Będą na zakupach w sklepie zoologicznym ważne jest, dobranie odpowiedniej smyczy. Co powinniśmy brać pod uwagę, kupując smycz? Na co powinniśmy stawiać- na swobodę psa, czy posłuszeństwo? Myślę, że każdy właściciel czworonoga zdaje sobie sprawę, że od tego wyboru zależeć będzie komfort wyjść i wycieczek z psim przyjacielem. Uwzględniamy temperament naszego psa przy wyborze, ale także i nasz komfort podczas spacerów. To my mamy prowadzić psa, a nie pies nas. 

Stabilność i bezpieczeństwo

Smycz powinna być solidna, aby zapewnić odpowiednią stabilizację w utrzymaniu psa na spacerze. Odporna na szarpnięcia. Podaje się, że minimalna długość smyczy to 3 metry. Standardowe i ogólnie dostępne są smycze nylonowe, mają wygodne rączki, są solidne i niedrogie. Różnorodność kolorów oraz dopasowaniu do szelek i obróżek jest bardzo duża. Smycze tego typu mogą dość szybko się zużyć. Chcąc użytkować smycz przez dłuższy czas, warto rozważyć zakup smyczy ze skóry. Jest to tworzywo trwalsze i posłuży nam zdecydowanie dłużej. Pamiętajmy jednak, że wraz ze wzrostem jakości, wzrasta także cena. Smycz do zadań specjalnych to smycze Bio-Thane. Swą nazwę zawdzięcza materiałowi, z jakiej jest wykonana. Taka smycz posłuży nam przez lata. 

fot. Pexels.com

Rozmiar ma znaczenie

Skupmy się chwilę na długości smyczy, jaką powinniśmy wybrać do podstawowej wyprawki dla psa. Na pewno pomyślimy o indywidualnych potrzebach naszego pupila. Musimy także pamiętać o bezpieczeństwie innych. Idąc na spacer, musimy także myśleć o bezpieczeństwie innych. Chodzi tutaj o ludzi, jak również inne zwierzęta, które mijamy podczas przechadzek na świeżym powietrzu. Zbyt krótka smycz doprowadzić może do nadmiernego ciągnięcia psa. Pies ma naturalną potrzebę poznawania nowych miejsc. Zmysł węchu oraz silna potrzeba poznawcza skłania psa do chodzenia własnymi ścieżkami. W wyprawce naszego pupila znaleźć powinna się smycz, która uczyni spacer przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, czy też sprawi ból psu. Niekiedy zdarza się, że smycz jest tak krótka, że pies nie ma możliwość zaspokojenia swojej potrzeby poznania terenu za pomocą węchu.

Pamiętajmy, że ciut dłuższa smycz także może być bezpieczna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skrócić ją w momencie mijania się na spacerze z innymi. Pies powinien mieć świadomość, że smycz to nie zabawka. Nie należy jej trzymać razem z przedmiotami do zabawy. Takie podejście do sprawy może utrudnić wychodzenie z psem na spacery. 

fot. Pexels.com

Czy możemy wskazać faworyta wśród smyczy?

Możemy skupić się na różnych aspektach – na bezpieczeństwie, wygodzie naszej i psa. Nie mniej jednak miejmy na uwadze, że podczas spaceru pies ma czuć się bezpiecznie i nic nie może zagrażać jego bezpieczeństwu. Nie możemy też zagrażać bezpieczeństwu innych. Pies ma mieć możliwość odczuwania przyjemności wyjścia ze swoim właścicielem. Porównać to możemy do bezpiecznego odpoczynku w ciepłym legowisku – w jednym i drugim przypadku zaspokajamy podstawowe potrzeby naszego czworonoga. Smycz możemy dostosować także do koloru czy wzoru ubranka, zakupionego w sklepie zoologicznym. Zdarza się natrafić na pełne zestawy w danej gamie kolorystycznej.

Smycz należy dostosować do temperamentu i wielkości psa. Znając jego usposobienie, możemy w pewnym stopniu przewidzieć zachowania podczas wyjść. Przede wszystkim bierzmy to także pod uwagę w wyborze odpowiedniej smyczy. Jeżeli ciężko jest nam zapanować nad aktywnością psa, zdecydujmy się na krótszą smycz. Kiedy pies jest zdyscyplinowany, możemy pozwolić mu na większą swobodę. Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni – alternatywę stanowią smycze regulowane. To my decydujemy o długości, na jaką pozwolimy naszemu pupilowi się od nas oddalić. Większość trenerów sugerują na początek przyuczania psa do chodzenia na smyczy, do smyczy krótszych. Uczymy dyscypliny oraz chodzenia przy nodze właściciela. Uczymy po prostu posłuszeństwa. Kiedy wypracujemy pewne zasady, możemy zacząć dawać większą swobodę. Pamiętajmy, że oprócz smyczy podejmujemy jeszcze jedną decyzję- szelki czy obroża. To także stanowi sprawę indywidualną. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here