Osiadły tryb życia, który wymusiła na nas pandemia koronawirusa, dla wielu skończył się dodatkowymi kilogramami. Niestety, brak ruchu, praca zdalna, ograniczenia kontaktów z innymi, to wszystko sprawiło, że zaczynają nam się odkładać dodatkowe kilogramy. Żeby temu zapobiec, wystarczy podjąć kilka prostych kroków, a nie tylko nie przybierzemy na wadze, a może uda nam się zrzucić kilka kilogramów. Jak tego dokonać?

Jeśli wy także czujecie, że przez pandemie i brak ruchu zaczęliście przybierać na wadze – wiedzcie, że nie jesteście sami. Naukowcy twierdzą, że podczas narodowej kwarantanny możemy przybierać na wadze nawet pół kilograma na tydzień. Wszystko przez radykalną zmianę stylu życia – zaczęliśmy pracować i uczyć się zdalnie. Mamy ograniczoną możliwość wychodzenia z domu, wszystkie sprawy załatwimy przez internet. Nawet zakupy coraz częściej robimy on-line, co w obecnym czasie jest bardzo rozsądne, ale pozbawia nas niezbędnego do zdrowia ruchu.

Warto także zwrócić uwagę, że przybieranie na wadze następuje stopniowo. Często wydaje nam się, że nie dostrzega negatywnych skutków braku ruchu, jednak dodatkowe kilogramy przychodzą niepostrzeżenie i czasem orientujemy się, kiedy przestajemy się mieścić w ulubione ubrania. Warto zacząć działać, zanim nastąpi problem!

fot. Pexels.com

Spacer jest dobry na wszystko

Wielu wyda się to banalne, ale prawda jest taka, że najprostsze rzeczy bywają najlepsze i najbardziej efektywne. Brak ruchu to przeszkoda nie tylko dla naszego ciała, które zyskuje dodatkową warstwę izolacyjną w postaci tłuszczu, ale i dla ducha. Uprawianie sportu sprawia, że nasz organizm wytwarza serotoninę, która dodaje nam energii i poprawia humor oraz endorfiny, zwane hormonem szczęścia.

Jeśli uprawianie sportu wydaje się w tych czasach niemożliwe, warto zacząć od zwykłego spaceru. Na sam początek warto zacząć nawet od krótkiego, półgodzinnego spaceru. Można odwiedzić najbliższy park lub wybrać się do sklepu, który jest kawałek dalej od naszego domu. Nawet krótkie wyjście na zewnątrz poprawi nam humor i pozwoli nacieszyć się chwilową wolnością.

Ważne jest, aby wprowadzić sobie pewną rutynę. Nie chodzi o narzucanie na siłę grafiku spacerów, ale wprowadzenie sobie nawyku wychodzenia co 3 dni, co 2 dni, aż stanie się to dla nas czystą przyjemnością.

fot. Pexels.com

Ćwiczenia w domu

Najlepszym sposobem na opanowanie przybierania na wadze są oczywiście ćwiczenia. Zrozumiałe jest, że bardzo trudno jest się zmotywować do trenowania w domu na własną rękę. Bez odpowiedniej wiedzy możemy mieć trudność z dobraniem odpowiednich ćwiczeń, czy zrobienia odpowiedniej rozgrzewki.

Rozwiązaniem tego problemu jest… internet! Obecnie mamy wiele możliwości uczęszczania na treningi on-line. Wielu trenerów personalnych zakłada swoje kanały w mediach społecznościowych, gdzie prowadzą treningi. Jeśli nie macie swojego zaufanego sportowego guru, zawsze można sięgnąć po znane nazwiska ze świata fitness i zacząć treningi z Ewą Chodakowską, Anna Lewandowską, czy Qczajem.

Jeśli jesteśmy bardziej zaawansowani i posiadamy podstawową wiedzę o ćwiczeniach, możemy stworzyć sobie domową siłownię. Zamówienie sprzętu przez internet jest banalnie proste. Możemy zacząć od podstaw takich jak hantle, czy gumy, które dają możliwość treningu niemal wszystkich mięśni. Wystarczy wygospodarować w domu trochę miejsca, a bez wychodzenia z domu będziemy mogli zadbać o smukłą sylwetkę.

Dietetyk lub catering dietetyczny

Często największym wyzwaniem na drodze do upragnionej sylwetki jest nasza dieta. Ciężko nam zrezygnować z jedzenia ulubionych produktów, odstawić białe pieczywo, czy przerzucić się na jedzenie bez tłuszczu. Poza tym, żeby dieta była skuteczna, musi być dobrze dobrana i zawierać wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki. W tym przypadku internet będzie raczej przeszkodą niż pomocą. Znalezienie odpowiedniej diety w zalewie źle dobranych lub wręcz niebezpiecznych propozycji jadłospisu, może graniczyć z cudem.

Żeby przybieranie na wadze nie przerodziło się w niezdrowe odchudzanie, warto wybrać się do dietetyka, który oceni nasze zapotrzebowania na składniki odżywcze i zaleci nam odpowiednią dietę. Dla bardziej leniwych powstała opcja kateringów dietetycznych. Przybieranie na wadze nie będzie nam grozić, jeśli codziennie zostanie nam przywiezione jedzenie, które jest zdrowe i zawiera dokładnie tyle kalorii, ile będziemy chcieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here