Wiele z nas marzy o tym, aby być w formie. Dlatego staramy się zdrowo odżywiać, nie jeść słodyczy, ani fast-foodu. Żeby zadbać o swoją kondycję, zaczynamy uprawiać sport. Niestety często przez brak czasu pomijamy rozgrzewkę i przechodzimy od razu do właściwego treningu. Ten błąd, który popełnia wiele z nas, może nas kosztować bardzo dużo. Przeczytajcie o tym, jakie skutki ma trening bez rozgrzewki, a z pewnością nigdy więcej jej nie pominiecie.

Brak czasu to problem, który dotyka każdą z nas. W codzienny pośpiechu, nawale pracy, zajmowaniu się dziećmi, trudno jest znaleźć chwilę dla siebie. Przez to nie tylko zaczynamy zaniedbywać siebie, ale poświęcamy mniej uwagi czynnościom, które nas zajmują.

Chcemy być w dobrej formie, jednak natłok obowiązków sprawia, że poświęcasz mniej czasu na trening lub robisz go mniej dokładnie. Wiele osób popełnia kardynalny błąd w postaci pomijania rozgrzewki. Przechodzimy szybko i mechanicznie przez wszystkie ćwiczenia, byle jak najszybciej móc je zakończyć i móc odpocząć. Niestety może to mieć fatalne skutki dla naszego organizmu. Pomijanie rozgrzewki przed treningiem, której jednym z elementów jest rozciąganie, może skończyć się dla nas poważną kontuzją.

fot. Pexels.com

Dlaczego należy robić rozgrzewkę?

Do aktywności, które znacznie obciążają nasz organizm, zawsze musimy się prawidłowo przygotowywać. Tak samo jak sportowcy, którzy długo trenują przed zawodami, himalaiści przygotowujący się do wejścia na szczyt – tak my musimy odpowiednio przygotować się do aktywności fizycznej. Zwłaszcza kiedy dopiero zaczynamy przygodę ze sportem, musimy uważać, żeby nie rzucić się na zbyt głęboką wodę i nie nabawić się urazu.

Właśnie dlatego rozgrzewka przed treningiem jest kluczowa. Dzięki niej rozgrzewamy mięśnie i przygotowujemy je do wzmożonej aktywności. Pozwala to na uniknięcie kontuzji, które często spowodowane są naciągnięciem nieprzygotowanych mięśni. Ponadto dzięki temu zwiększamy ukrwienie organizmu i dotlenienie mięśni. Cały nasz układ nerwowy zaczyna pracować bardziej efektywnie, a mięśnie lepiej się kurczą.

fot. Pexels.com

Skutki braku rozgrzewki

To, że rozgrzewka przed treningiem jest absolutnym obowiązkiem, w ogóle nie jest kwestią dyskusyjną. Jej prawidłowe wykonywanie ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, za to jej brak może okazać się tragiczny w skutkach.

Największym problemem, który można nas wykluczyć z treningów, a nawet codzienne życia na bardzo długo są liczne kontuzje. Brak odpowiedniego rozgrzania i rozciągnięcia mięśni może doprowadzić do ich nadwyrężenia, naderwania, a nawet zerwania. Może to skutkować skomplikowanymi operacjami i bardzo długą rehabilitacją, po której i tak możemy nie być w pełni sprawne.

Poza tym rezygnując z rozgrzewki przed treningiem, nie przygotowujemy odpowiednio naszego ciała na nadchodzący wysiłek fizyczny. W związku z tym ćwiczenia nie będą tak efektywne, jak moglibyśmy się tego spodziewać. Oznacza to, że możemy spalić mniejszą ilość kalorii, niż byśmy się spodziewały.

Błędy popełniane podczas rozgrzewki

To, że zdecydujemy się na przeprowadzenie rozgrzewki przed treningiem, nie oznacza jeszcze, że nie będziemy popełniać błędów. Jej prawidłowe wykonywanie jest kluczem do sukcesu. Prawidłowa rozgrzewka powinna trwać zaledwie 10-15 minut i musi być dostosowana do dyscypliny lub rodzaju treningu, jaki zamierzamy wykonać. Tych błędów koniecznie się wystrzegaj:

  • Brak rozgrzewki – powiedzmy to jeszcze raz – rezygnacja z rozgrzewki to największy błąd, jaki możemy popełnić.
  • Za krótka lub za słaba rozgrzewka – żeby ćwiczenia miały swoje efekty nie możemy jej zrobić “po macoszemu”. Niedogrzane mięśnie również będą podatne na urazy.
  • Zbyt intensywna rozgrzewka – nie możemy się rzucać ze skrajności w skrajność. Zbyt intensywna rozgrzewka też nie jest polecana, zwłaszcza początkującym osobom.
  • Pomijanie niektórych partii mięśni – nasz organizm jest jak jeden wielki mechanizm i nie możemy się skupiać tylko na niektórych partiach mięśni. Nawet jeśli podczas treningu właściwego nie będziemy się na nich skupiać – ich rozciągnięcie jest kluczowe do prawidłowego funkcjonowania.
  • Robienie przerw – podczas rozgrzewki powinniśmy być cały czas w ruchu, żeby rozgrzać organizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here