Powszechny lockdown wymusił na nas zupełnie nowe podejście do spędzania naszego czasu z dziećmi. Pandemia sprawiła, że musieliśmy kompletnie zreorganizować nasze życie – pracę, naukę dzieci i ich zabawę. Żeby za bardzo nie pochłonął je cybernetyczny świat – musimy zorganizować im wolny czas w ciekawy sposób. Podpowiadamy pomysły na zabawy i rozmowy z dzieckiem, do wykorzystania w trakcie lockdownu.

Nowa rzeczywistość postawiła przed nami zupełnie nowe wyzwania. Zapewne do tej pory ciężko byłoby nam sobie wyobrazić połączenie pracy i opieki nad dziećmi i to wszystko w pieleszach naszego własnego domu. Ostatni rok pokazał, że niemożliwe nie istnieje, jednak przedłużająca się pandemia nie wpływa korzystnie na nas i nasze dzieci.

Większość naszego życia przeniosła się do internetu. W ten sposób pracujemy, uczymy się i spotykamy ze znajomymi. Nasze dzieci również narażone są na nadużywanie internetu. Chociaż spędzanie dużej ilości godzin przed komputerem jest teraz nieuniknione – trzeba stwarzać naszym pociechom alternatywne możliwości zabawy. Warto poświęcić chwilę, żeby wymyślić kreatywne zabawy z dzieckiem, mogące zaprocentować w przyszłości. Podrzucamy kilka propozycji.

fot. Pexels.com

Dobra zabawa to taka, która uczy

Spędzając czas z naszym dzieckiem, powinniśmy zwracać uwagę na to, w jaki sposób się z nim bawimy. Czy zabawy, które im wymyślamy lub w które się angażujemy, mają na celu zajęcie im czasu, czy poznanie czegoś nowego? Kreatywna zabawa z dzieckiem może mieć nieoceniony wpływ na jego rozwój i rozwijać jego funkcje kognitywne. To świetna inwestycja w przyszłość – rozwija w dziecku ciekawość i pomysłowość.

Oczywiście nie zawsze zabawa musi być nastawiona na robienie kreatywnych, rozwojowych rzeczy. Warto czasem dać dzieciom oddech i pozwolić im na korzystanie z młodego wieku. To nic złego, że czasem się pobrudzą, coś zepsują lub zwyczajnie będą się wygłupiać. Na poważne rzeczy przyjdzie jeszcze czas. Nauka przy zabawie powinna być niewinnym dodatkiem, który będzie zachęcał do dalszych eksperymentów, a naciski mogą przynieść odwrotny skutek.

Kreatywne zabawy w domu

Zapewne wiele osób ma już dość siedzenia w domu. W dodatku kończą się pomysły na to, co jeszcze można robić z dzieckiem, które zaczyna marudzić na obecną sytuację. Brak możliwości wyjścia do szkoły, spotkania się ze znajomymi bardzo negatywnie wpływa także na najmłodszych. Istnieje jednak wiele sposobów, żeby odciągnąć je od negatywnych myśli. Nasze domy mają ogromny potencjał i jedynie wyobraźnia ogranicza nas tym, jak możemy go użytkować. Poniżej nasze propozycje na kreatywne zabawy z dzieckiem w domu:

  • Budowanie bazy – to najstarsza i najpopularniejsza, a zarazem najbardziej ekscytująca zabawa, jaką możemy wymyślić, będąc w domu. Do jej zbudowania wystarczy kilka koców albo poduszek, stabilny stół albo kilka krzeseł. Tak naprawdę możemy zrobić ją ze wszystkiego, co mamy w domu. Świetną ozdobą będą kolorowe lampki, które zdecydowanie dodadzą klimatu.
  • Pokaz mody – to zdecydowanie spodoba się każdej dziewczynce, ale nie zapominajmy, że to zabawa dla każdego. Dzieci pod czujnym okiem rodziców mogą pozaglądać im do szafy i spróbować stworzyć jakieś ciekawe kreacje, nadające się na czerwony dywan.
  • Wspólne gotowanie – najprostsze rzeczy czasem są najlepsze. Zdecydowanie tak jest z gotowaniem, dzięki temu uczą się poznawać różne smaki i nowe warzywa, co zdecydowanie zaowocuje na przyszłość. To prosta i zarazem idealna kreatywna zabawa z dziećmi.

Kreatywne zabawy na podwórku

Jeśli zaliczacie się do grona szczęściarzy, którzy posiadają podwórko – jesteście w o wiele lepszej sytuacji niż inni rodzice. Własny kawałek zielonej przestrzeni jest nieoceniony. Daje to także kilka dodatkowych możliwości i pomysłów na zorganizowanie zabawy dziecku. Dzięki temu mogą obserwować przyrodę. Świetnym pomysłem jest wspólne stworzenie karmnika dla ptaków lub poidełka dla pszczół, kiedy zrobi się cieplej. Kreatywne zabawy z dzieckiem wcale nie muszą być nudne dla rodziców. Możecie spróbować zorganizować swoim pociechom podchody, które zaprowadzą do nagrody w postaci tortu czekoladowego. Pamiętajmy, że ogranicza nas tylko wyobraźnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here