Witaminy to substancje kluczowe dla zdrowia naszego organizmu, który potrzebuje ich regularnych dawek. Jeśli ich nie otrzymuje, nie może działać prawidłowo. Szczęśliwie natura jest urządzona w sensowny sposób – w takiej sytuacji organizm wysyła nam ostrzegawcze komunikaty.

Ból głowy? Nocne skurcze łydek?

Niedobór witamin to poważny problem, który zakłóca normalne funkcjonowanie naszego organizmu. Nie dbając o obecność witamin w naszej diecie narażamy się na wiele przykrych i uciążliwych dolegliwości. Nasze ciało to system naczyń połączonych. Zaniedbanie jednej kwestii może bardzo źle wpłynąć na wiele innych aspektów funkcjonowania naszego organizmu. Czasem w całkowicie niespodziewany dla laika sposób. Oczywiście niektóre symptomy niedoboru witamin mogą wynikać z zupełnie innych czynników. Niedobory witamin C i E to jednak jedne z najczęstszych przyczyn przykrych zjawisk życia codziennego takich jak bóle głowy czy nocne skurcze łydek. Osłabienie i bóle głowy mogą też wynikać z braków witaminy B12, która bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Jej brak zaburza metabolizm i może prowadzić do poważnego rozchwiania psychicznego.

niedobór witamin
fot. Pexels.com

Wypadanie włosów? Afty? Zwiększona łamliwość paznokci? Pękanie ust?

Witaminy dla kobiety która chce dbać o swoje zdrowie, samopoczucie i wygląd są naprawdę pierwszoplanową kwestią. Zaniedbania na tym polu prowadzą do licznych przykrości, które tylko nawarstwiają się, gdy ignorujemy problem lub podchodzimy do niego w niewłaściwy sposób. Nieprzyjemne dla każdej damy dolegliwości takie jak wypadanie, matowienie lub rozdwajanie się włosów często biorą się z braku witaminy A, witaminy B5 lub witaminy H. Przykre dla naszego zdrowia i wyglądu są też afty, czyli bolesne, otwarte owrzodzenia w jamie ustnej, na wargach lub na języku. Podłożem ich pojawiania się również może być brak witaminy B12.

Z kolei niepokojąco często łamiące się paznokcie mogą świadczyć o niedoborze witaminy A. Do tego samego wniosku prowadzi nas suchość skóry. Na tym jednak nie koniec – braki w witaminie A często skutkują również pękaniem ust. Nieprzypadkowo witamina A jest często nazywana “witaminą piękna”. Pamiętanie o jej regularnym spożywaniu we właściwych dawkach wpływa bardzo pozytywnie na naszą urodę. Jeśli już rozmawiamy o naszych ustach, nie można pominąć także witaminy B6. Warto wiedzieć, że to właśnie brak witaminy B6 jest uznawany za główną przyczynę chorób tej kluczowej części ciała, takich jak sinica ust czy zapalenie czerwieni wargowej. Niedobór witaminy B6 często objawia się również przykrościami na innych polach – między innymi bladością, rozdrażnieniem lub łojotokowym zapaleniem skóry. Nie powinniśmy też zapominać, że brak witaminy B6 przyspiesza procesy starzenia się organizmu. Z kolei braki pokrewnej witaminy B3 wzmagają siwienie się naszych włosów.

niedobór witamin
fot. Pexels.com

Chyba rzeczywiście brakuje mi witamin. Co powinnam zrobić?

Jak widać, powodów by dbać o właściwe ilości witamin w swoim organizmie jest aż nadto. Braki w witaminach można uzupełniać na wiele sposobów. Stan wiedzy o odżywianiu się pozwala na komfortowy dobór produktów, które zawierają właśnie te witaminy, których w danej chwili nasz organizm wydaje się najbardziej potrzebować. Obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów uzupełniania ich braków są domowe koktajle. To prosta metoda na dostarczanie sobie niezbędnych substancji samodzielnie, we własnych czterech ścianach. Koktajle witaminowe może zrobić sobie każda z nas. Nie wymaga to specjalnego przygotowania, drogiego sprzętu ani wyrafinowanych składników. Wystarczy zorientować się, jakich substancji potrzebujemy wobec naszych dolegliwości, a następnie kupić odpowiednie owoce lub warzywa w zaufanym sklepie. Regularnie spożywane domowe koktajle są smaczne i zdrowe – pomagają też w wypracowaniu właściwych nawyków świadomego odżywiania się i roztropnego zarządzania swoim czasem.

Przygotowując pyszny koktajl we własnej kuchni mamy podwójną pewność, że dostarczamy swojemu organizmowi tego, czego potrzebuje. Wiemy dokładnie, co jemy oraz wiemy, w jakim konkretnie celu jemy właśnie to. Później możemy zaś monitorować wpływ konkretnych ilości danych witamin na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie. W razie potrzeby dokonując niezbędnych korekt w naszej diecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here