W okresie ciąży zachodzą w organizmie mamy spore zmiany. Każda kobieta odmiennie przechodzi zarówno ciążę, poród jak i połóg. Każda też w innym tempie wraca do kondycji sprzed ciąży.  Warto dać sobie trochę czasu, ale tempo powrotu do formy można delikatnie przyspieszyć. 

Zdrowe odżywianie to podstawa 

Jeżeli chcesz zadbać o swoją kondycję po ciąży, powinnaś zadbać też o zdrowe odżywianie. Czy odpowiednia dieta dla kobiet po ciąży pozwala wrócić do kondycji? Dieta jest podstawą! Na pewno przyda Ci się zestawienie 10 najlepszych przepisów dla młodych mam. Jeżeli karmisz piersią, zdrowe odżywianie będzie dla Ciebie podwójnie ważne, nie tylko ze względu na chęć utraty kilogramów i poprawy kondycji. Karmiąc piersią, bierzesz na siebie odpowiedzialność za to, jakie składniki odżywcze trafią do Twojego dziecka. Nie musisz jednak przejmować się aż nadto. Ze swojej diety powinnaś wykluczyć po prostu wysoko przetworzone jedzenie – zrezygnuj z chipsów, nadmiaru słodyczy i fast foodów.

Pamiętaj też, że we wszystkim najważniejszy jest umiar – jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na kawałek czekolady, ciasto lub hamburgera, nic nie stanie się ani Twojemu dziecku, ani Twoja waga i kondycja na tym zbytnio nie ucierpią. Najważniejsze, żeby wysoko przetworzone jedzenie nie stanowiło podstawy Twojej diety. Wprowadź do niej sezonowe owoce i warzywa, postaw na samodzielne przygotowywanie potraw, spróbuj robić zakupy u lokalnych rolników lub w sprawdzonych sklepach. Pamiętaj też, że karmiąc piersią, masz nieco większe zapotrzebowanie kaloryczne (o około 500-600 kcal). Z tego powodu matkom karmiącym łatwiej jest wrócić do wagi i kondycji sprzed ciąży. Bardzo często po okresie karmienia mają one nawet niższą wagę niż przed ciążą! Jak widać, karmienie piersią ma same plusy i dla malucha i dla jego mamy. 

fot. Pexels.com

Ruch jest wskazany 

Wiele kobiet zastanawia się, czy sięgnięcie po ćwiczenia na poprawę kondycji po ciąży wystarczy, by wrócić do funkcjonowania jak przed dziewięcioma miesiącami. Oprócz prawidłowego odżywiania konieczny jest właśnie ruch, ale zajmowanie się maluchem na pewno da Ci go pod dostatkiem. Jeżeli chcesz wrócić do kondycji sprzed ciąży, nie musisz od razu stawiać na obciążające ćwiczenia na siłowni – czasami wystarczą regularne spacery i zabawy ruchowe z dzieckiem. Okres urlopu macierzyńskiego dla wielu kobiet potrafi być mocno obciążający i męczący, wtedy samo myślenie o dodatkowym wysiłku fizycznym nie wchodzi w grę. Jeżeli dokucza Ci zmęczenie, możesz postawić na aktywność, która przede wszystkim sprawi Ci przyjemność i oderwie Cię od codziennych obowiązków.

Lubisz spotykać się z przyjaciółkami? Nie rezygnuj z tego, ale żeby zadbać o kondycję, zamiast spotkań w kawiarni. Wybierz spacerowanie z nimi lub wspólną jazdę na rowerze. Tęsknisz do spotkań towarzyskich? Zapisz się na zumbę czy aerobik – w miłej atmosferze i w towarzystwie muzyki nie będziesz odczuwać tak mocno, że podejmujesz dodatkową aktywność fizyczną. Na pewno zadziałają tu także endorfiny, a te przecież czynią cuda. Może przed urodzeniem dziecka lubiłaś pływać? Na zajęcia w wodzie możesz zapisać się razem ze swoim dzieckiem i partnerem. Jeżeli nie chcesz wychodzić z domu, skorzystać z opcji, jakie daje internet. W sieci jest mnóstwo profili, które za darmo udostępniają treningi do wykonania w domowym zaciszu. Będziesz potrzebowała jedynie wygodnego stroju i maty do ćwiczeń. Skorzystać możesz też z gier ruchowych dedykowanych różnym konsolom. 

fot. Pexels.com

Nie tylko kondycja fizyczna jest ważna 

Kondycja po ciąży na pewno jest inna niż ta kilka miesięcy wcześniej. Nie musisz się tym mocno przejmować. Jeżeli powoli starasz się wracać do normalnego trybu życia, Twoja kondycja również wróci na pierwotne tory. Warto też, abyś zadbała o kondycję swojej skóry. Poprawę elastyczności zapewnią Ci specjalne linie kremów dla mam (warto kurację rozpocząć specyfikami dedykowanymi kobietom w ciąży już w jej trakcie). Przydatne tu są również różnego rodzaju masażery i rollery, które doskonale radzą sobie na przykład ze skórką pomarańczową czy poprawą elastyczności.

Jeżeli chciałbyś zadbać o swoją skórę i mieć czas tylko dla siebie, sięgnij po peelingi czy niezwykle skuteczne masaże bańką chińską. Sprawdzą się tutaj też szczotki do ciała, używane na sucho. Warto też pomyśleć o jakimś delikatnym zabiegu na twarz, który ją odświeży i doda blasku. Opcji jest bardzo wiele, musisz sprawdzić, jakie sposoby na dbanie o skórę po ciąży będą najlepsze dla Ciebie. W całym procesie powracania do kondycji sprzed ciąży pamiętaj o jednym: daj sobie czas!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here