Żeby zachować prawidłową postawę i mieć piękną, smukłą sylwetkę warto zainteresować się stretchingiem. Te proste ćwiczenia na rozciąganie sprawią, że Twój kręgosłup z pewnością za nie podziękuje i automatycznie poczujesz się lepiej. Podpowiadamy, jak wdrożyć taką aktywność do naszego codziennego życia i jak w prawidłowy sposób wykonywać ćwiczenia, które zmienią Twoje życie.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że nasz styl życia uległ radykalnej zmianie. Znacznie więcej czasu spędzamy zamknięci w domach, pozbawieni możliwości wychodzenia i zwykłej, codziennej aktywności. Nasze życie przeniosło się w świat wirtualny – praca i nauka, zakupy, spotkania ze znajomymi, wszystko to sprawia, że spędzamy bardzo dużo czasu w pozycji siedzącej, przed komputerem.

W związku z tym coraz częściej narzekamy na ból pleców, czujemy sztywność mięśni i karku i mamy wrażenie, że wszystko nam się napina w środku. To skutki siedzącego trybu życia, który sprawia, że niećwiczone mięśnie zaczynają zanikać, a nasza elastyczność drastycznie się zmniejsza. Brzmi znajomo? W takim razie to najwyższa pora na stretching. Ćwiczenia wcale nie są skomplikowane i można je dostosować do każdego.

fot. Pexels.com

Stretching – co to właściwie jest?

To słowo pochodzi z języka angielskiego i oznacza rozciąganie. Obecnie w Polsce używa się tych dwóch słów wymiennie. Jest on podstawą każdego treningu, najczęściej wykonywany na jego zakończenie. Dzięki niemu mięśnie w naszym organizmie prawidłowo funkcjonują, a poza tym posiada szereg pozytywnych skutków.

Ćwiczenia ze stretchingu pozwalają zmniejszyć występowania ryzyka kontuzji, a dodatkowo dzięki nim nasz organizm jest nawodniony. Ponadto podczas rozciągania zmniejsza się wydzielanie kwasu mlekowego, dzięki czemu następnego dnia zakwasy nie będą aż tak szkodliwe. Jednym z najbardziej dobroczynnych skutków stretchingu jest redukcja poziomu stresu i wyeliminowanie bólu pleców.

fot. Pexels.com

Stretching statyczny

Istnieją dwa główne rodzaje stretchingu. Jeden z nich ma formę statyczną. Polega to na tym, że wszystkie ćwiczenia wykonujemy bardzo powoli i dokładnie, w jak najmniejszym ruchu. Możemy się przy tym wyciszyć i zrelaksować, świetnie nada się do tego odpowiednia muzyka.

Podczas tego typu treningu musimy się bardzo dokładnie skupić na każdej partii mięśni, poświęcając jej od minuty do kilku minut. Ćwiczenia na stretching w tym wypadku nie polegają na szybkim rozciąganiu i kurczeniu mięśni – pozostajemy nieco dłużej w pozycji rozciągniętej. Ten rodzaj treningu należy wykonać po rozgrzewce, a najlepiej wprowadzić jego elementy na zakończenie całego treningu.

Stretching dynamiczny

Kolejną formą jest stretching, ćwiczenia dynamiczne. W przeciwieństwie do poprzedniej formy polega on na tym, że wszystkie elementy wykonujemy w ruchu, a rozciąganie mięśni wykonuje się poprzez krótkie, szybkie ruchy. Tego rodzaju ćwiczenia można wykonywać także podczas rozgrzewki.

Taka forma treningu z pewnością bardziej przypadnie do gustu osobom aktywnym, które nie lubią się nudzić. Podczas takiego wysiłku można się naprawdę zmęczyć i trzeba cały czas skupiać się nad tym, co się robi, przez to mamy cały czas zajętą głowę. Przykładowe ćwiczenia, które mogą wejść w skład takiej formy aktywności to: pajacyki, czy skipping.

Błędy popełniane podczas rozciągania

Jeśli już zdecydujemy, jaka forma stretchingu będzie dla nas najbardziej odpowiednia, możemy zacząć wdrażać jego elementy do naszego codziennego treningu. Obecnie taka forma wysiłku fizycznego jest na tyle popularna, że powstają całe zajęcia, które skupiają się na ćwiczeniach ze stretchingu. Pod okiem trenera możemy przeprowadzić bardzo porządny, bezpieczny i efektywny trening. Jeśli jednak zamierzamy ćwiczyć sami w domu, wystrzegajmy się tych błędów:

  • Brak rozgrzewki – to największy błąd, jaki możemy popełnić. Przez to możemy nabawić się poważnej kontuzji.
  • Rozciąganie niektórych partii mięśni – omijanie niektórych partii mięśni, szczególnie u osób z nadwagą również może skończyć się wystąpieniem kontuzji.
  • Niestabilna pozycja – kiedy wykonujemy ćwiczenia, stretching zawsze musi być wykonywany w stabilnej pozycji i dobrym podporze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here