Z właściwie urządzonego salonu aż nie chce się wychodzić – a przynajmniej taki powinien być nasz cel. Salon to miejsce w domu, na którego zaniedbanie absolutnie nie możemy sobie pozwolić. Oceniać go bowiem będziemy nie tylko my i nasi domownicy, ale również nasi goście.

Salon – centrum życia rodzinnego i towarzyskiego

Salon to bowiem reprezentacyjna część naszego domu. Zaproszonych gości nie zaprowadzimy do miejsca przygotowywania posiłków ani tym bardziej do naszej sypialni. Do pozostałych pokojów mogą co najwyżej wpadać na chwilę, skorzystają też zapewne z łazienki. Zasadniczą część pobytu spędzą właśnie w salonie. Niezależnie od tego, czy zapraszamy do siebie brata z żoną, kuzynkę, przyjaciół czy zwykłych znajomych, chcemy przed nimi dobrze wypaść. To w salonie toczą się mniej lub bardziej zajmujące pogawędki, które pozwalają nam lepiej poznać drugiego człowieka lub jego punkt widzenia w interesujących nas sprawach. 

Salon z jadalnią? A może z biblioteczką?

Warto jednak na początku wraz z pozostałymi domownikami odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często salon będzie pełnił jaką rolę. To bowiem jedno z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w całym domu. Jego podstawowym zadaniem w teorii jest właśnie goszczenie zaproszonych, ale ludzie mają różny poziom potrzeb towarzyskich. Jeśli rzeczywiście chcemy często przyjmować w naszym domu, sprawdzi się połączenie salonu z jadalnią. Będziemy mogli wtedy siedzieć w nim długimi godzinami, podczas gdy kolejne dania, napitki czy przegryzki będą wjeżdżały na elegancki stół. Wówczas to ten ostatni musimy ustawić w centrum pomieszczenia. Zresztą Ty i Twoi domownicy też możecie czerpać wiele radości z regularnego spożywania posiłków w tak przyjemnym otoczeniu i komfortowych warunkach.

Jeśli natomiast po burzy mózgów uznacie, że Waszym priorytetem będzie raczej możliwość częstego relaksu w gronie najbliższych, podstawowym meblem w Waszym salonie może być duża, wygodna sofa. Obok niej można postawić większy stolik na kawę oraz przekąski, a naprzeciwko sprawdzi się ściana z telewizorem. Kolejnym sposobem na wykorzystanie salonu jest uczynienie z niego miejsca komfortowej lektury i refleksji, a może także dyskusji. W takiej sytuacji pierwszoplanową rolę odgrywał będzie wygodny fotel (lub dwa, lub kilka), niewielki stolik na książki i kawę oraz ściana przeznaczona na domową bibliotekę. Wtedy trzeba będzie też zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie oświetlenie. 

fot. Pexels.com

Salon – tu aranżacja jest kluczowa

Niezależnie od wybranej ścieżki, salon to miejsce przeznaczone do przebywania w nim nieprzerwanie przez wiele godzin. Absolutnie nie można więc sobie pozwolić na zaniedbanie kwestii estetycznych. Warto dobrać konkretny styl, który będzie odpowiadał nam i naszym najbliższym. Najpopularniejszym wyborem jest dziś styl skandynawski, czyli postawienie na jasne kolory, udekorowanie wnętrza przy pomocy roślin oraz wykorzystanie w salonie drewna. Rodzinną atmosferę wzmacnia na pewno styl tradycyjny z konserwatywnym kominkiem oraz meblami i podłogą wykonanymi z drewna. Tak, móc rozsiadać się w głębokim fotelu przed palącym się kominkiem to wyjątkowo przyjemne uczucie. Jeśli jednak z naszymi preferencjami lepiej współgra nowoczesność, możemy postawić na styl minimalistyczny lub industrialny.

fot. Pexels.com

Niezależnie od Twoich preferencji, kluczowa jest wewnętrzna spójność oraz harmonia w aranżowanym salonie. Trzymaj się tych samych kolorów i materiałów. Wtedy salon będzie udany – i to niezależnie od tego, czy jego najczęstszym zastosowaniem będzie goszczenie krewnych lub znajomych, rodzinny relaks czy indywidualny wypoczynek po męczącym dniu.

Oczywiście salon to tylko jedno z wielu pomieszczeń w domu, choć niewątpliwie jedno z tych ważniejszych. Na naszej stronie możecie znaleźć także sporo innych, podobnie praktycznych i przemyślanych porad dotyczących innych pomieszczeń – chociażby tekst o tym, jak urządzić kuchnię. Jeśli interesuje Was przedpokój w domu, możecie dowiedzieć się co trzymać w przedpokoju. Jeśli z kolei w chwili obecnej zastanawiacie się, jak urządzić sypialnię, również bez problemu znajdziecie tu życzliwe, fachowe porady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here