Nowy Rok często wiąże się ze stawianiem sobie nowych wyzwań i postanowień. Wiele z nich dotyczy dążenia do idealnej sylwetki. Jeśli tak, jak my postanowiliście wziąć się za siebie, najlepsze będą proste ćwiczenia, dzięki którym szybko pozbędziemy się dodatkowych kilogramów. Warto jednak zacząć od podstaw, czyli od prawidłowego rozciągania się. Prezentujemy Wam prawdziwe vademecum, dotyczące stretchingu.
Najwyższa pora, żeby zabrać się za siebie i przestać jedynie mówić o tym, jak bardzo chciałybyśmy schudnąć. Początek roku to idealna pora, aby zacząć pracę nad sobą i powoli dążyć do wymarzonej sylwetki. Zanim jednak rzucimy się na trudne treningi wysiłkowe lub wprowadzimy rygorystyczny plan ćwiczeń – warto zacząć od podstaw.
Najważniejsze w uprawianiu sportu jest porządne rozciągnięcie się. To podstawa, która pozwoli nam na bezpiecznie wdrożenie się w każde ćwiczenia. Stretching dla początkujących jest bardzo prosty i przyjemny. Dzięki niemu Twoje mięśnie się rozluźnią i zostaną prawidłowo przygotowane do dalszego treningu.
Czym jest stretching?
Żeby zacząć, musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Czym właściwie jest stretching? Czy nadaje się dla każdego? Oczywiście, że tak. To forma ćwiczeń na rozciąganie mięśni. Doprowadza to do tego, że są bardziej elastyczne, a w rezultacie my stajemy się bardziej gibkie. Rozciąganie powinno być wpisane w każdy trening, od kilku do kilkunastu minut, najlepiej na początku i na końcu ćwiczeń.
Przed rozpoczęciem stretchingu powinniśmy się trochę rozgrzać. Żadnych ćwiczeń nie powinniśmy wykonywać z marszu, ponieważ może to doprowadzić do licznych kontuzji – od naciągnięcia mięśni, przez naderwanie ścięgien, aż po złamane kości. Najpierw powinniśmy chwilę pobiegać, nawet wolnym truchtem, porobić kilka przysiadów lub pajacyków. Samo w sobie rozciąganie polega głównie na rozciąganiu mięśni (przez 10-15 sekund) oraz ich rozluźnianie (na 2-5 sekund).
Jakie są rodzaje stretchingu?
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje rozciągania – statyczne i dynamiczne. Obie formy są przeznaczone dla wszelkich osób, nawet tych bez doświadczenia. Stretching statyczny polega na wykonywaniu ćwiczeń w pozycji nieruchomej. Podczas takiego treningu skupiamy się na pojedynczej partii mięśni, którą rozciągamy. Na każdą grupę mięśniową
powinniśmy przeznaczyć od minuty do kilku minut. Bardzo istotne jest, żeby przed taką formą rozciągania zrobić porządną rozgrzewką. Nasze mięśnie i kręgosłup musi być odpowiednie przygotowane do rozpoczęcia pracy. W tym przypadku nie powinniśmy się także przeforsowywać. Nie warto zbyt intensywnie naciskać i rozciągać mięśni “do bólu”, ponieważ zaczną się one mocniej napisać, a efekt może być odwrotny do zamierzonego. Statyczne rozciąganie najlepiej stosować po zakończonym treningu.
Stretching dla początkujących równie dobrze może być dynamiczny. Ten rodzaj polega na obszernych, często wykonywanych podczas ruchu ćwiczeń. Najlepiej sprawdza się podczas rozgrzewki. W tym przypadku również musimy pamiętać, aby nie przekraczać granicy bólu, ponieważ możemy naderwać mięsień.
Korzyści płynące ze stretchingu
Utrzymywania naszego ciała w zdrowej kondycji jest podstawą do dobrego życia. W końcu – w zdrowym ciele, zdrowy duch! Dlatego tak ważny jest stretching dla początkujących. Przy niewielkim nakładzie siły możemy osiągnąć znaczące efekty. Rozciąganie na zbawienny wpływ na cały nasz organizm. Dzięki niemu:
- Zwiększamy elastyczność mięśni – stajemy się bardziej rozciągnięci, mamy większy zakres ruchu.
- Poprawienie koordynacji ruchowej – większe napięcie w mięśniach, ich zdrowe funkcjonowanie wpływa na całą naszą postawę i koordynację.
- Możemy się odstresować – ruch pozytywnie wpływa na nasze emocje, a podczas treningu produkujemy endorfiny i jesteśmy bardziej dotlenieni.
- Redukujemy ból kręgosłupa – ze względu na siedzący tryb życia, obciążamy kręgosłup. Stretching dla początkujących to przede wszystkim pomoc dla bolących pleców oraz dla osób z nadwagą.
- Poprawimy krążenie – ćwiczenia na rozciąganie działają zbawiennie na krążenie krwi, a dzięki temu ryzyko wystąpienia zakwasów następnego dnia jest znacznie mniejsze.