Przygotowywane w domu koktajle z owoców i warzyw to moda, która utrzymuje wysoką popularność już wiele lat. Dobrze jest jednak właściwie rozplanować przygotowanie i picie tego pysznego i zdrowego posiłku.
Indywidualne potrzeby i stała rutyna dnia to podstawa
Domowe koktajle owocowo-warzywne to dziś jeden z najczęściej wybieranych sposobów na uzupełnienie niedoboru witamin. I słusznie – domowe koktajle to sprawdzona metoda dostarczania organizmowi potrzebnych mu mikroelementów, witamin i nie tylko. Oprócz tego wiele badań pokazało, że regularnie przyjmowane koktajle wykazują własności odchudzające, poprawiają trawienie i przyczyniają się do usuwania z organizmu szkodliwych toksyn. Ich wielką zaletą jest też możliwość wykonania w domowym zaciszu, z samodzielnie dobranych i przygotowanych produktów. Dzięki temu mamy kontrolę nad tym, co dokładnie pijemy, a zawartość koktajlu jest dostosowana do naszych jednostkowych potrzeb, naszego zdrowia, silnych i słabych stron naszego organizmu.
Owoców i warzyw które można wykorzystać w roli dostarczycieli witamin dla kobiety są w końcu dziesiątki. W ten sam sposób należy podejść do umiejscowienia koktajlu w naszym planie dnia. Postarajmy się pić go mniej więcej o tej samej porze, by przyzwyczaić do tego swoje ciało. Podobnie jak regularny sen, regularne odżywianie się wpływa niezwykle pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu, a tym samym na nasze samopoczucie, zdrowie psychiczne i fizyczne, a również efektywność pracy i wygląd zewnętrzny. Żeby nasza rutyna była stabilna, potrzebujemy oczywiście dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń. Dzięki temu będziemy w stanie rzeczywiście osiągnąć powtarzalność i wypracować pozytywne nawyki, a nie ulegniemy lenistwu czy rozdrażnieniu już po kilku dniach.
Najlepiej rano, zwłaszcza domowe koktajle silnie owocowe
Bierzmy więc pod uwagę takie w naturalny sposób indywidualne kwestie jak pora wstawania, pora chodzenia spać czy godziny rozpoczynania i kończenia codziennych aktywności zawodowych i innych. Generalnie jednak najczęściej wybieraną i najszerzej zalecaną przez ekspertów porą dnia na koktajle witaminowe jest poranek. Szczególnie koktajl bogaty w owoce może być dla nas nie tylko pysznym i zdrowym posiłkiem, ale jednocześnie prawdziwym kopem energetycznym, który pomoże nam wziąć się w garść, siąść do obowiązków i zacząć kolejny dzień z pozytywnym nastawieniem.
Dobry domowy koktajl rano to bomba witaminowa dla naszego organizmu. Warto też wiedzieć, że surowe owoce i warzywa lepiej trawią się, gdy mamy pusty żołądek. Więc koktajl świetnie sprawdzi się jako pierwszy posiłek danego dnia. Picie koktajlu rano maksymalnie ułatwia przyswajanie zawartych w nim witamin przez nasz organizm. Z tych samych powodów niekiedy odradza się spożywanie koktajli owocowych wieczorem, szczególnie tuż przed tym, gdy planujemy iść spać. Będzie to pyszny posiłek, ale dodatkowa dawka energii wywołana przez zawarte w owocach cukry może nam niestety poważnie utrudnić zaśnięcie. Wtedy kolejny poranek może być nieprzyjemny i wymagać wyraźnie większej niż zwykle dawki pozytywnej energii.
Nie pijmy koktajlu przed ani po większym posiłku
Bardzo dobrym pomysłem jest też przyjęcie koktajlu witaminowego przed lub po treningu fizycznym. W takiej sytuacji to niezwykle przydatna porcja energii pomagająca ćwiczyć lub zrestartować się po wysiłku. Częstym błędem jest natomiast picie domowych koktajli tuż przed większym posiłkiem, na przykład obiedzie. Powinniśmy odczekać przynajmniej godzinę i dać organizmowi przyswoić składniki koktajlu. Zdania są podzielone, gdy mowa o smakowaniu koktajlu witaminowego po większym posiłku. Niektórzy entuzjaści koktajli uważają, że może to być świetny, zdrowy odpowiednik deseru. Inni jednak wskazują, że owoce i warzywa zostaną przez żołądek strawione szybciej niż mięso lub inne cięższe składniki obiadu, co może prowadzić do wzdęć i zaburzeń trawienia. Optymalnie koktajl witaminowy przygotować sobie i zjeść około 2-3 godziny po większym posiłku, zwłaszcza gdy mowa o obiedzie. Może więc służyć jako świetna przekąska i urozmaicenie codziennej diety.