Postanowiłaś wreszcie zacząć pracować nad swoją sylwetką? To świetnie! Podstawą każdych ćwiczeń, dobrego samopoczucia i braku bólu pleców po długotrwałym siedzeniu przed komputerem lub telewizorem jest rozciąganie, czyli stretching. Przeczytaj o tym, jak zbawienny wpływ ma on na Twój organizm.

Zadbanie o zdrowe ciało to nie tylko zdrowe odżywianie się. Często zapominamy, jak istotny jest ruch w naszym życiu. Dobra kondycja, prawidłowa postawa ciała – to wszystko wpływa na nasze samopoczucie i to, w jakim stanie jest nasz organizm. Niestety, nie ważne, na jakiej bylibyśmy diecie, to zawsze będzie tylko połowa drogi do zdrowego stylu życia.

Bardzo istotne są ćwiczenia. Nie możemy o nich zapominać, zwłaszcza teraz, kiedy całe nasze życie stanęło na głowie, a ilość ruchu, który wykonujemy w ciągu dnia, drastycznie spadł. Dlatego warto zacząć uprawiać rozciąganie! Wielu osobom wydaje się, że to tylko element rozgrzewki, co zdecydowanie nie jest prawdą. Co daje stretching? Jego regularne uprawianie sprawia naprawdę mnóstwo korzyści, a lepsze samopoczucie to tylko jedno z nich.

fot. Pexels.com

Dla kogo przeznaczony jest stretching?

Jeśli zastanawiacie się, czy istnieją przeciwwskazania do rozciągania, odpowiadamy, że nie! Oczywiście niektóre wady postawy lub kręgosłupa mogą wykluczać tradycyjną formę stretchingu, jednak dobry fizjoterapeuta będzie w stanie wskazać takie ćwiczenia, które nie będą dla nikogo groźne. 

Poza tym wiek, płeć, ani masa ciała nie stanowi przeszkody do tego, żeby zacząć się rozciągać. Oczywiście nie warto na samym początku rzucać się na głęboką wodę. Nie tylko możemy zrobić sobie krzywdę, wrzucając zbyt wysokie obroty, ale i dużo szybciej możemy się wypalić w naszym postanowieniu i szybko zakończymy przygodę z trenowaniem. Na wstępie warto przestać skupiać się na tym, co daje stretching i powoli się do niego przyzwyczajać. Na samym początku dobrze jest zacząć od krótkich treningów i dopiero z czasem, kiedy nasze ciało zacznie się adaptować do wysiłku – zwiększać jego intensywność i regularność

fot. Pexels.com

Jakie korzyści przynosi stretching?

Jeśli zastanawiacie się, co daje stretching, musicie wiedzieć, że odpowiedź wcale nie jest prosta, ponieważ rozciąganie ma zbawienny wpływ na cały nasz organizm. Nasze ciało to jeden wielki mechanizm, a na jego funkcjonowanie ma wpływ wszystko, co robimy. Każde ćwiczenia fizyczne automatycznie poprawiają nasze samopoczucie. Co dokładnie daje stretching?

  • Większa elastyczność mięśni – im bardziej jesteśmy rozciągnięci, tym bardziej zwiększa się zakres ruchowy naszego ciała. Stretching może stać się świetnym początkiem dla takiego wyzwania, jak szpagat. Która z nas kiedyś nie marzyła o byciu tak gibką?
  • Zapobieganie kontuzjom – im większa jest nasza elastyczność, tym mniejsze ryzyko wypadku podczas treningu. Jedne z najczęstszych kontuzji to naderwanie lub zerwanie ścięgien oraz mięśni. Jeśli będziemy prawidłowo rozciągnięci – z pewnością nam to nie grozi, nawet dla osób z nadwagą.
  • Mniejsze zakwasy – dobry stretching zmniejsza ilość produkcji kwasu mlekowego w naszym organizmie w trakcie ćwiczeń. Dzięki temu następnego dnia nie będą nas męczyć aż tak duże zakwasy. Oczywiście nie jest to magiczna recepta na ich całkowite zredukowanie. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteśmy wysportowani.
  • Lepsze ukrwienie organizmu – jeśli zastanawiacie się, co daje stretching po zakończonym treningu, odpowiedzi jest wiele. Najważniejsza z nich to poprawa ukrwienia organizmu. Do skurczonych mięśni krew i zarazem tlen, docierają z utrudnieniem. Porządne nawodnienie organizmu jest kluczowe po każdym wysiłku fizycznym.
  • Redukcja stresu – ćwiczenia fizyczne podnoszą poziom wydzielanej serotoniny i endorfin, które odpowiadają za nasz dobry humor i obniżenie poziomu stresu.

W domu czy na siłowni?

Jak widać, korzyści płynących z rozciągania jest naprawdę wiele, więc warto jak najszybciej wprowadzić jego elementy w nasze codzienne życie. Takie ćwiczenia bez problemu wykonacie w domu. Do tego przyda się mata treningowa, żeby można było wyznaczyć przestrzeń do ćwiczenia. Jeśli trudno o motywację w domu – można wybrać zorganizowane zajęcia na siłowni. Pod okiem trenera z pewnością zadbasz o każdą partię mięśni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here