Zdrowa i zadbana skóra w okresie dorastania to nie tylko kwestia natury estetycznej. Warto pomóc młodemu człowiekowi we właściwej pielęgnacji wymagającej cery, ponieważ blizny, bo trudno pozbyć się blizn, które pozostają po trądziku. Można zastosować sprawdzone, ekologiczne sposoby, które są doskonałą kuracją przeciwtrądzikową. Babcine mikstury, maseczki i napary pomogą w walce z brzydkimi krostami. 

Od czego zacząć? 

Dbać o skórę w ekologiczny sposób nie jest trudno. Wystarczy słuchać wskazówek starszych członków rodziny, zweryfikować, co mamy w swoich zasobach, wybrać się na zakupy lub zamówić w Internecie niezbędne składniki. Jeśli chcemy traktować poważnie walkę z niedoskonałościami skóry, to nie możemy unikać wizyty u dermatologa. Zapytajmy, co sądzi o naszych pomysłach. Nie chcemy sobie zaszkodzić. Trądzik młodzieńczy to poważny problem nastolatków. Musimy zdawać sobie sprawę, jak ważny w okresie dorastania jest dla młodego człowieka wygląd. Wiele problemów emocjonalnych i w relacjach z rówieśnikami ma podłoże właśnie w nieleczonej skórze. Zastanówmy się, czy poza specyfikami na cerę, nie przydałaby się rozmowa z psychologiem. 

fot. Pexels.com

Napary – walka od środka

Ziołolecznictwo to ekologiczny pomysł na to, jak pozbyć się trądziku. W sklepach znajdziemy ziołowe preparaty poprawiające cerę. Można jednak sięgnąć po szklankę pełną aromatycznego naparu. Co zaparzać? 

Napar ze skrzypu polnego – ta roślina nie tylko pomoże z problemami cery, ale także wzmocni włosy i paznokcie. Kilka korzyści, które możemy osiągnąć to spory atut kuracji. 

Napar z bratka – można stosować jako herbatkę lub środek do przemywania skóry. Doskonale się sprawdzi w połączeniu z pokrzywą lub skrzypem polnym. W takim zestawie zyskujemy działanie oczyszczające. Kolejne połączenie, w którym występuje bratek to wymieszanie go ze skrzypem polnym i mniszkiem lekarskim. Taka opcja to dodatkowe działanie łagodzące. 

Zioła w maseczkach – jak je mieszać, by pozbyć się trądziku?

Jak walczyć z trądzikiem wykorzystując zioła, jeśli nie odpowiada nam ich smak? Napary można traktować jak preparaty do przemywania skóry. Warto jednak zastanowić się, czy nie spróbować przygody z maseczkami. Ich wykonywanie nie wymaga zbytniej precyzji. To kilka łyżek ziół, które łączymy z niewielką ilością ciepłej wody. Oto kilka sprawdzonych pomysłów, co wykorzystać, gdy chcemy przygotować miksturę:

Siła oczyszczania z rumiankiem, rozmarynem, kwiatem lipy i nasionami lnu to propozycja, którą przygotowujemy, mieszając wymienione zioła w następujących proporcjach: 3 łyżki suszonego rumianku i dwie łyżki pozostałych składników. Pamiętajmy, że miksturę pozostawiamy na skórze maksymalnie na pół godziny. Pierwszą maseczkę warto trzymać zdecydowanie krócej na twarzy, żeby mieć pewność, że nic nas nie uczula. To zasada, którą stosujemy, gdy wybieramy także inne maseczki. 

Moc łagodzenia i walki z wypryskami to rozwiązanie, do którego użyjemy siemienia lnianego (100 gramów), 10 razy mniej niż pierwszego składnika mąki ziemniaczanej, 30 gramów koszyczka rumianku, 10 gramów nostrzyka oraz kwiat bzu i szałwię (po 30 gramów). 

fot. Pexels.com

Olejki eteryczne to także dobre rozwiązanie 

W internecie znajdziemy sporo informacji dotyczących stosowania naturalnych olejków eterycznych w walce z depresją, przeziębieniem czy bólem głowy. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że aromaterapia jest skuteczna, gdy zmagamy się z problemami skóry. Jakie olejki stosować? Przede wszystkim musimy zweryfikować, czy są one naturalne. Możemy sięgnąć po olejek różany, herbaciany i lawendowy. Wszystkie one stosowane na cerę trądzikową są bardzo skuteczne. 

Ogórek nie tylko w sałatce 

Można sięgnąć do spiżarki i przygotować preparaty, które w ekologiczny sposób pomogą w kuracji antytrądzikowej. Ogórki, woda i miód wystarczą, by przygotować tonik, którym można przemywać skórę. Jak go przygotować? Na tarce ścieramy ogórki, mieszamy go z łyżeczką miodu i wodą. Następnie trzy godziny wstrzymujemy się z sięgnięciem po sitko. Po tym czasie odcedzamy startego ogórka, a płyn przelewamy do butelki czy słoiczka. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here