uzależniam od książek
uzależniam od książek

Młodzieżowe Słowo Roku 2018 to…

Dzban

Wynik tegorocznego plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN, zupełnie mnie nie zdziwił. Zwycięskie słowo w ostatnim czasie słychać i widać niemal wszędzie. Zwłaszcza w przestrzeni internetowej rozdzbaniło się na lewo i prawo.  Paradoksalnie o powszechności tego określenia dowiedziałam się stosunkowo niedawno, bo przy okazji afery z Filipem Chajzerem.

Na dzban oddano prawie 30 proc. głosów. Jury plebiscytu w składzie Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek i Bartek Chaciński jedynie potwierdziło decyzję internautów.

Drugie miejsce zajęły słowa masny/masno, a trzecie – prestiż/prestiżowy. W pierwszej piątce znalazły się także – słowa zwycięskie z poprzednich edycji plebiscytu – XD i sztos. Dodatkowo, jury postanowiło wyróżnić trzy oryginalnie zbudowane słowa – „zwyklak”, „normik” oraz „mamadżer”.

To już trzecia edycja Młodzieżowego Słowa Roku. Konkurs organizowany przez PWN z roku na rok zyskuje na popularności. W tym roku wpłynęło prawie 10 tys. zgłoszeń. Warto zagłosować także w ogólnopolskim plebiscycie na słowo roku organizowanym przez Uniwersytet Warszawski. Głosować można do 31.12.2018 r. W roku 2017 słowem internautów był „rezydent”, a kapituła językoznawców wybrała „puszczę”. Które słowo wygra w roku 2018? Głosowanie prowadzone jest na stronie sloworoku.uw.edu.pl.

Źródło: sjp.pwn.pl