Przed pojawieniem się w domu nowego członka rodziny staramy się przygotować wszystko, co będzie nam potrzebne do pielęgnacji niemowlaka. Każda przyszła mama zastanawia się, co powinno się znaleźć w podstawowej wyprawce. Niezbędny zestaw pielęgnacyjny, odpowiednie przygotowanie pomieszczeń w domu, aby logistycznie jak najlepiej poradzić sobie z nowym wyzwaniem. Środki higieniczne, łóżeczko, bujaki… O czym jeszcze nie należy zapomnieć? Co możemy zakupić po pojawieniu się maluszka na świecie, a o czym powinniśmy pamiętać jeszcze przed powrotem do domu ze szpitala?

Zacznijmy od podstaw

Skompletowanie niezbędnego wyposażenie młodej mamy to wyzwanie do sprostanie jeszcze przed pojawieniem się dzidziusia na świecie. Czas przygotowania się na pojawienie się małej istotki staje się wyzwaniem. Zastanawiamy się, co jest nam niezbędne, co musimy zakupić, a jaki zakup możemy odłożyć na później. Nie jest to proste, tym bardziej że jest to dla nas przestrzeń nieznana. Wiele naszych decyzji może okazać się niepotrzebnych na ten moment.

Najważniejsze wydaje się zakupienie środków pielęgnacyjnych dla niemowlaka. Pamiętajmy zatem o chusteczkach nawilżanych, emulsji do mycia bądź balsamy, oliwce, soli fizjologicznej, wacikach, termometrze do kąpieli. Warto nie zapomnieć o otulaczach, a pieluszki to nasz must have i to w sporej ilości. Tego nigdy dość, z całą pewnością się nie zmarnują. Zakup środków higienicznych powinien nastąpić przed urodzeniem dziecka. Skompletowanie wyprawki umożliwi spokojne funkcjonowanie przez najbliższe dni po pojawieniu się dziecka na świecie. 

fot. Pexels.com

Niezbędnik maluszka

Po skompletowaniu zestawu pielęgnacyjnego kolejno skierować powinniśmy naszą uwagę na zakup odpowiedniego wózka dla maluszka. Wybór jest spory, warto zaczerpnąć opinii innych mam. To one wiedza najlepiej, jakie rozwiązania sprawdzą się najbardziej. Jeżeli zostawiliśmy zakup wózka po urodzeniu dzidziusia, jak to bardzo często ma miejsce, możemy nasze oczekiwania przedstawić osobom pracującym w sklepie z akcesoriami dla dzieci. Na pewno nie można zapomnieć o wanience.

Pierwsze kąpiele po powrocie ze szpitala czekają młodych rodziców bardzo szybko. Branża oferuje także leżaczki do kąpieli. Warto zastanowić się, czy oby takie rozwiązanie nie będzie lepsze przy pierwszych kąpielach. Młodzi rodzice często zastanawiają się, czy aby nie powinni pomyśleć także o zabawkach, najlepiej kreatywnych, które od pierwszych dni będą pobudzały i stymulowały rozwój niemowlaka. W tym zakresie pamiętajmy, że dziecko w pierwszych dniach po narodzinach potrzebuje przede wszystkim naszej pielęgnacji. 

fot. Pexels.com

Powrót do domu

Najbardziej oczekiwanym momentem po narodzinach dziecka jest powrót do domu. Wszyscy domownicy czekają z niecierpliwością przyjazdu mamy z dzidziusiem. Nie można zapomnieć o odpowiednim nosidełku na bezpieczny powrót. Warto przygotować domowników na nowego członka rodziny, w szczególności młodsze rodzeństwo. Jest to w każdym przypadku spora rewolucja w życiu wszystkich domowników. Jeżeli nasza starsza pociecha jest w wieku przedszkolnym, nie zapomnijmy o rozmowie, w której wyjaśnimy jakie zmiany czekają po powrocie z maleństwem do domu.

Wielu psychologów poleca rozważanie zakupu prezentu dla starszego rodzeństwa, w celu zwrócenia uwagi, że ono także jest ważne i to się nie zmieni po urodzeniu młodszego braciszka czy siostrzyczki. Prezenty dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla uczniów nauczania wczesnoszkolnego są alternatywą do utwierdzenia dzieci w przekonaniu, że są oni tak samo ważni, jak było dotychczas. Nie należy traktować tego, jako formy przekupstwa- bardziej upatrujemy w tym działaniu zaznaczenie pozycji naszych pierworodnych. Pojawienie się nowego członka rodziny to ogromne szczęście, zmiany są nieuniknione. Pamiętajmy jednak, że nie należy burzyć dotychczasowej hierarchii, która daje wszystkim poczucie bezpieczeństwa. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here