Pandemia koronawirusa wprowadziła nas w zupełnie inną rzeczywistość. W ciągu roku nauczyliśmy się żyć zupełnie inaczej. Większość spraw załatwiamy przez internet – wizyty lekarskie, zakupy, spotkania ze znajomymi. Także naukę i pracę przenieśliśmy do naszych domów i ograniczyliśmy kontakty z innymi. Jednak brak ruchu ma swoje poważne konsekwencje dla naszego organizmu.

Ruch to zdrowie i o tym wiedzą nawet małe dzieci. Dlatego tak ważne jest, abyśmy całkowicie nie przestawiali się na osiadły tryb życia i jak najczęściej uprawiali sport oraz wychodzili z domów. Jest to trudne do osiągnięcia w tych warunkach, w których żyjemy. Cały czas zachęcani do zachowaniu dystansu społecznego, przy zamkniętych siłowniach, trudno jest nam wprowadzić odpowiednią ilość ruchu.

Czy jest w ogóle możliwe utrzymanie dobrej kondycji w dobie pandemii? Z pewnością jest to wyjątkowo utrudnione, ale nie niemożliwe. Nasze zdrowie jest najważniejsze, o czym przekonaliśmy się w bolesny sposób. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wprowadzili tyle ruchu do naszego życia, ile tylko możemy.

Spacer lub rower

Poruszanie się komunikacją miejską jest obecnie niewygodne i niebezpieczne. Wprowadzone obostrzenia mają na celu zadbanie o nasze zdrowie, jednak kosztem naszego komfortu. Dlatego warto w tym momencie, na tyle na ile to możliwe, zrezygnować z jeżdżeniem komunikacją i przesiąść się na rower. Chociaż zima nie sprzyja jeździe na dwóch kółkach – nie jest to niemożliwe. Warto zaopatrzyć się w odzież termoaktywną, żeby nie zagrażały nam żadne temperatury. Ruch to zdrowie, a takie zmiana w życiu z pewnością bardzo pozytywnie wpłynie na naszą kondycję fizyczną.

Jeśli nie mamy możliwości przerzucenia się na rower, zawsze możemy wybrać spacer. Ta prosta aktywność, uprawiana regularnie, wpłynie dobroczynnie na nasz organizm. Wychodzenie na zewnątrz, kontakt z naturą, nawet przez chwilę, będzie miał na nas dobroczynny wpływ. Jeśli nie jesteśmy doświadczeni w tym temacie, możemy zacząć od krótkich, półgodzinnych spacerów. Możemy odwiedzić najbliższy park lub wybrać się na eksplorację nowych miejsc.

fot. Pexels.com

Wstawaj i rób przerwy w trakcie pracy

Ważnym elementem będzie wprowadzenie nowego systemu pracy przed komputerem. Ponieważ mamy ograniczone możliwości, a ruch to zdrowie, powinniśmy częściej planować przerwy na poruszanie się. W tym przypadku nie potrzebujemy dużej aktywności. Co jakiś czas powinniśmy wstać, przeciągnąć się i porobić kilka skłonów, albo się porozciągać. Dzięki temu nie narazimy się na ból kręgosłupa, który często towarzyszy osobom, spędzającym dużo czasu przed komputerem.

Stwórz sobie domową siłownię

Wiele osób tęskni za powrotem na siłownie i zorganizowane treningi. Zdecydowanie łatwiej jest zmotywować się do ćwiczeń w grupie lub pod okiem profesjonalnego trenera. Niestety przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, aż powrócimy do normalności. W tym czasie możemy sami sobie zorganizować miejsce do treningów.

Wystarczy trochę miejsca i dużo dobrej woli, aby stworzorzyć siłownie we własnym domu. Wcale nie potrzebujemy do tego drogiego sprzętu, żeby zadbać o swoją kondycję. Ruch to zdrowie i nie potrzeba do tego specjalistycznych maszyn.

Możemy zacząć od zakupu specjalnych taśm, które pozwolą nam przeprowadzić ciekawe rozgrzewki i porządnie się rozciągnąć. Poza tym, świetnie nadadzą się także na lekkie treningi siłowe. Świetnym uzupełnieniem będzie skakanka, dzięki której zrobimy porządny trening kardio. W miarę naszych możliwości i zainteresowań możemy pokusić się o droższy sprzęt – rowerek treningowy, hantle, czy bieżnie.

fot. Pexels.com

Ćwicz razem ze sportowcami

Coraz więcej znanych sportowców oraz trenerów personalnych prowadzi własne zajęcia on-line. Można do nich dołączyć we własnych pieleszach domowych i przeprowadzić porządny, wartościowy trening nie wychodząc z domu. To najlepsze zastępstwo treningu na siłowni i świetna okazja, żeby nie rezygnować z aktywności fizycznej. Jeśli nie posiadamy swoich znajomych trenerów, o których wiemy, że ich treningi są wartościowe – zawsze możemy sięgnąć po znane nazwiska. Treningi z Chodakowską a może dynamiczna joga? Z pewnością będziemy mieli z czego wybierać. Warto też zadbać o dietę czy dietetyczne obiady i pamiętać, że zawsze musimy zapewnić ujemny bilans kaloryczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here