Zdarzają się sytuacje, w których osoby do tej pory nie miały problemów z cerą, dotyka problem trądziku. Zastanawiamy się skąd się wziął, dlaczego właśnie mnie to spotkało, skoro jako nastolatek taki problem nie istniał. Czy my mamy na to wpływ? A może to uwarunkowane jest genetycznie? Warto przeanalizować dotychczasowy styl życia oraz sposób pielęgnacji.
Trądzik młodzieńczy a dorosłych
Czy problemy z cerą nastolatków są takie same, jak osób po 30 r.ż. ? Zasadniczo, mimo że problem jest podobny, możemy wskazać różnice w ich lokalizacji, zmiany zlokalizowane są w innych miejscach. Rodzaj zmian jest także inny- raczej nie ma stanów zapalnych. Zmiany te niestety prowadzą do powstawania blizn i przebarwień. Trądzik umiejscowiony jest na brodzie, plecach, szyi i dekolcie. Defekty skórne osób dorosłych spowodowane są wahaniami hormonalnymi. Przyczyny tych wahań nie są do końca znane, a odpowiedź nie jest jednoznaczna. Upatrywać je możemy w stylu życia, zmęczeniu, pośpiechowi, stresowi, który nas dotyka. Wszechobecny pośpiech to zmora naszych czasów, prowadzący do problemów zdrowotnych. U niektórych ujawnia się w postaci zmian skórnych.

Nierówna walka – jak sobie poradzić z trądzikiem?
Kiedy zmian na naszej skórze jest coraz więcej, należy bezapelacyjnie wybrać się do dermatologa. Największy błąd jaki popełniamy, jest pozbycie się pryszcza poprzez wyciśnięcie. Myślimy, że w ten sposób rozwiążemy nasz problem. Jest zupełnie inaczej. Zaostrzam tylko defekt, roznosząc go po całej twarzy. Lekarz najpewniej przepisze antybiotyk oraz pochodne witaminy A. Pamiętajmy o codziennej, dokładnej pielęgnacji. Usunięcie makijażu to priorytet w prawidłowym oczyszczeniu cery. Pomocne mogą okazać się ziołowe preparaty przeciwtrądzikowe– stosujmy je zgodnie z zaleceniami producenta. Możemy także oczyszczać twarz domowymi sposobami. Raz w tygodniu warto rozważyć delikatny peeling, aby oczyścić martwy naskórek. W domowej apteczce powinny znaleźć się preparaty przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe. Zadbaj o prawidłowe nawilżenie. Wspomóż swój organizm w walce z trądzikiem witaminami oraz piciem herbatek oczyszczających organizm z toksyn. Sprawdzi się tu napar z pokrzywy czy bławatka. Warto dbać o cerę w ekologiczny sposób.

Czy to na pewno tylko kobiecy problem?
Wiele osób uważa, że trądzik wieku dorosłego dotyka jedynie kobiet. Mężczyźni po okresie dojrzewania także borykają się z problemami skórnymi. Czy ich przyczyny są podobne? U naszych panów trądzik jest wynikiem zanieczyszczenia i brakiem właściwej pielęgnacji. Nadmierna potliwość po wysiłku fizycznym i brak oczyszczenia cery prowadzi do zmian trądzikowych. Zmiany mogą powstać w wyniku golenia, kiedy to drobnoustroje i wirusy zostają naniesione na skórę. Dlatego też panowie nie powinni zapominać o delikatnych preparatach do pielęgnacji podczas golenia. Podjęcie odpowiedniego leczenia w przypadku mężczyzn jest bardzo istotne- wszakże u panów zmiany te przybierają ostrzejszą formę. Wieloletnie badania doprowadziły do wyciągnięcia wniosku, że trądzik dorosłego mężczyzny to jedna z najcięższych odmian trądziku. Rozprasza się on po ciele. Na skórze pojawiają się wypryski z ropą, wągry, bolesne pryszcze. Panom także warto zaproponować ekologiczne preparaty przeciwtrądzikowe.
Czego należy unikać?
W walce z trądzikiem pomocna może okazać się zmiana stylu życia. Na pewne sprawy nie mamy wpływu- zmiany pojawiające się u kobiet przed miesiączką są naturalną zmianą hormonalną, z którą ciężko podjąć nierówną walkę. Są jednak takie aspekty naszego życia, które możemy zmienić. Zwróćmy uwagę na naszą dietę. Być może spożywamy produkty zaostrzające zmiany skórne. Stres nie jest naszym sprzymierzeńcem, zastanówmy się zatem czy sytuacji stresogennych nie da się uniknąć bądź ich ograniczyć. Dbajmy o prawidłową pielęgnację naszej cery oraz jej regularne oczyszczanie.