Osoby z nadwagą często uważają, że tusza wyklucza ich z możliwości uprawiania pewnych sportów lub innych aktywności fizycznych. Oczywiście, w niektórych przypadkach istnieją pewne ograniczenia. Najczęściej dotyczą one zakresu ruchu. Należy jednak wreszcie obalić mit, że osoby plus size nie mogą być elastyczne. Stretching dla osób z nadwagą to świetna forma aktywności, a my podpowiadamy, jak zacząć.

Zawsze jest dobry moment na to, żeby zadbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Nie ważne, jaką mamy figurę – ćwiczenia fizyczne są odpowiednie dla wszystkich, wystarczy tylko je odpowiednio dobrać do siebie. Wiadomo, że nie możemy już na samym początku rzucić się na głęboką wodę. Musimy najpierw odpowiednio przygotować nasz organizm.

Jeśli pozostawaliśmy bez aktywności fizycznej przez długi czas – początki mogą być bardzo trudne. Warto zacząć od podstaw. Stretching dla osób z nadwagą będzie idealny na początek, żeby rozgrzać zastane mięśnie. Jeśli nie ruszamy się od dawna, z pewnością czujemy się nie w formie. Rozciąganie się pozwoli na ponowne połączenie się ze swoim ciałem i znalezienie w sobie energii do działania.

fot. Pexels.com

Korzyści płynące ze stretchingu

Ta prosta aktywność ma pod wieloma względami zbawienny wpływ na cały nasz organizm. Dzięki niej nie tylko poprawimy naszą kondycję, ale zwiększy nam się zakres ruchowy. Nasze mięśnie staną się bardziej elastyczne.

Rozciąganie ma także świetny wpływ na nasz kręgosłup. Przez pandemię koronawirusa zostaliśmy zmuszeni do pozostania w domu, a całe nasze życie, łącznie z pracą, nauką, czy spotkaniem z przyjaciółmi odbywa się w internecie. Godziny spędzone przed ekranem monitora sprawiają, że w naszych plecach pojawia się dotkliwy, tępy ból. Niestety da się go zlikwidować jedynie ćwiczeniami. Stretching dla osób otyłych również może pomóc w tej kwestii. Oczywiście ćwiczenia nie będą aż tak zaawansowane, ale dobry trener personalny z pewnością bez problemu dobierze takie, które będą skuteczne.

Ponadto rozciąganie niweluje stres, którego również obecnie mamy zbyt wiele. W trakcie ćwiczeń zaczynają się wytwarzać serotonina i endorofiny, zwane hormonem szczęścia. Dzięki nim możemy się zrelaksować i czujemy się bardziej szczęśliwi. Ponadto, co szczególnie ważne dla osób bez kondycji, stretching zmniejsza ilość produkowane kwasu mlekowego, co przyczynia się do mniejszych zakwasów dnia następnego.

Ograniczenia dla osób z nadwagą przy stretchingu

Nie ma żadnych szczególnych przeciwwskazań do uprawiania stretchingu przez osoby z nadwagą, jednak to oczywiste, że nie wszystkie ćwiczenia się nadadzą. Niestety ograniczenia będą nieuniknione, jedna bez problemu możemy znaleźć takie, które pozwolą na pełny, bezpieczny trening, angażujący wszystkie partie mięśni.

Z pewnością stretching dla osób z nadwagą wyklucza wszystkie ćwiczenia w parterze, czyli takie, wykonywane podczas leżenia na podłodze. Niestety ze względu na niewielką mobilność osób o większej tuszy, może wystąpić trudność przy ich wykonywaniu. Oczywiście wyjątki potwierdzają regułę. Jeśli jesteś w stanie bezpiecznie wykonać takie ćwiczenia, nie zrażaj się faktem, że inni tego nie robią lub że w trakcie możesz nieatrakcyjnie wyglądać.

Utrudnione dla osób z nadmierną wagą mogą być także ćwiczenia z zakresu równowagi. Nie niemożliwe, jednak ze względu na dużą tuszę, utrzymanie równowagi w niektórych ćwiczeniach może stać się problematyczne. Warto jednak nadmienić, że w miarę ciągłości treningów poprawia się nie tylko kondycja, ale i równowaga.

fot. Pexels.com

Na jakich partiach mięśni się koncentrować?

Zawsze wykonując trening, należy zadbać o wszystkie partie mięśni. Fizjoterapeuci i naukowcy zwracają jednak uwagę na to, że stretching dla osób z nadwagą powinien w szczególności skupiać się na pewnych partiach mięśni i stawów, które ze względu na większą wagę są szczególnie narażone na wzmożony wysiłek.

Najważniejsze partie, na których powinniśmy się skoncentrować klatka piersiowa, wzmacnianie kręgosłupa i nogi. Należy jednak pamiętać, że wszystkie ćwiczenia należy wykonywać z zachowaniem równowagi i nadmiernie się nie przetrenowywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here