Dzieciom warto czytać od najmłodszych lat. Dzięki literaturze dostosowanej do ich wieku przedszkolaki mogą nie tylko poznawać bajki i poszerzać swój zasób językowy, ale również rozwijać kluczowe umiejętności i angażować się w historię!

Odpowiednie lektury dla dziecka

Wybór najlepszych tytułów książek dla naszych dzieci nie jest najłatwiejszy. Każdy rodzic chce wspomagać rozwój swojego maleństwa. Jednakże często jako dorośli popełniamy błąd i nie dobieramy książek dostosowanych do potrzeb i zainteresowań danego dziecka. Odpowiednie lektury dla dziecka powinny spełniać zarówno rolę źródła rozrywki, jak i materiału dydaktycznego, co pozwala w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w książkach dla najmłodszych grup wiekowych.

Wiek dziecka jest bardzo istotnym kryterium przy wyborze lektur. Kompletnie inne kryteria przyjmujemy, gdy celem naszych poszukiwań ma być książka dla licealisty, inne – gdy szukamy odpowiedniej historii dla kilkulatka.

W tym miejscu skupimy się najbardziej na pytaniu, jakie książki czytać przedszkolakowi. Wielu osobom wydaje się, że to nie takie istotne. Przecież dzieci w tym wieku nie skupiają się na skomplikowanych zawiłościach fabularnych ani na rozbudowanych postaciach. Nic bardziej mylnego – dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo ciekawe świata i zadają mnóstwo pytań! Z tego względu jako rodzice powinniśmy wybierać lektury, które pozwolą dzieciom na zdobycie odpowiedzi na różne wątpliwości oraz poszerzenie kiełkujących zainteresowań. Warto wybierać książki, które umożliwiają pracę dydaktyczną między dzieckiem i rodzicem poprzez sugerowanie różnych pytań czy zadań do wykonania. Zwłaszcza gdy mówimy o książkach odpowiednich dla trzy- i czterolatków.

fot. Pexels.com

Kiedy najlepiej wprowadzać dzieciom konkretne typy książek?

  • Wiek 2-3 lat to czas na zaprzyjaźnienie się dziecka z lekturami. W tym wieku warto podsuwać najmłodszym niewielkie książeczki o tekturowych stronach, którymi dziecko może się bawić, potrząsać, dotykać i oglądać obrazki bez obaw przed zniszczeniem papieru. Najczęściej w takich książkach są zilustrowane krótkie bajki lub wierszyki, które warto czytać na głos naszemu potomstwu.
  • W wieku 4-5 lat najlepiej dobierać lektury do specyficznych zainteresowań, które przejawia pociecha. Wiele dzieci w wieku przedszkolnym jest zafascynowanych dinozaurami, więc warto poszukać publikacji obrazowo i prosto pokazujące życie tych dawnych mieszkańców ziemi. 
  • Dla sześciolatków najlepiej skierować książki z prostymi historyjkami fabularnymi – w tym okresie dzieci zaczynają samodzielnie czytać. Najlepszym wyborem są teksty o innych dzieciach, jak na przykład klasyczne książki Astrid Lindgren, które pozwalają najmłodszym utożsamiać się z bohaterami. 

    fot. Pexels.com

Wyobraźnia. Jak ją wspierać?

Książki rozwijające wyobraźnie dziecka powinny być nie tylko dopasowane do wieku i zainteresowań, ale również spełniać kryterium pomocy w rozwoju. Książki z zadaniami oraz interaktywne świetnie sprawdzą się jako dodatkowa pomoc u przedszkolaków. Jednakże starszym dzieciom (sześciolatkom) najlepiej podsuwać już fabularyzowane pozycje, które pozwalają im rozwijać abstrakcyjne myślenie w ten sam sposób, jak wśród dorosłych podczas spotkania z literaturą.

Warto pamiętać, że dzieci przejmują swoje zwyczaje i preferencje od rodziców, gdyż to mama i tata są autorytetami dla przedszkolaków. Z tego względu, jeśli zależy nam na tym, aby nasze dziecko rozwijało wyobraźnię, warto świecić przykładem. Na przykład rezygnując z wieczornego seansu Netflixa na rzecz przeczytania ciekawej książki. Dzieci rodziców, którzy często sięgają po literaturę i pokazują ten zwyczaj w domu, same częściej i chętniej sięgają po lektury. 

Książki dla rodzica

Niezależnie od wieku naszego dziecka, warto zainteresować się nowościami na rynku książkowym skierowanymi do dzieci i nastolatków. Przegląd gatunków młodzieżowych książek pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb dzisiejszej młodzieży. Ponadto nawet jako dorośli możemy odnaleźć coś interesującego w lekturach przeznaczonych dla młodszych grup wiekowych!

Rodzice szukający książki o wychowaniu dziecka powinni zwrócić swą uwagę ku pozycjom psychologicznym, przede wszystkim tym tworzonym w nurcie behawioralnym. Zrozumienie mechanizmów psychologicznych, które stoją za zachowaniem człowieka, pozwala na bardziej świadome rodzicielstwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here