Dieta oparta na roślinach to coraz częstszy wybór Polaków. To kolejna moda, która przywędrowała do nas z Zachodu. Czy rzeczywiście warto się na nią decydować? Co przemawia za zwiększeniem odsetka roślin w swoim pożywieniu?

Argumenty moralne

Chyba każdy z nas zdążył zauważyć, że coraz więcej i więcej osób decyduje się na przejście na dietę wegetariańską lub wegańską. Według badań serwisu Chef’s Pencil zwłaszcza dotknięty pandemią koronawirusa rok 2020 wiele osób uznało za dobry czas, by dokonać refleksji nad swoją dietą i przeprowadzić poważne zmiany w tej sferze swojego życia. Wzrost popularności kuchni wegańskiej najmocniej widać w krajach takich jak Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia, Austria, Izrael i Niemcy. To jednak jedynie wierzchołek góry lodowej, najmocniejszy przykład na istnienie pewnego znaczącego trendu. Zdecydowana większość populacji nie idzie bowiem aż tak daleko i nie decyduje się na całkowitą rezygnację z produktów pochodzenia zwierzęcego.

Szczebelek niżej są mniej “radykalni” wegetarianie, którzy nie jedzą mięsa, ale nie wyrzekają się mleka czy jajek. Najwięcej wydaje się jednak osób, które również czują się dotknięte przez los posyłanych do rzeźni zwierząt i mają wątpliwości, czy zabijanie ich na mięso jest w pełni etyczne. Nie chcą jednak całkowicie z dnia na dzień odcinać się od mięsa, zamiast tego zwiększając udział roślin w swojej diecie. Niektórzy rezygnują tylko z niektórych rodzajów mięsa. Tych, których smak mniej lubią lub tych wytwarzanych ze zwierząt, z którymi danemu człowiekowi łatwiej się zidentyfikować. 

fot. Pexels.com

Rośliny to zdrowie

Dieta roślinna kusi jednak również po prostu swoim pozytywnym wpływem na zdrowie człowieka. Wiadomo, że naturalne produkty posiadają mnóstwo cennych witamin i minerałów, których nasz organizm bardzo potrzebuje. Niedobory dostarczanych w ten sposób organizmowi składników odżywczych mogą skutkować wieloma przykrymi przypadłościami, takimi jak choroby serca, skóry czy cukrzyca. Witaminy i minerały poprawiają też nasze samopoczucie i wygląd. Nieprzypadkowo eksperci zalecają spożywanie pięciu porcji owoców i warzyw każdego dnia jako fundament naszej diety. Warto przy tym wiedzieć, że diety bogate w rośliny są bardzo różne.

Dobrze jest skonsultować się ze specjalistą. Na przykład profesjonalnym dietetykiem, który ukierunkuje nas i zasugeruje rośliny które najlepiej będą pasować do naszych indywidualnych potrzeb, trybu życia i stawianych sobie celów. Konsultacja z ekspertem to droga szczególnie wskazana dla tych, którzy dietą opartą na roślinach zainteresowali się z powodu swoich problemów zdrowotnych. Wartościowym rozwiązaniem dla osób poważnie podchodzących do uporządkowania swojego odżywiania się są też roślinne suplementy diety. To ciekawy produkt łączący w sobie naturę i wykorzystanie nowoczesnej technologii.

fot. Pexels.com

Nie ufasz wielkim koncernom? Zdrowe rośliny możesz mieć w swoim własnym domu

Wydaje się, że rozmaite argumenty za dietą bogatą w rośliny łączy ta sama chęć zbliżenia się do natury. Zrozumiała jest więc pojawiająca się często w tym kontekście nieufność wobec wielkich koncernów spożywczych i chęć redukowania w swojej diecie udziału produktów mocno przetworzonych chemicznie. Rzecz jasna wielu roślin nie mamy szans kupić wprost u rolnika. A tym bardziej niewielkie szanse mamy sami je sobie wyprodukować. Ale bez obaw. Nawet jeżeli nie mamy do dyspozycji domowego ogródka z prawdziwego zdarzenia. Jedynie zwyczajne mieszkanie niezbyt wielkich rozmiarów, możemy wspierać swoją dietę zdrowymi roślinami, o które zadbamy sobie sami. Mowa oczywiście o rosnącym w popularność zjawisku, jakim jest uprawa kiełków roślinnych we własnych czterech ścianach.

Kiełki rzeczywiście możemy nazwać bombami witaminowymi. Dzięki ich spożyciu w naszym organizmie pojawia się cała masa potrzebnych mu składników odżywczych, których sam nie jest w stanie sobie wytworzyć. Konkretne kiełki mają oczywiście swoje indywidualne cechy. Dlatego gdy decydujemy się na hodowlę kiełków w domu, powinniśmy je starannie wybrać, biorąc pod uwagę swoje i swoich domowników potrzeby zdrowotne oraz stawiane sobie cele.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here