Zabawki militarne mają swoich zwolenników wśród rodziców, ale również przeciwników. Jeśli należysz do grupy niezdecydowanych, być może szukasz merytorycznej wiedzy na temat tego, czy zabawa w wojnę może być dla Twojego dziecka rozwojowa. Sprawdziliśmy, co mają na ten temat do powiedzenia specjaliści.

Dzieci uwielbiają strzelać do celu

Pistolety zabawki to gadżet, którym chętnie bawią się zarówno dzieci, jak i… dorośli. W końcu strzelanie daje sporo frajdy – trafienie do celu, którym może być środek tarczy, puszka czy narysowany na ścianie okrąg to nie lada wyczyn! Z tej perspektywy zabawki nawiązujące do militariów nie powinny wzbudzać negatywnych emocji – są sposobem na rozwijanie manualnych zdolności, spostrzegawczości, precyzji, a także dyscypliny. Kto wie, być może dzisiejszy specjalista od strzelania do celu z zabawkowego pistoletu w przyszłości wystąpi na olimpiadzie?

W temacie zabawek militarnych psychologowie poruszają jeszcze jeden aspekt: dzieci najlepiej odnajdują się w rzeczywistości, w której role są bardzo łatwe do rozróżnienia, a zasady gry są jasne. Stąd zamiłowanie małych chłopców (ale i dziewczynek!) do zabawy w „dobrych i złych”, bazujące na popularnych filmach, kreskówkach i bajkach. Zabawkowe pistolety służą jako rekwizyty, które zwiększają realistyczne odczucia w trakcie zabawy i w tym kontekście również wydają się być zupełnie pozbawione szkodliwości.

Wojna na planszy i na stole

Militaria to szeroka dziedzina, która ma wielu fanów, niekoniecznie przekonanych do słuszności wojen. Aby kleić modele, uwielbiać układanie klocków Cobi czy kolekcjonować miniaturki czołgów nie potrzeba być żołnierzem czy planować karierę w wojsku. Tego typu hobby jest bardzo rozwojowe – pomaga poznać historię, uczy strategicznego myślenia, cierpliwości (jeśli np. chodzi o składanie modeli z klocków czy klejenie modeli), w tym również precyzji.

Ciekawą propozycją dla małego fana militariów są również gry strategiczne dopasowane do jego wieku – zarówno te na komputer czy tablet, jak i planszowe. W ten sposób w rozgrywkę zaangażować mogą się również domownicy.

Wskazówki dla rodziców przed kupnem zabawek związanych z militariami

1. Nie demonizuj wszystkiego, co związane z bronią – miecze, pistolety, łuki i inne tego typu zabawki mogą wnieść do zabawy wiele radości. Jak zawsze, wiele zależy od tego, w jaki sposób jako rodzice będziemy towarzyszyć dziecku w zabawie i objaśniać świat, a nie samych zabawek.

2. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Unikaj pistoletów, łuków i proc, które ładowane są amunicją mogącą wyrządzić komuś (człowiekowi lub zwierzęciu) krzywdę. Na rynku zabawkowym jest mnóstwo ciekawych propozycji, takich jak popularne pistolety na pianki, które dają mnóstwo przyjemności w zabawie, a jednocześnie są całkowicie bezpieczne.

3. Dokładnie sprawdzaj, co kupujesz. Nie wszystkie zabawki są dobrze przemyślane – z pewnością jako rodzic wiesz, w jakie zabawy chcesz angażować swojego malucha. Zabawki zachęcające do przemocy względem konkretnych grup osób czy zwierząt zapewne nie należą do tej kategorii.

4. Rozmowa jest bardzo ważna. Dzieci mają bardzo rozbudowaną empatię i są doskonałymi obserwatorami. Uważna rozmowa z nimi pozwala na wytłumaczenie wielu niejasnych dla nich kwestii. Jeśli masz obawy co do tego, czy dziecko rozumie, czym jest przemoc i agresja i zależy Ci na tym, aby rozgraniczało te dwie kwestie od zabawy, odpowiadaj na jego pytania i reaguj, jeśli coś wzbudza Twój niepokój.

5. Angażuj się w zabawę. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, w jaki sposób bawi się Twoje dziecko jest… bawienie się razem z nim. Dlatego nie przegapiaj żadnej okazji do tego, aby razem postrzelać do celu czy poudawać szturmowca walczącego z Jedi. Jeśli Twoje dziecko jest już starsze, kontroluj, jakie filmy ogląda i w miarę możliwości, towarzysz mu w czasie seansów. Wspólne oglądanie filmów jest doskonałym sposobem na to, aby wyjaśniać wiele trudnych kwestii, a scenariusz filmowy czy książka może być punktem wyjścia do pogłębionego dialogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here