Prawidłowo urządzona sypialnia to kluczowy element dobrego i wygodnego życia. Powinna być miejscem, do którego codziennie wracamy z przyjemnością. Nowy dzień rozpoczynany z konieczności właśnie w sypialni może mieć świetny start, jeśli nie zaniedbamy tego ważnego pomieszczenia.

Dobry sen to fundament dla dobrego życia

Jak sama nazwa wskazuje, sypialnia służy nam przede wszystkim do snu. Oczywiście organizm ludzki bezwzględnie potrzebuje spać. Prędzej czy później ulegniemy i udamy się w objęcia Morfeusza w dowolnie mało komfortowych warunkach. Bez dwóch zdań warto jednak zadbać o to, by mieć dobry sen. Mało który pojedynczy czynnik tak istotnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne, samopoczucie, efektywność pracy, zadowolenie z życia, relacje z bliskimi – kiepski wypoczynek i brak właściwej regeneracji organizmu jest zaś w stanie zatruć nam każdą minutę przytomności. Jak najkrócej zdefiniować więc nasze cele? Chcemy wykonać uderzenie wyprzedzające i zmaksymalizować swoje szanse na brak problemów ze snem.

A zatem chcemy stworzyć sobie warunki do sprawnego, szybkiego zaśnięcia, przyjemnego snu oraz komfortowej pobudki. Z tych wszystkich powodów tradycyjnie ściany pokojów sypialnych maluje się na jasne kolory. Barwy takie jak biel, szarość czy delikatny błękit lub beż umożliwiają nam relaks przed zaśnięciem i komfortowe zapadnięcie w sen. Również rano nie będą agresywnie atakować naszych oczu, lecz pozwolą na sprawne rozpoczęcie nowego dnia w przyzwoitym nastroju. Co więcej, użycie jasnej kolorystyki pozwoli nam na optyczne powiększenie interesującego nas pomieszczenia. Warto też odnotować, że tego rodzaju stosunkowo neutralne barwy pozostawiają swobodę aranżacji. Oczywiście dobór farb do ścian to indywidualna kwestia – niektórzy mogą właśnie woleć nadać swojemu pomieszczeniu sypialnemu wyrazisty charakter, który pomoże im sprawnie wyjść z łóżka i szybko, pełni energii wkroczyć w kolejny poranek. Przy okazji wspomnijmy również o istotnej roli, jaką odgrywają zasłony regulujące dopływ światła – dzięki nim łatwiej nam zasypiać, spać i wstawać.

jak urządzić sypialnię
fot. Pexels.com

Niezbędne elementy każdej sypialni

Co musi się z zasady znaleźć w sypialni? Chyba każde dziecko odpowie od razu, że łóżko. I rzeczywiście, łóżko jest centralnym elementem sypialni. Po pierwsze ze względu na to, że spełnia w nim kluczową funkcję, ale również dlatego, że to od niego zaczynamy urządzanie pomieszczenia. Najpierw dobieramy łóżko, a następnie dopasowujemy do niego pozostałe elementy pokoju. Zacznijmy więc ten etap urządzania sypialni od rozważenia, jak szerokiego łóżka potrzebujemy, by się komfortowo wysypiać. Zależy to od naszych przyzwyczajeń i gabarytów, no i oczywiście od tego, czy w sypialni śpimy sami czy z kimś. Na tym etapie nie można też pominąć kwestii dobrania odpowiedniego materaca. Być może zainteresuje nas także elastyczny lub regulowany stelaż.

jak urządzić sypialnię
fot. Pexels.com

Praktycyzm – siła sypialni

I co dalej? Jak zwykle najlepszym przewodnikiem będzie zdrowy rozsądek. Myślmy po prostu, czego potrzebujemy przed zaśnięciem i po pobudce. Wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem jest stolik nocny, który możemy postawić tuż obok łóżka – albo zamiennie szafka nocna. Znakomicie sprawdzi się jako miejsce do odkładania tuż przed zaśnięciem okularów, soczewek kontaktowych, telefonu, szklanki z wodą, czytanej książki lub lampki nocnej. Możemy tam umieścić również dowolny inny przedmiot, który przypomni nam o czymś, co koniecznie chcemy zrobić po pobudce kolejnego dnia (albo spełniającą tę rolę prostą notatkę). 

Nie musimy decydować się na szafkę nocną, ale nie możemy zapomnieć o szafie, w której będziemy trzymać przynajmniej niektóre ze swoich ubrań, te najczęściej używane. W ten sposób możemy przebrać się zaraz po pobudce i tym samym rozpocząć sprawnie kolejny dzień – albo przygotować sobie z wyprzedzeniem strój na jutro.

Oczywiście sypialnia to tylko jedno z wielu pomieszczeń w domu. Na naszym portalu można znaleźć również wiele innych, równie praktycznych porad dotyczących innych miejsc – na przykład jak urządzić kuchnię. Jeśli interesuje Was przedpokój w domu, możecie dowiedzieć się co trzymać w przedpokoju. Jeśli z kolei Waszym celem obecnie jest urządzanie salonu, również znajdziecie tu fachowe i życzliwe porady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here