy dermatologiczne nie wpływają pozytywnie na wzmocnienia poczucia własnej wartości u młodego człowieka.