Kuchnia to bez dwóch zdań pomieszczenie, bez którego nie jesteśmy w stanie się obyć. Korzystamy z niej codziennie, dlatego potrzebuje być porządnie zorganizowana. Jak zrobić to we właściwy sposób?

Kuchnia – wbrew pozorom wielofunkcyjna

Nasza kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Do tego pomieszczenia nie przychodzimy się wylegiwać. Wchodzimy do kuchni z konkretnym celem, który chcemy móc sprawnie osiągnąć. Przygotować posiłek dla siebie lub innych, zjeść go, ewentualnie posprzątać. Samo spożywanie może być długie i nieprzyjemne. Możemy delektować się smakiem przyrządzonych przysmaków – ale to będzie dopiero nagroda za właściwie wykonaną pracę. Fundamenty pod nią stworzymy sobie odpowiednio urządzając kuchnię. Musimy przy tym brać pod uwagę, że kuchnia służy nie tylko do przygotowywania posiłków. To właśnie tam przechowujemy zapasy jedzenia, sprzęt, również w kuchni myjemy naczynia po jedzeniu.

fot. Pexels.com

Pięć stref daje komfort na piątkę

Interesującą i cieszącą się sporą popularnością jest wykorzystanie tej wielofunkcyjności do stworzenia praktycznego podziału kuchni na pięć odrębnych stref. Różnią się one między sobą właśnie swoim zadaniem. Pierwsza z nich to strefa zapasów. Tam powinniśmy ustawić lodówkę, zamrażarkę oraz szafkę przeznaczoną na produkty niewymagające chłodzenia. Dlaczego to właśnie od tej strefy zaczynamy? Nie jest to przypadek ani kaprys pomysłodawcy. Chodzi o coś niezwykle praktycznego – wymienione lodówka, zamrażarka i szafka powinny znajdować się jak najbliżej wejścia do domu. Dzięki temu zajmie nam znacznie mniej czasu przeniesienie do nich i rozpakowanie zakupów żywnościowych.

Druga strefa to strefa przechowywania. To tam powinniśmy zgodnie z omawianą koncepcją umieścić sztućce, garnki oraz naczynia. Praktycznym rozwiązaniem są tu szafki wiszące. Dzięki nim nie będziemy musieli się ciągle schylać. Trzecia w kolejności jest strefa zmywania. Jak sama nazwa wskazuje, to tu powinniśmy umieścić zmywarkę lub zlew, a także zgodnie z tym co podpowiada nam zwyczaj i praktyka kosz na śmieci. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie właśnie tutaj przyborów do mycia i sprzątania – płyn do naczyń, szufelkę wraz ze zmiotką, worki na śmieci.

Czwarta strefa w naszym podziale przeznaczona jest do samego przygotowywania posiłków. Tu znajdziemy klasyczny blat kuchenny lub wyspę. Warto upewnić się, że będziemy tu mieli wystarczająco dużo miejsca, by komfortowo kroić i mieszać składniki przygotowywanych przez nas dań. W tej strefie warto umieścić reling kuchenny, który pozwoli nam zawieszać kubki czy chochle, a także pojemniki z przyprawami, deski do krojenia czy stojak z nożami. Na koniec zostaje nam strefa gotowania – tu warto umieścić kuchenkę, mikrofalówkę i piekarnik. Nie zapomnijmy przy tym, że nad kuchenką trzeba będzie zamontować okap. Dzięki niemu unikniemy w naszym domu przykrych zapachów. Tu znów możemy odnotować, że kolejność stref nie jest przypadkowa. Dzięki wyróżnieniu strefy czwartej nie ma szans, by zlew i płyta grzewcza stykały się ze sobą, co mogłoby być przyczyną wielu nieprzyjemnych zdarzeń.

fot. Pexels.com

Czy chcemy jeść w kuchni?

To zasadnicze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć. Nie ma tu dobrych i złych wyborów. Każdy człowiek ma swoje indywidualne preferencje, no a przede wszystkim każde mieszkanie czy dom ma swoje z góry określone, ograniczone możliwości. Jeśli nie decydujemy się na osobne pomieszczenie w postaci jadalni, będziemy potrzebowali w naszą kuchnię wkomponować stół z krzesłami lub zrobić stół na wyspie kuchennej.

Rzecz jasna kuchnia to tylko jedno z wielu pomieszczeń w domu. To część większego organizmu, w który powinna się właściwie wkomponowywać. Na naszym portalu znajdziecie także sporo innych, podobnie interesujących i praktycznych porad dotyczących pozostałych miejsc w domu – możecie choćby zapoznać się z naszymi radami na temat tego, jak urządzić sypialnię w najlepszy dla siebie sposób. Jeśli interesuje Was temat przedpokoju w domu, macie szansę przeczytać, co trzymać w przedpokoju. Z kolei za swój priorytet obecnie uważacie urządzanie salonu, to również znajdziecie tu garść sprawdzonych porad i propozycji.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here