W momencie zobaczenia pozytywnego wyniku testu ciążowego kobieta zaczyna planować. Zastanawia się, co będzie jej potrzebne, jaką wyprawkę musi skompletować na czas pobytu w szpitalu, aż w końcu co będzie potrzebne maleństwu, czego nie może zabraknąć po powrocie do domu. Zaczynają się wyprawy do sklepu, buszowanie po forach internetowych, w których przyszłe mamy bądź już obecne doradzają sobie, co należy mieć po narodzinach dziecka. 

Odpowiednia garderoba to podstawa

Nie warto zostawiać takich zakupów na ostatnią chwilę. Zdarza się, że poród rozpocznie się przed terminem, a my powinniśmy mieć już skompletowaną odpowiednią wyprawkę młodej mamy. Zacznijmy od odpowiedniego biustonosza. Odpowiedniego, czyli jakiego? Przede wszystkim wygodnego i bawełnianego. Dostosowanego do karmienia piersią. Pamiętaj jednak, aby nie kupować go na początku ciąży, warto poczekać do czasu kiedy ciąża będzie znacznie zaawansowana z przyczyn oczywistych. Jeżeli zaś chodzi o majtki- warto rozważyć zakup jednorazowych, szczególnie w okresie połogu. Niezbędny jest też zakup odpowiednich piżam. Najlepiej sprawdzi się koszula bawełniana. Można zastanowić się nad zakupem typowych koszul dedykowanych młodym mamom. W ciągu dnia w dalszym ciągu stawiajmy na wygodę. Sprawdzą się dresy, ciepłe skarpety, rozpinane koszulki bawełniane. Bez obaw- po narodzinach dziecka możesz pozostać sobą, zachować swój styl. 

fot. Pexels.com

A co z higieną?

Najważniejszym zakupem młodej mamy będą płyny do higieny intymnej, podkłady higieniczne oraz duże podpaski. Po kilku dniach będzie można wymienić je na zwykłe podpaski, następnie wkładki higieniczne. Tamponów lepiej unikać, zwłaszcza na początku. Większość specjalistów poleci szare mydło do higieny i pielęgnacji w okresie połogu. Jest to najbardziej naturalny kosmetyk. Wszelkiego typu balsamy powinny opierać się na naturalnych składnikach, najlepiej bezzapachowych. Pamiętajmy, że dziecko będzie miało kontakt z naszą skórą, więc kosmetyk powinien być także dostosowany pod nie. Istnieją preparaty nawilżające dedykowane młodym mamom. Nie zapomnijcie o preparatach łagodzących ból wrażliwych brodawek. 

Niezbędne akcesoria

Wydawać by się mogło, że nasze zakupy przed porodem przede  wszystkich dotyczyć będą naszej pociechy, jednak kobieta także powinna odpowiednio o siebie zadbać. Kiedy w naszym domu będzie dziecko– podstawowy zestaw pielęgnacyjno-higieniczny jest niezbędny. O ile na początku możemy obejść się bez zabawek kreatywnych, to odpowiednie akcesoria ciążowe stają się priorytetem. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodych mam. Proponują kapturki na brodawki, w celu złagodzenia bólu piersi przy karmieniu. Wkładki laktacyjne, laktator ręczny bądź elektryczny może okazać się niezbędny. Zadbajmy także o naszych najbliższych. Warto odpowiednio wyposażyć lodówkę, aby każdy domownik mógł sobie przygotować posiłek czy przekąskę. Młoda mama może nie mieć zbyt dużo czasu na pichcenie w kuchni. Niektórzy sugerują, aby przygotować posiłki i zamrozić- przydadzą się na pierwsze dni po porodzie. Młodej mamie nie może zabraknąć wody mineralnej, soków z owoców nieuczulających. Można także  zakupić herbatki laktacyjne. 

fot. Pexels.com

Co z zabawkami?

Z zakupem zabawek możesz się wstrzymać. Na wszystko przyjdzie czas. Każda bardziej doświadczona mama wie, że maleństwo potrzebuje niewiele w tej kwestii. Zakup jednej bądź dwóch zabawek, typu gryzaki z pewnością wystarczą. Na tego typu zakupy przyjdzie jeszcze czas, kiedy dziecko będzie już starsze. Okazji do kupowania prezentów będzie wiele. Prezenty dla dzieci przedszkolnych i w klasach 1-2 kupicie wiele. Na ten moment możesz troszeczkę zaoszczędzić, jeśli chodzi o ten aspekt potrzeb dziecka. Nie warto zagradzać pokoju dziecięcego zbędnymi rzeczami. W początkowym okresie opieka nad dzieckiem opiera się, będzie na jego pielęgnacji oraz zaspokajanie podstawowych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here